skrotal doppler ultrason nedir

Skrotal Doppler Ultrason​

Doktorunuz, testislerin sağlığı veya iyiliği konusunda endişeleniyorsa, skrotal doppler ultrason isteyecektir. Ultrason her yaştan erkek hastaya yapılabilir. 

Skrotal Doppler ultrason, testislerin ve skrotumdaki çevre dokuların görüntülerini elde eden bir tanı testidir. Ayrıca testis sonogramı veya skrotal ultrason olarak da bilinir.

Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarının vücudunuzdaki organların görüntülerini ürettiği güvenli, ağrısız ve invaziv olmayan bir prosedürdür.

Ultrason, bir prob veya dönüştürücü kullanır. Bu cihaz, enerjiyi bir biçimden diğerine dönüştürür. 

Prob  ses dalgaları yayar. Daha sonra organlarınızdan yansıyan ses dalgalarını alır. Bilgisayar, yankıları bir video monitöründe görüntülere dönüştürür.

Normal ve anormal doku farklı türde ekolar iletir. Bir radyolog, iyi huylu bir durum ile kötü huylu bir tümör olabilecek katı bir kitle arasında ayrım yapmak için ekoları yorumlayabilir.

Skrotal Doppler ultrason neden yapılır ?

Testis ultrasonu, testislerdeki anormallikleri gözlemlemek ve teşhis etmek için kullanılan birincil görüntüleme yöntemidir.

Doktorunuzun skrotal Doppler ultrason istemesinin nedenlerinden bazıları şunlardır:​

Erkek genital bölgesinde travma, testis veya skrotal bölgede ani başlayan ağrı, şişlik , kızarıklık, hasta veya klinisyen tarafından hissedilen kitle , kasık veya skrotal fıtık endişesi.

Bu semptomlardan herhangi birine sahip hastalardan sıklıkla testis ultrasonu yapılması istenir. Bu işlemde radyoloji uzmanı hem testisleri (sağ ve sol) hem de testislerin etrafındaki sıvıyı değerlendirecektir. Testislerin korunduğu keseye skrotum denir. Bazen erkek hastalarda, bu skrotal kesenin şişmesi, iltihaplanma veya enfeksiyona işaret edebilir. Bir şişlik hissedilirse, bu alan üzerinde doğrudan inceleme de yapılır.​

İlginizi Çekebilir  Paranazal sinüs BT

Skrotumunuzdaki veya testislerinizdeki bir şişliğin katı olup olmadığını (bir tümörü gösterir) veya sıvı ile dolu olup olmadığını (bir kisti gösterir) doğrulamak için yapılır.

Skrotumdaki varisli damarlar olan varikoselleri tespit  etmek , inmemiş testisin yerini bulmak için yapılabilir. 

Ultrason ekoları, gerçek zamanlı hareketsiz veya hareketli görüntüler sağlayabilir. Hareketli görüntülerden elde edilen veriler, testislerinize giden ve giden kan akışının incelenmesinde faydalıdır.

Skrotal Doppler ultrasonda nelere bakılır ?

Skrotal Doppler ultrason, her iki testis, epididim, testisleri çevreleyen sıvının yanı sıra skrotal kese ve ilgili görünen diğer alanların değerlendirilmesini içerir. Testislere kan akışını görüntülemek de Doppler ultrasonun çok önemli bir parçasıdır. Kan akışının olup olmadığının belirlenmesi, klinisyenin bir torsiyon olup olmadığını (testis kan beslemesinin bükülmesi) olup olmadığını bilmesine yardımcı olur. Torsiyondan şüphelenilmesi veya görülmesi durumunda hastaya verilen tedavi seçenekleri değişebilir.

Skrotal Doppler Ultrason Hazırlığı

Tipik olarak, testis ultrasonu için özel bir hazırlık gerekli değildir.

Muayeneden önce diyet değişiklikleri yapmaya, hızlı bir şekilde veya dolu bir mesaneyi korumaya gerek yoktur. Genellikle sakinleştirici, anestezi veya topikal uyuşturma maddeleri almazsınız.

Skrotal ultrasondan önce nadiren ilaç kullanımını kesmeye veya bırakmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, aldığınız reçeteli veya reçetesiz (OTC) ilaçlar hakkında yine de birinci basamak doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu ultrasonlar muayene masasında sırt üstü yatarak yapılır. Belden aşağısı soyunmanız istenecektir. Hastanın tercih etmesi durumunda giymesi için bir önlük sağlanacaktır. 

Skrotal Doppler ultrasonla ilgili riskler var mı?

Testis ultrasonunun herhangi bir riski yoktur. İşlem sırasında radyasyona maruz kalınmaz.

Bununla birlikte, testis torsiyonu veya enfeksiyon gibi belirli testis sorunlarınız varsa, işlem sırasında artan ağrı veya rahatsızlığınız olabilir.

Skrotal Doppler ultrason nasıl yapılır?

Skrotal ultrason genellikle bir hastanenin radyoloji bölümünde veya bir doktorun ofisinde yapılan ayakta tedavi prosedürüdür.

İlginizi Çekebilir  Antipariyetal Hücre Antikor Testi: Mide Sağlığınızı Korumanın Önemi

Skrotal ultrason genellikle 20 dakikadan fazla sürmez . 

Bacaklarınızı açarak sırt üstü yatarsınız. İşlem sırasında tamamen hareketsiz yatmanız gerekecektir.

Testislerinize ılık, su bazlı bir jel uygulanacaktır. Bu jel, probun vücudunuz üzerinde kaymasını sağlayacaktır. Ayrıca ses dalgalarının iletimini kolaylaştırır.

Radyoloji uzmanı probu skrotumunuzun etrafında kaydırarak ileri geri hareket ettirecektir. Doktor probu vücudunuza sıkıca bastırırken baskı hissedebilirsiniz. Bir anormallik nedeniyle hassasiyetiniz olan bir bölgede baskı varsa rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Testis ultrasonunuzdan sonra normal aktivitelerinize ve diyetinize devam edebilirsiniz. İyileşme süresi gerekli değildir.

Skrotal Doppler ultrason sonuçları 

Skrotal Doppler  ultrasondaki anormal bulgular 

testisinizde enfeksiyon , testis torsiyonu, testis tümörü, iyi huylu kist, varikosel

Testisinizin etrafında iyi huylu bir sıvı toplanması olan hidrosel, testisinizin kanallarında sıvı dolu bir kist olan spermatosel tesbit edilebilir.

Skrotal ultrason bir tümör tespit ederse, doktorunuz muhtemelen daha fazla araştırma önerecektir.

Skrotal Doppler fiyatları 2023

Skrotal Doppler fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Skrotal Doppler fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz