venöz doppler fiyatları

Venöz Doppler 

Venöz Doppler yaptırmak, basitçe, doktorunuzun bacağınızdaki veya kolunuzdaki venöz kan akışını değerlendirmekle ilgileneceği anlamına gelir. Ven, oksijeni azalmış kanı bir organ veya uzuvdan kalbe geri taşıyan bir kan damarıdır. Venler, kalple sağlanan kan akışının tam döngüsünde önemli bir rol oynar.

Venöz Doppler Nedir  ? 

Kollarda veya bacaklarda damarları değerlendirmek için bir Doppler Ultrason yapılabilir. Venler  göğüs, karın ve boyun içinde ultrason ile değerlendirilebilir, ancak tipik olarak bir “Venöz Doppler” duyduğunuzda bu, kolların veya bacakların değerlendirilmesi anlamına gelir.​

Ultrason taraması, görüntü üretmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir tanı testidir. Küçük bir dönüştürücü (sesi serbest bırakan ve alan bir prob) ve doğrudan cilde uygulanan ultrason jeli içerir. Dönüştürücünün cilt boyunca hareketi, görüntüleri bilgisayara aktarılırken üretir.

Bir teknik olan Doppler ultrason, doktorun karın, kollar, bacaklar, boyun ve beyindeki ve vücudun organlarındaki atardamar ve toplardamarlardaki kan akışını görmesini ve değerlendirmesini sağlar. Venöz Doppler muayenesi, bacaklardaki (bacak venöz Doppler) veya kollardaki (kol venöz Doppler) büyük damarlara odaklanmak için Doppler ultrason tekniğinin gücünü kullanan daha spesifik bir prosedürdür.

Venöz Doppler muayenesi, damarlardaki herhangi bir tıkanıklığı, genellikle kan dolaşımını engelleyen bir kan pıhtısı (veya trombüs oluşumu) gösterir.

Venöz Doppler Neden yapılır ? 

Venöz Doppler Ultrasonu gerektirebilecek semptomlardan bazıları şunlardır: Şişme, bacak veya kol ağrısı, sert elle hissedilen damarlar, kızarıklık, sıkı sızan cilt, varisli damarlar, yakın zamanda ameliyat veya travma sadece birkaçıdır.

Ultrason sadece damarın iç anatomisini değil aynı zamanda damar içindeki kan akışını da değerlendirir. Kol veya bacak boyunca çeşitli segmentlerdeki damarın sesini dinlemek, bu damarın normal veya anormal olup olmadığını belirlemede çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Alzheimer Hastalığı

Toplardamarlar sıkıştırılabilir veya “daralabilir”. Ultrason prosedürü boyunca, sonografi uzmanı o segmentteki damarı sıkıştırmak için uzva hafifçe bastıracaktır. Damar sıkışırsa, bu damarın açık olduğunu doğrular. Damar sıkışmazsa ve damar içinde pıhtı görülürse, bu, hastanın semptomlarından sorumlu olan bir kan pıhtısı veya damar tıkanıklığının varlığını doğrular.

Bacaklarda iki takım toplardamar bulunur – derinin altındaki yüzeysel damarlar ve kasların altındaki derin damarlar. Bu damarlar, kanın kalbe doğru itilmesinden ve geri akmasını engellemekten sorumludur. Bacak venöz Doppler görüntülemesi, normal kan dolaşımını engelleyen üç olası nedeni değerlendirmeyi amaçlar.

Yüzeysel tromboflebit , genellikle bir yaralanmadan sonra yüzeysel damarlarda veya eski varisli damarlarda oluşan bir kan pıhtısının neden olduğu bir damar iltihabıdır. Bazı durumlarda damar yolu eya kateter takıldıktan sonra da ortaya çıkar. Risk altındaki kişiler genellikle bu durumu oturmaktan veya uzun süre hareketsiz kalmaktan ve doğum kontrol hapı kullanmaktan alırlar. Varisli damarları olanlar, hamile olanlar ve artan kan pıhtılaşmasını içeren rahatsızlıkları olanlar da risk altındadır. Durumun en yaygın semptomu damar boyunca iltihaplanma, uzuv ağrısı veya damarın sertleşmesidir.

Derin ven trombozu (DVT) 

Bacaklardaki ve bazen de kollardaki derin damarlarda kan pıhtısı oluşması durumudur. Damarlardan kan akışı yavaşladığında bir kan pıhtısı oluşur. Uzun süreli yatak istirahati veya bir pozisyonda çok uzun süre oturmak (uçakta seyahat ederken olduğu gibi), ailede kan pıhtılaşması öyküsü, pelvis veya bacaklarda kırıklar, hamilelik ve doğum gibi kan akışını değiştirebilecek birçok durum vardır. DVT’si olan kişiler neredeyse her zaman bacak ağrısı ve şişlik yaşarlar.

