arteriyel doppler fiyatları

Arteriyel Doppler 

Arteriyel Doppler nedir?

Vasküler doppler veya vasküler ultrason olarak da bilinen arteriyel doppler, arterlerin ve kan damarlarının işlevini görüntülemek ve değerlendirmek için gerçekleştirilen ağrısız ve invazif olmayan bir teşhis prosedürüdür. Ses dalgalarını kullanarak hastanın vücudunun – damar sistemini oluşturan venler ve arterler dahil olmak üzere – iç kısımlarının gerçek zamanlı görüntülerini oluşturur.

Arteriyel Doppler incelemesi, atardamarlarınızdaki kan akışına bakmak için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir prosedürdür. Yüksek frekanslı ses dalgaları kan damarlarınıza gönderilir. Kan damarlarınızdaki kan akışını göstermek için ultrason dalgalarının bilgisayar vasıtasıyla görüntülere dönüştürülür. Hızlı kan akışı genellikle arterin kısmen bloke olduğu anlamına gelir.

Egzersiz yaparken bacak ağrısı çeken kişiler, bacak arterlerinde normal kan akışının olduğundan emin olmak için bir değerlendirmeye ihtiyaç duyabilirler. Normalde, kan basıncı ölçümleri, ister bacaklarda ister kollarda ölçülsün benzerdir. Bununla birlikte, bazı durumlarda bacaklarınız, altta yatan bir sorun olabileceğini düşündürebilecek farklı bir okuma sağlayabilir. Arteriyel Doppler Ultrason, dolaşımdaki kan hücrelerinden yüksek frekanslı ses dalgalarını sektirerek kan damarlarınızdaki kan akışınızı tahmin etmek için kullanılabilen bir ultrason türüdür . Bu test, kan dolaşımınızdaki sorunları belirlemek için güvenli ve etkili bir teşhis aracıdır.

Arteriyel Doppler Neden Yapılır ?

İnceleme genellikle, boynunuzdaki beyne kan taşıyan arterin (karotis arter) kısmen tıkalı olup olmadığını doktorunuza söylemek için kullanılır. Karotis arterin tıkanması sizi yüksek felç geçirme riskine sokabilir. Test ayrıca bacak arterlerinizden kan akışını kontrol etmek için de kullanılır. Bacaklardaki kan damarlarındaki tıkanıklık, yürürken bacaklarınızda ağrıya neden olabilir. Bazen arteriyel Doppler, vücudunuzdaki kan damarlarının nasıl çalıştığını kontrol etmek için koldaki bir kan damarına da yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  El Bilek MR

Bir arteriyel doppler prosedürü, özellikle ekstremitelerde bulunanlar olmak üzere kan damarlarındaki ve arterlerdeki kan akışını etkili ve doğru bir şekilde ölçebilir. Böylece, kan akışındaki anormallikleri tespit etmek ve kan pıhtısı ve zayıf kan dolaşımını tespit etmek için kullanılabilir ve doktorun ilgili hastalıkları ve diğer tıbbi durumları teşhis etmesine yardımcı olur.

Bu prosedür, her ikisi de kan damarlarına enjekte edilen kontrast madde kullanımını içeren venografi ve arteriyografi gibi diğer daha invaziv görüntüleme prosedürlerine alternatif olarak yaygın olarak kullanılır. Kontrast madde, vücuttaki kan damarları ve arter ağını röntgende görüntülemek için kullanılır. Bazı insanlar bu kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonların yanı sıra diğer komplikasyonlara da sahip olabilir. Kontrast madde kullanılmayan arteriyel doppler prosedürleri, bu alerjik reaksiyon ve komplikasyon riskine sahip değildir.

Tıkanıklıkları, pıhtıları tanımlamanın ve vasküler sistemin performansını değerlendirmenin yanı sıra, arteriyel doppler prosedürü aşağıdakiler için de yapılabilir:

Özellikle yaralanma durumlarında arterlerin durumunu kontrol etmek , bir hastanın anjiyoplasti gibi belirli prosedürler için kalifiye olup olmadığını belirlemek,  tedavi planlarının ilerlemesini izlemek, tedavi etmek için en iyi yöntemleri belirlemek için anevrizmaları tesbit etmek

Arteriyel Doppler Nasıl Yapılır ?

