obstetrik doppler fiyatları

Obstetrik Renkli Doppler

Ultrason-Doppler  görüntüleme, doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olan invaziv olmayan bir tıbbi testtir. Güvenli ve ağrısızdır. Ses dalgalarını kullanarak vücudun içinin resimlerini üretir. Ultrason görüntüleme aynı zamanda sonografi olarak da adlandırılır. Prob ve doğrudan cilde yerleştirilen jel kullanır. Yüksek frekanslı ses dalgaları, probdan jel aracılığıyla vücuda yayılır. Prob, geri dönen sesleri toplar. Bir bilgisayar,  görüntü oluşturmak için bu ses dalgalarını kullanır. Ultrason muayeneleri radyasyon  ( x-ışınları ) kullanmaz. Ultrason görüntüleri gerçek zamanlı olarak yakaladığı için vücudun iç organlarının yapısını ve hareketini gösterebilir. Görüntüler ayrıca kan damarlarından akan kanı da gösterebilir.

Obstetrik Renkli Doppler Nedir ?

Doppler taramaları, plasenta, göbek kordonu, bebeğinizin vücudunun bölümleri ve rahminize (rahim) kan sağlayan arterlerdeki kan akışını kontrol etmek için ses dalgalarını kullanan bir ultrason türüdür. Doktorunuz, preeklampsi gibi plasentanın ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilecek komplikasyon riski altında olduğunuzu düşünürse size bir Doppler taraması önerebilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bebeğinizin sağlığını ve büyümesini kontrol etmenin de yararlı bir yoludur. Doktorlar  ayrıca bebeğin kalp atışını kontrol etmek ve doğum kasılmalarını ölçmek için bir Doppler kullanır.

Obstetrik renkli doppler incelemesi, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde biyofizik  profilin (BPP) bir parçası olarak yapılan bir görüntüleme testidir. Bu test, anne ve fetüsü birbirine bağlayan göbek kordonundaki kan akışının bir görüntüsünü oluşturmak için ultrason kullanır. Ayrıca bebek, rahim ve plasentadaki kan dolaşımını incelemeye yardımcı olur.

Fetüsün ultrason taramasından herhangi bir zararlı etki tespit edilmemiştir. Ultrason hamilelikte çok yaygın olarak kullanıldığından, kullanımının güvenli kalmasını sağlamak önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Plevral Sıvı Analizi: Solunum Sistemimizin Gizemli Dünyası

Obstetrik ultrason taraması

İlk ultrason taraması genellikle 10-13 hafta arasında yapılır. Hamileliği tespiti, gebelik yaşını, haftasını belirlemeye ve  Down sendromu taraması için gereklidir. Bebeğin canlılığının belirlenmesi – kalp atışı varlığını doğrulamak için. Fetal sayıyı ve çoğul gebeliklerde koryonisite/amniyonisiteyi belirlemek. Büyük fetal anormallikleri tespit edilmesi için tarama yapılır.

Obstetrik Doppler taraması nedir?

Doppler taraması, göbek kordonu boyunca ve bebeğinizin beyin ve kalp gibi vücudunun farklı bölümlerindeki kan akışını ölçer. Bu, ihtiyaç duydukları tüm oksijeni ve besinleri plasenta yoluyla alıp almadıklarını göstermeye yardımcı olur.

Aynı ekipmanı kullandığından, normal bir ultrason taraması ile aynı anda bir Doppler taraması yapabilirsiniz. 

Doppler taraması, normal ultrason taramanız sırasında sadece birkaç dakika sürecektir. 

Obstetrik Renkli Doppler Neden Yapılır ?

Obstetrik renkli doppler, çoklu fetüs vakalarını tanımlamak, yüksek ve düşük seviye amniyotik sıvı gibi durumları teşhis etmek ve fetüsün hareketindeki azalmayı tespit etmek için önerilir.

İntrauterin büyüme geriliği veya IUGR gibi fetal sağlık durumlarını teşhis etmek ve değerlendirmek, üçüncü trimesterde fetüsün hareketlerinde azalmayı tesbit etmek, çoklu fetüs vakalarını belirlemek için.

Yüksek düzeyde amniyotik sıvı (polihidramnios) ve düşük düzeyde amniyotik sıvı (oligohidramnios) gibi durumları teşhis etmek için yapılır. 

Kombine tarama testinizde Papp-A adlı hormon seviyeniz düşükse, 20 ila 24 hafta arasında uterus Doppler taraması için de sevk edilebilirsiniz. Papp-A, plasentanız tarafından üretilir, beklenenden daha düşük seviyeler, plasentanızın gerektiği kadar iyi çalışmadığının bir işareti olabilir, bu da bebeğinizin yeterince büyümeyebileceği ve pre- eklampsi adı verilen gebelikte yüksek tansiyon gelişiminin işareti olabilir.

Obstetrik doppler , hamile bir kadındaki bir bebeğin (embriyo veya fetüs) yanı sıra annenin rahmi ve yumurtalıklarının görüntülerini almak için ses dalgalarını kullanır. İyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz, bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur ve hamile kadınları ve doğmamış bebeklerini izlemek için tercih edilen yöntemdir. Doppler ultrason çalışması – göbek kordonu, fetüs veya plasentadaki kan akışını değerlendirmek üzere yapılan  işlemdir.