Venöz yetmezlik

Toplardamarların zayıflaması ve derin bacak toplardamarlarındaki kapakçıkların kanın kalbe geri akışını engelleyememesi durumudur. Daha sonra damarlar kanla dolar, özellikle ayakta dururken bacaklarda ağırlık, kramp ve ağrıya, varisli damarlara, bacak ve ayak bileklerinde kızarıklığa neden olur.

İlginizi Çekebilir  Beta Karoten Testi

Venöz Doppler İçin Hazırlık Gerekir mi ?

Bacak venöz Doppler muayenesi, Görüntüleme Merkezinde veya bir hastanenin radyoloji bölümünde, doktor muayenehanesinde veya periferik vasküler laboratuvarda yapılır.

Bu inceleme için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Ancak sigara kan damarlarını daralttığı ve test sonuçlarını etkilediği için sigara içenlerden işlemden en az bir gün önce sigarayı bırakmaları istenebilir.

Kollarınızda veya bacaklarınızda Venöz Doppler Ultrasonu yaptırdığınıza bağlı olarak, hangi hazırlığı yapacağınızı belirleyecektir. İşlemin kendisi için, testin yapılması için herhangi bir “hazırlık” gerekli değildir. 

Bacaklar için: Bacağınıza erişim sağlamak için pantolonunuzu çıkararak soyunmanız istenecektir. Kasıklara erişmek için yukarı çekilebilen bol şort giymeyi tercih ediyorsanız, bu makul bir seçenektir. Ancak pantolonunuz varsa, pantolonunuzu çıkarmanız, önlük giymeniz ve/veya çarşafla örtmeniz istenecektir.​

Bir çarşafla kaplı muayene masasında sırt üstü yatmanız istenecektir. Kasıkların değerlendirilmesine izin vermek için iç çamaşırınızın kenarını sıkıştırmak için bir havlu kullanılacaktır. Uyluk ve kasık boyunca ılık ultrason jeli kullanılacaktır. Radyoloji uzmanı elde tutulan probu, kasıkta ve bacağın aşağısında nazikçe manevra yapacaktır. Ultrason boyunca hiç ses çıkmayabileceği ve ardından aniden gürültü çıkabilecek zamanlar olacaktır. Gürültü, damar kan akışının nasıl duyulduğu ve değerlendirildiği olan Doppler sinyalinden gelir.

Kollar için: İncelenecek kısım kollarınızsa , kadınlarda gömleğinizi ve sutyeninizi çıkarmanız istenecektir. Ne yazık ki kolların ultrasonu üst giysi ile yapılamaz ve hastanın giysilerine jel bulaşmasını önlemek için çıkarması en iyisidir.

Venöz Doppler Nasıl Yapılır ?

Bacak Venöz Doppler için, radyoloji uzmanı kasıktan semptomatik bacağın alt baldırına kadar değerlendirme yapacaktır. 

Kol Venöz Doppler için, sonografi uzmanı boyun tarafından koltuk altına ve kolun üst kısmına kadar değerlendirme yapacaktır. Bu değerlendirme semptomatikse ön kolu da içerebilir. 

İlginizi Çekebilir  Pelvis MR Nedir ?

Çarşafla kaplı muayene masasında sırt üstü yatmanız istenecektir. Boynunuzun yanına ve üst omuz bölgenize ılık ultrason jeli yerleştirilir. Radyoloji uzmanının el probu, o bölgelerdeki damarları değerlendirecek ve ardından jeli silineceksiniz. Kolunuzun koltuk altına erişmek için (mümkünse) başınızın üzerinde manevra yapması gerekecektir. Jel birkaç görüntü için koltuk altına sürülecek ve ardından silinecek. Kol daha sonra normal konumuna indirilecek ve daha sonra jel üst kola ve muhtemelen ön kola yeniden uygulanacaktır.

Değerlendirme boyunca ister kol ister bacak olsun ultrason görüntüleri, sessiz anatomi görüntüleri ve gürültülü Doppler görüntüleri elde edilecektir.Radyoloji uzmanına belirtmek istediğiniz herhangi bir semptomatik alan, ağrının kaynağı genellikle değerlendirilen damar anatomisinin dışında olabileceğinden yardımcı olur.

Tüm süreç normalde 30 dk sürer ve hasta normal günlük aktivitelerine hemen devam edebilir.

Bacak venöz Doppler muayenesi ağrısız, invaziv olmayan bir işlemdir. Herhangi bir risk yoktur, ancak prob ağrılı veya hassas bir alan üzerinden geçtiğinde biraz rahatsızlık olabilir. Prosedür ayrıca prob atardamarların üzerinden geçtiğinde nabız benzeri seslere neden olabilir. Bu sesler damarlarda akan kanı belirtmek için perdede değişir.

Venöz Doppler Fiyatları 2023 

İstanbulda venöz Doppler fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Venöz Doppler fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz