Açık Emar

MR, vücudun iç yapılarını görmenin güvenli, invazif olmayan bir yoludur. MR teknolojisi, hastalığın erken teşhisine ve tedavisine yardımcı olan görüntüler üretmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Görüntüler vücudun kaslarının, organlarının ve diğer yumuşak dokuların net bir görüntüsünü oluşturur. Diğer tanısal görüntüleme teknikleri ile karşılaştırıldığında bir MR faydalıdır çünkü zararlı radyasyona olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Doktorunuz, önemli sağlık taramaları veya bir durumu teşhis etmek için sıklıkla bir MR görüntülemesi isteyeblir. Meme kanseri taraması veya beyin taraması veya kalp hasarını kontrol etmek için bir MR çekimine ihtiyacınız olabilir. Muayene ağrısız olmasına rağmen, birçok insan ne pahasına olursa olsun MR çektirmekten kaçınır. Kapalı bir makinede olmak, klostrofobisi olan herkes için endişe veya panik atağı tetikleyebilir. Yıllardır geleneksel bir kapalı MR bu insanlar için tek seçenekti. Şimdi, teknoloji tamamen yeni bir seviyeye ilerledi.

Hekimoğlu Emar gelişmiş Açık MR ını İstanbul Fatihte gururla sunar. Bu yenilikçi teknoloji, doktorunuz için kaliteli görüntüler oluşturmaya devam ederken muayenenizi kapalı bir tünel yerine açık bir makinede ferah bir şekilde tamamlamanıza olanak tanır.

Açık Emar Makineleri Nasıl Çalışır?

MR’lar, tüm canlı dokuları oluşturan suda bulunan vücuttaki protonları manyetik alanla hizalanmaya zorlayan güçlü bir manyetik alan üretmek için güçlü mıknatıslar kullanır. Ardından, hastaya bir radyofrekans dalgası gönderilir. Bu, protonları uyarır ve heyecanlandırır, bu da onların alanın çekimine karşı dönmesine ve gerilmesine neden olur. Radyofrekans alanı kapatıldığında, MR sensörleri, protonlar manyetik alan içinde yeniden hizalanırken açığa çıkan enerjiyi algılayabilir.

İlginizi Çekebilir  Omuz MR Taraması: Sağlıkta Teknolojinin İlerleyen Adımı

Yeniden hizalanması için gereken süre ve salınan enerji miktarı, doktorların manyetik özelliklere dayalı olarak farklı doku türleri arasındaki farkı anlamalarına yardımcı olur. Bu teknikleri kullanarak, açık MR, hastalığın erken teşhisine ve tedavisine yol açabilecek önemli tanısal görüntüleme sağlar.

Açık Emar Neye Benziyor?

Açık bir MR makinesi, C veya U şeklindedir. Geleneksel bir kapalı MR’dan farklı olarak, bu seçenek adından da anlaşılacağı gibi dört taraftan da tamamen açılır. Makineye girmek için, hasta masaya uzanır. Hareket görüntüleri bulanıklaştıracağından, muayene sırasında hareketsiz yatmaları gerekecektir. Oluşturulan görüntüler, kapalı bir MR’dan alınanlardan daha granüllü olabilir, ancak bu, klostrofobisi olanlar için harika bir seçenektir.

Geniş çaplı bir MR makinesi, kapalı bir MR’a benzer, ancak daha fazla konfor için açıklık birkaç cm daha yüksektir. Makineye yattığınızda, makinenin üst kısmı yüzünüze kapalı bir MR’ın üst kısmı kadar yakın olmayacaktır.

Kimler Açık MR Yaptırmalı?

Dar alanları sevmeyenler

Kapalı alanlar endişeye veya panik atak geçirmeye neden oluyorsa bu tarama tam size göre. Klostrofobi, önemli teşhis testleri yaptırmanızı engellememelidir. Gelişmiş Açık MR , MR muayenesi sırasında hastalar için klostrofobiyi ortadan kaldırır. Açık hava tasarımı ile bir kişi hala odanın etrafını görebilir.

Çocuklar

Açık MR’lar, tanı testine ihtiyaç duyan çocuklar için iyi bir seçenektir. Açık atmosfer, bir çocuğun bir ebeveynin veya velisinin elini tutmasına ve test sırasında daha rahat hissetmesine izin verir.

Açık Emar Fiyatları 

Açık emar fiyatları bölgeden bölgeye , hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Açık emar fiyatları ve randevu hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

MR nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MR), insan vücudunun içini görmenin en güvenli ve müdahalesiz yollarından biridir. MR, kemiklerin, dokuların ve organların görüntülerini oluşturmak için yüksek güçlü mıknatıslar ve radyo frekansı kullanır. Multipl skleroz, hipofiz bezi ve beyin tümörleri, en erken evrelerinde felç, beyin, omurga veya eklemlerdeki enfeksiyonlar ve tendinit gibi hastalıkların teşhisinde kullanılır. Ayrıca spor yaralanmaları ile ilgili durumları görselleştirmek için kullanılır ve vücudun yumuşak dokularındaki kitleleri, kemik tümörlerini, kistleri ve omurgada şişkin veya fıtıklaşmış diskleri değerlendirmede hekimlere yardımcı olur. MR özellikle safra kanallarını, karaciğeri, pankreası ve böbrekleri görüntülemede yararlıdır ve radyasyon kullanmadan  BT’den (bilgisayarlı tomografi) daha iyi kontrast sağlar.  

İlginizi Çekebilir  Cilt Lezyonu Aspirasyonu: Derinlemesine Bir İnceleme

Açık MR nedir?

Açık bir MR, çoğunlukla hasta konforu için farklı şekilde yapılandırılmış bir MR makinesidir. Konvansiyonel MR’lar, hastaların yavaşça gönderildiği içi boş, silindirik bir yapıdan oluşur. Klostrofobisi olan bireyler için bu kadar dar bir kapalı alanda olmak zorlayıcı olabilir. Ayrıca geniş omuzlu veya aşırı kilolu insanları da barındıramazlar. Öte yandan, açık MR, hastanın üstünde ve altında mıknatıslar ve geniş açık yanlar ile daha çok bir C harfi gibi görünür. Bazı MR’lara açık denir, ancak yalnızca daha kısa ve daha geniş bir silindire sahip olabilirler, bu da biraz rahatlık sağlar, ancak gerçekten açık bir MRG ile aynı deneyimi vermez. Hekimoğlu Emarda  gerçekten açık MR cihazı vardır. 

Bu yüksek mıknatıs alanı güvenli mi?

 

Evet. MRG’lerle ilişkili çok az risk vardır. İyonlaştırıcı radyasyon içermezler, yani hastaları potansiyel olarak zararlı radyasyona maruz bırakmazlar. Kalp pili, beyinde anevrizma klipsi ve implante edilebilir defibrilatör ve stimülatör gibi implante edilebilir elektronik cihazlara sahip kişiler, makine atölyelerinde çalıştıkları için gözünde metal parçaları olan herkes gibi bunlardan kaçınmalıdır. Bununla birlikte, tüm tıbbi cihazlar MR ile güvenlik açısından test edilmiştir, bu nedenle hastaların belirli endişeleri olup olmadığını iki kez kontrol edebiliriz. 

Açık MR daha rahattır derken bu ne anlama geliyor?

Geleneksel bir MR ı kullanamayan hastalar için tüm deneyimin daha rahat olduğunu kastediyoruz. Hastaların bulundukları alan kapalı değildir, bu yüzden odaya bakabilirler. Çocuklar, içinde metal olmadığı sürece doldurulmuş hayvanları ve diğer nesneleri getirebilirler. Ebeveynler, küçük çocukları tarayıcıdayken tutabilir. Hekimoğlu Emar da hastaların rahatlaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bunu hastalar için yapıyoruz, ancak bunu aynı zamanda sakin hastaların daha az hareket etmesi ve kıpırdaması nedeniyle de yapıyoruz, bu da sonuçta daha az tekrar çekime, daha keskin görüntülere ve daha doğru sonuçlara yol açıyor.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 1 IgG Testi

Açık MR Fiyatları 2023  

İstanbulda Açık MR fiyatları bölgeden bölgeye ve kurumdan  kuruma farklılık göstermektedir. Açık MR fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 

 

2 Yorum

  1. Pingback: Rahim Filmi HSG – Site başlığı Haziran 23, 2022
  2. Pingback: Rahim Filmi HSG – Site başlığı Haziran 23, 2022
  3. Oğuz Kasım 20, 2023
    • admin Kasım 20, 2023

Yorum ekleyebilirsiniz