İlginizi Çekebilir  Sodyum İdrar Testi

Doktorunuz, hamilelik sırasında sizi ve bebeğinizi izlemek için sıklıkla ultrason (genellikle doğum öncesi veya obstetrik ultrason olarak adlandırılır) kullanır.

Doktorlar doğum öncesi ultrasonu şu amaçlarla kullanır:

Hamile olduğunuzu onaylamak için,birden fazla bebeğe hamile olup olmadığınızı kontrolü için, ne kadar süredir hamile olduğunuzu ve doğmamış bebeğinizin gebelik haftasını tahmini süresini, doğmamış bebeğinizin fetal büyümesini ve pozisyonunu kontrolünü yapmak, bebeğinizin hareketini ve kalp atış hızını görebilmek için hekiminiz obstetrik doppler incelemesi isteyebilir.

Obstetrik Doppler işlemi için nasıl hazırlanmalıyım?

Muayene için bol, iki parçalı bir kıyafet giymelisiniz. Bu işlem sırasında sadece alt karın bölgesi açığa çıkarılmalıdır.

Radyoloji  uzmanı ,  hamileliği daha yakından görmek veya serviksi değerlendirmek için erken bir hamileliği transvajinal ultrason  yoluyla incelemeyi seçebilir.

Uterin arter Doppler taramaları

Uterin arterler, rahminize kan taşıyan damarlardır. Hamilelikte, normalde küçük olan bu atardamarlar, bebeğinize sağlıklı bir oranda büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni vermek için büyür. Uterin arter Doppler taraması, bunu yapmak için plasentaya yeterli kanın ulaştığını kontrol eder.

Kan plasentaya yeterince kolay geçemezse, plasenta işini düzgün yapamaz. Buna plasental yetmezlik denir.

Plasental yetmezlik sizin ve bebeğiniz için komplikasyonlara neden olabilir. Bebeğiniz büyümek için ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni göbek bağı yoluyla alamayabilir ( rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR) ) ve preeklampsi geliştirme riskiniz daha yüksektir.

Uterin arter Doppler taraması, bu önemli arterlerdeki kan akışını kontrol eder, böylece siz veya bebeğiniz daha yüksek risk altındaysanız ihtiyacınız olan ekstra izleme ve bakımı alabilirsiniz.

Umbilikal arter Doppler taramaları

Bebeğiniz yavaş büyüyor gibi görünüyorsa, çok fazla veya çok az amniyotik sıvıdan

etkileniyorsa , hareketleri azalmışsa veya ikiz bebek taşıyorsanız, size farklı bir Doppler türü önerilebilir.

İlginizi Çekebilir  Kontrastlı MR Nedir?

Buna göbek arteri Doppler denir ve bebeğinizden göbek kordonu yoluyla plasentaya kan akışına bakar.

Umbilikal arter Doppler taraması sırasında herhangi bir sorun bulunursa, doğum uzmanınız bebeğinizin beynindeki kan akışına ve vücudundaki ana arter olan aortuna bakmak için ek Doppler taramaları isteyebilir.

Alternatif olarak, doktorunuz her hafta iki veya daha fazla umbilikal arter Doppler taraması yaptırmanızı isteyebilir.

Bunlar bebeğinizin sağlığını izleyecek ve size ve doktorunuza doğum için en uygun zaman ve yere karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Bu durumlarda bebeğinizin sık sık Doppler taraması yaptırması tamamen güvenlidir. Bebeğinizin sağlığını izlemek için çok sayıda tarama yaptırmanın faydaları, olası risklerden daha ağır basar.

Taramalardan herhangi biri bebeğinizin yeterli besin veya oksijen almadığını gösteriyorsa, doğum uzmanınız size erken doğum yapmanızı önerebilir.

Küçük bir bebek taşıyorsanız, bu farklı bir resim. Göbek kordonu yoluyla normal kan akışı olan küçük bir bebek muhtemelen ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alıyor olabilir.

Obstetrik Doppler Ultrason Görüntülemenin sınırlamaları nelerdir?

Obstetrik Doppler ultrason tüm fetal anormallikleri tanımlayamaz. Olası bir anormallik için klinik veya laboratuvar şüpheleri olduğunda, kan testi veya amniyosentez  (fetüsü çevreleyen keseden alınan sıvının değerlendirilmesi) yapılabilir. 

Obstetrik Doppler  Faydaları ve riskleri nelerdir?

Çoğu ultrason taraması invaziv değildir (iğne veya enjeksiyon yoktur).

Bazen, bir ultrason muayenesi geçici olarak rahatsız edici olabilir, ancak ağrılı bir işlem değildir. Ultrason görüntüleme son derece güvenlidir ve radyasyon kullanmaz.

Ultrason taraması, röntgen görüntülerinde iyi görünmeyen yumuşak dokuların net bir görüntüsünü oluşturabilir.

Ultrason,  hamile kadınların ve doğmamış bebeklerinin teşhisi ve izlenmesi için tercih edilen görüntüleme yöntemidir.

Ultrason, yaklaşık kırk yıldır hamileliği değerlendirmek için kullanılmaktadır ve hastaya, embriyoya veya fetüse herhangi bir zararı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ultrason sadece tıbbi olarak endike olduğunda yapılmalıdır.

Ultrason, doktorun rahmin içini görmesini sağlar ve hamilelik hakkında çok fazla bilgi sağlar.

Standart tanısal ultrasonun  insanlar üzerinde bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur.

 

Yorum ekleyebilirsiniz