Arteriyel doppler prosedürlerinin avantajlarından biri, çok fazla ön hazırlık gerektirmemeleridir. Hastaya işlemden yarım saat ila iki saat önce sigara ve tütün çiğneme gibi nikotinli ürünlerin kullanımını veya alımını durdurması tavsiye edilir. Bunun nedeni, nikotinin kan damarlarını daraltmasıyla bilinmesi ve dolayısıyla işlemin sonucunu etkileyebilmesidir.

Prosedür radyolog tarafından yapılır ve bir klinik veya hastanedeki ultrason odasında yapılmalıdır. Hastaya, makinenin yüksek kaliteli görüntüler almasını engelleyebilecek mücevherleri veya herhangi bir giysiyi çıkarması tavsiye edilecektir. İşlem genellikle yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Muayene masasının üzerine sırtüstü yatarsınız ve radyoloji uzmanı cildinize atardamarların üzerine berrak jel sürer ve incelemeye başlar. Bu jel , Doppler probunun kolayca kaymasına yardımcı olur. Berrak jel ayrıca probun cildinize ses dalgaları göndermesine yardımcı olur. Bazı problar cilde düz olarak yerleştirilirken daha küçük uçlu problar açılı olarak tutulur.

İlginizi Çekebilir  Orak Hücre Testi: Tanı ve Tedavi Sürecindeki Rolü

Normal bir atardamar, kalp atardamardan kan pompaladığı her seferde birkaç “vuruş” yapıyormuş gibi ses çıkarır. İlk ses, kalp atardamarlardan kanı sıkıştırdığında ortaya çıkar. Aşağıdaki vuruşların perdesi daha düşüktür ve atardamar içindeki kan hızındaki farklılıklardan kaynaklanır. Bunun nedeni kapak sorunları, arter duvarının zayıf esnekliği veya tıkanıklık olabilir. Birden fazla atım duymak, Doppler bölgesinin yakınında büyük bir tıkanıklık olmadığını gösterir. Öte yandan, birden fazla vuruştan yoksun ve daha düşük perdeli bir Doppler sinyali bir sorunu gösterir.

Arteriyel Doppler İşleminin Sonuçları

Arteriyel Doppler Ultrason, diğer birçok dolaşım sorununun yanı sıra kan pıhtılarının, yetersiz çalışan valflerin, tıkalı arterlerin ve dolaşım sorunlarının teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bu ultrason iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz, bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur ve röntgen görüntülerinde görünmeyen yumuşak dokuların görüntülerini sağlar. Bu, uzmanınızın, yaşadığınız acı ve rahatsızlığa neyin neden olabileceğini belirlemesine yardımcı olurken, aynı zamanda kendiniz için cevaplar almanıza da olanak tanır. 

Arteriyel doppler prosedürünün normal sonuçları, hastanın kan damarlarının sağlıklı olduğu ve kan yollarında kapanma, pıhtı veya daralma belirtileri olmadığı anlamına gelir. Öte yandan, anormal sonuçlar, hastanın mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir durumdan muzdarip olabileceği anlamına gelir. Bunlara arterlerde kan pıhtısı, kanın düzgün şekilde akmasını engelleyen yağ birikintileri veya kan damarlarının içinde oluşan tehlikeli hava kabarcıkları dahildir.

Arteriyel Doppler incelemesinin  riski  var mıdır ?

Arteriyel doppler prosedürü ile ilgili herhangi bir risk ve komplikasyon yoktur. Çok güvenlidir ve non-invazivdir ve hastaneye yatış veya uzun iyileşme süreleri gerektirmeden kısa sürede yapılabilir. Aslında, hastalara işlemden hemen sonra normal aktivitelerine geri dönmeleri mümkündür.

Teknolojinin ilerlemesiyle, aksi halde bilinmeyen sorunların uzun vadede büyük sorunlara yol açmasını engelleyebiliyoruz. Arteriyel Doppler Ultrason, gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmanız için vücudunuzda neler olup bittiğine bir adım önde başlamanın yararlı bir yoludur. 

İlginizi Çekebilir  Lomber  MR  

Arteriyel Doppler Fiyatları 2023 

İstanbulda arteriyel Doppler fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Arteriyel Doppler fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz