ikili tarama testi fiyatları

İkili Tarama Testi

Bebeğin ense kalınlığı  ölçümü olarak da bilinen ilk trimester taraması, bebeğin belirli kromozomal koşullar, özellikle Down sendromu (trizomi 21) ve ekstra kromozom 18 dizileri (trizomi 18) riski hakkında erken bilgi sunan doğum öncesi bir testtir.

Birinci trimester kombine testi olarak da adlandırılan ilk trimester taramasının iki adımı vardır:

Annenin kanındaki gebeliğe özgü iki maddenin – gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A) ve  beta HCG düzeylerini ölçmek için bir kan testi

Bebeğin boynunun arkasındaki dokudaki açık alanın boyutunu ölçmek için bir ultrason muayenesi (ense kalınlığı ölçümü )

Tipik olarak, ilk trimester taraması hamileliğin 11. ve 14. haftaları arasında yapılır.

Doktorunuz yaşınızı, kan testi ve ultrason sonuçlarını kullanarak Down sendromlu veya trizomi 18’li bir bebek taşıma riskinizi ölçebilir.

Sonuçlar risk seviyenizin orta veya yüksek olduğunu gösteriyorsa, daha kesin olan başka bir testle ilk trimester taramasına devam edilir.

İkili Tarama testi neden yapılır ?

Down sendromlu bir bebek taşıma riskinizi değerlendirmek için ilk trimester taraması yapılır. Test ayrıca trizomi 18 riski hakkında bilgi sağlar.

Down sendromu, çeşitli fiziksel kaygıların yanı sıra zihinsel ve sosyal gelişimde yaşam boyu bozulmalara neden olur. Trizomi 18, daha ciddi gecikmelere neden olur ve genellikle yaşında ölümcül olur.

İlk trimester taraması, spina bifida gibi nöral tüp defekti riskini değerlendirmez.

İlk üç aylık dönem taraması, diğer doğum öncesi tarama testlerinin çoğundan daha erken yapılabileceğinden, sonuçları hamileliğinizin başlarında alırsınız. Bu size daha ileri tanı testleri, hamileliğin seyri, doğum sırasında ve sonrasında tıbbi tedavi ve yönetim hakkında karar vermeniz için daha fazla zaman verecektir. Bebeğinizin Down sendromu riski yüksekse, özel ihtiyaçları olan bir çocuğa bakma olasılığına hazırlanmak için daha fazla zamanınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir  5-HIAA İdrar Testi

Diğer tarama testleri hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yapılabilir. Bir örnek, genellikle hamileliğin 15 ila 20. haftaları arasında yapılan bir kan testi olan dörtlü tarama testidir. Dörtlü tarama testi, Down sendromlu veya trizomi 18’li bir bebek taşıma riskinizin yanı sıra spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını değerlendirebilir. Bazı doktorlar, ikili tarama testi sonuçlarını dörtlü tarama testi ile  birleştirmeyi tercih ediyor. Buna entegre tarama denir. Bu, Down sendromunun tespit oranını artırabilir.

İlk trimester taraması isteğe bağlıdır. Test sonuçları, bebeğinizin gerçekten bu koşullardan birine sahip olup olmadığını değil, yalnızca Down sendromlu veya trizomi 18’li bir bebek taşıma riskinizin yüksek olup olmadığını gösterir.

Taramadan önce, sonuçların sizin için ne anlama geleceğini düşünün. Taramanın neden olabileceği herhangi bir endişeye değip değmeyeceğini veya sonuçlara bağlı olarak hamileliğinizi farklı şekilde yönetip yönetemeyeceğinizi düşünün. Daha invaziv bir takip testi seçmeniz için hangi risk seviyesinin yeterli olacağını da düşünebilirsiniz.

İkili Tarama Testi Riskleri

İlk trimester taraması rutin bir doğum öncesi tarama testidir. Tarama, düşük veya diğer hamilelik komplikasyonları riski oluşturmaz.

İkili Tarama Testine nasıl hazırlanılır ?

İlk trimester taramasına hazırlanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Hem kan testi hem de ultrason muayenesinden önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

İkili Tarama Testi Nasıl yapılır ?

İlk trimester taraması, kan alımını ve ultrason muayenesini içerir

Kan testi sırasında sağlık görevlisi kolunuzdaki bir damardan iğne vasıtasıyla kan örneği alır. Kan örneği analiz için bir laboratuvara gönderilir. İşlemden sonra her zamanki günlük aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

Ultrason muayenesi için muayene masasına sırt üstü yatarsınız. Doktorunuz , karnınızın üzerine ses dalgaları gönderen ve alan küçük bir plastik cihaz olan prob koyarak  ultrason görüntülemesini gerçekleştirecektir. Yansıyan ses dalgaları dijital olarak bir monitörde görüntülere dönüştürülecektir. Doktorunuz , bebeğinizin boynunun arkasındaki dokudaki boş alanın boyutunu ölçmek için bu görüntüleri kullanacaktır.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrason

Ultrason acıtmaz ve hemen normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

İkili Tarama Testi Sonuçları

Doktorunuz, Down sendromlu veya trizomi 18’li bir bebek taşıma riskinizi ölçmek için yaşınızı ve kan testi ve ultrason muayenesinin sonuçlarını kullanacaktır. Daha önceki Down sendromlu hamilelik gibi diğer faktörler de riskinizi etkileyebilir.

İlk trimester tarama sonuçları pozitif veya negatif olarak ve ayrıca Down sendromlu bebek taşıma riskinin 250’de 1’i gibi bir olasılık olarak verilir.

İlk trimester taraması, Down sendromlu bir bebek taşıyan kadınların yaklaşık yüzde 85’ini doğru bir şekilde tanımlar. Kadınların yaklaşık yüzde 5’inde yanlış pozitif sonuç vardır, bu da test sonucunun pozitif olduğu, ancak bebekte aslında Down sendromu olmadığı anlamına gelir.

Test sonuçlarınızı değerlendirirken, ilk trimester taramasının yalnızca Down sendromlu veya trizomi 18’li bir bebek taşıma riskinizi gösterdiğini unutmayın. Düşük riskli bir sonuç, bebeğinizin bu koşullardan birine sahip olmayacağını garanti etmez. Aynı şekilde, yüksek riskli bir sonuç, bebeğinizin bu koşullardan biriyle doğacağını da göstermez.

 

Pozitif bir test sonucunuz varsa, ek testler yapılması gerekebilir. Örneğin:

 

Doğum öncesi hücresiz DNA (cfDNA, fetal DNA , NIPT testi) taraması. Bu, bebeğinizin Down sendromu, ekstra kromozom 13 dizileri (trizomi 13) veya ekstra kromozom 18 dizileri (trizomi 18) riski altında olup olmadığını belirlemek için anne kan dolaşımındaki fetal DNA’yı inceleyen gelişmiş bir kan testidir. Bazı cfDNA taraması biçimleri, diğer kromozom problemlerini de tarar ve fetal cinsiyet hakkında bilgi sağlar. Normal bir sonuç, daha invaziv bir doğum öncesi tanı testine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Koryonik villus örneklemesi (CVS). CVS , Down sendromu gibi kromozomal durumları teşhis etmek için kullanılabilir. Genellikle ilk trimesterde yapılan CVS sırasında , test için plasentadan bir doku örneği alınır. CVS küçük bir düşük yapma riski taşır.

İlginizi Çekebilir  Östrojen Testi

Amniyosentez. Amniyosentez hem Down sendromu gibi kromozomal durumları hem de spina bifida gibi nöral tüp defektlerini teşhis etmek için kullanılabilir. Genellikle ikinci trimesterde yapılan amniyosentez sırasında, test için rahimden bir amniyotik sıvı örneği alınır. CVS gibi amniyosentez de küçük bir düşük riski taşır.

İkili Tarama Testi Fiyatları 2023

İkili tarama testi fiyatları son zamanlarda en çok sorgulanan konuların başında gelmektedir. İkili tarama testi fiyatları bölgeden bölgeye ve hatta kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. İkili tarama testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz