renkli doppler

Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Ultrason Nedir ? 

Bazen doktorlar, tüm doğru notaları vuran teknolojiyi kullanmanın bir yolunu bulurlar – Bu doğru notalar vücudunuz için kolaydır, hızlı sonuçlar verir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Doktorlara X-ışınları veya enjeksiyonlar olmadan vücudunuzda neler olup bittiğini görmeleri için bir yol sağlayan Doppler ultrasonda durum böyledir.

Doppler ultrason, ses dalgalarını görüntülere dönüştürür. Doktorunuz bunu , damarlarınızdaki pıhtılar veya atardamarlarınızdaki tıkanıklıklar gibi kan akışıyla ilgili sorunları kontrol etmek için kullanabilir.

Derin ven trombozunu ( DVT ) test etmenin ana yollarından biridir – kan pıhtılarının vücudunuzun derinlerindeki damarlarda, genellikle bacaklarınızda oluştuğu bir durumdur . DVT, akciğerlerinizde pıhtı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Hayatı tehdit edici olabilir. Bu nedenle belirtileriniz varsa test yaptırmanız önemlidir.

Birkaç Doppler ultrason türü vardır:

Renkli Doppler, kan akışının hareketini, hızını ve yönünü renkli olarak görüntülemeye yardımcı olur.

Power Doppler, daha fazla ayrıntı sağlayan daha yeni bir renkli Doppler biçimidir, ancak kanın hangi yönde aktığını göstermez.

Dubleks Doppler, bir kan damarının standart bir görüntüsünü alır ve verilerin grafiğini çizer.

Spektral Doppler, kan akışını grafik veri olarak gösterir ve kan akışının engellenip engellenmediğini gösterebilir.

Sürekli dalgalı bir Doppler, ultrasonun daha yüksek hızlarda hareket eden kanı daha doğru bir şekilde ölçmesini sağlayan sürekli bir ses dalgası akışı gönderir.

Renkli Doppler USG Neden Yapılır ?

Bacağınızda şişlik veya ağrı gibi DVT semptomlarınız varsa , doktorunuz neler olduğunu görmek için Doppler ultrason kullanabilir. Görüntüler, kanın nerede yavaşladığını veya durduğunu gösterir; bu, pıhtınız olduğu anlamına gelebilir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik Ultrason

Doppler ultrason birçok durumda çok etkilidir, ancak pelvisinizde veya baldırınızdaki küçük kan damarlarında pıhtı bulmada iyi değildir.

Pıhtı bulmaya ek olarak, Doppler ultrasonu aşağıdakiler için kullanılabilir:

Toplardamarlarınızdaki, atardamarlarınızdaki ve kalbinizdeki kan akışını kontrol etmek, daralmış veya tıkanmış arterleri aramak, tedaviden sonra kanın nasıl aktığını değerlendirmek, anevrizma adı verilen bir atardamarda genişleme olup olmadığına bakmak.

Karnınızda yapıldığında, şunları bulmanıza yardımcı olabilir:

Karaciğeriniz , böbrekleriniz , pankreasınız veya dalağınızla ilgili kan akışı sorunları

Abdominal aort anevrizması.

Hamilelik sırasında bebeğinize giden kan akışını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Bir kişi kollara, boyuna veya bacaklara kan akışının azaldığına dair belirtiler gösteriyorsa, doktor bir Doppler ultrasonu isteyebilir.

Örneğin, şunlar kan akışını azaltabilir: damarlarda kan pıhtıları, arterlerin tıkanması veya daralması, kan damarlarında yaralanmalar

Tipik olarak, bir kişi periferik arter hastalığı gibi belirli durumların belirtilerini veya semptomlarını gösteriyorsa, doktoru Doppler ultrason incelemesi isteyebilir. Bu, yağ birikintileri arterlerde toplanarak kan akışını kısıtladığında oluşur.

Periferik arter hastalığı şunlara neden olabilir:

ayaklarda veya bacakların alt kısımlarında soğukluk, bacaklarda zayıflık veya uyuşukluk, yürürken veya merdiven çıkarken bacak kaslarında veya kalçalarda ağrılı kramplar, cilt rengindeki değişiklikler, bacaklarda parlak cilt

Diğer durumlarda, bir kişinin aşağıdaki gibi kalp rahatsızlığı semptomları varsa, doktor bir Doppler ultrasonu isteyebilir:

Halsizlik , nefes darlığı, ayaklarda, bacaklarda veya karında şişme

Genellikle, aşağıdaki durumlarda doktorunuz  renkli Doppler  ultrason isteyebilir :

Kan damarlarında hasralanma, damar tıkanıklığı için tedavi görüyorken tadeviye yanıtı takip etmek için , yakın zamanda felç geçirme öyküsü.

Ayrıca, fetüs beklenenden daha küçükse, bir Doppler ultrason kan akışında herhangi bir düzensizlik olup olmadığına bakabilir.

Renkli Doppler USG İncelemesine Hazırlanırım?

Doktorunuz sizden bir önlük giymenizi isteyebilir, ancak genellikle test için bol giysiler giymek yardımcı olur. Ayrıca, test edilecek herhangi bir bölgenizdeki kıyafet ve takıları çıkarmanız gerekeceğinden, takıları evde bırakmak uygun olabilir.

İlginizi Çekebilir  Baryumlu Özofagus Grafisi nedir?

DVT veya bacaklarınızdaki diğer sorunlar için yapılıyorsa, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Karnınızda bir Doppler ultrason için doktorunuz testten 6 ila 12 saat önce birşey yememenizi söyleyebilir. Bu, bu süre zarfında hiçbir şey yiyip içemeyeceğiniz anlamına gelir. Normal ilaçlarınızı almak için sadece az miktarda su içebilirsiniz.

Pelvik Doppler ultrason incelemesi yapılacak  kadınlar muayeneden 1 saat önce su içip su idrara sıkışık olarak bakılması gerekir. Mesane dolu olduğunda uterus ve overler daha iyi değerlendirilebilir. 

Renkli Doppler USG Nasıl Yapılır ?

Muayene masasının üzerine, genellikle sırt üstü uzanırsınız. Doktorunuz, test edilecek alana bir jel sürcektir. Bu jel ses dalgalarının hareket etmesine yardımcı olur ve daha iyi görüntüler elde etmemizi sağlar.

Ardından, cildinize prob adı verilen küçük bir cihaz temas ettirilir. 

Cihazı hareket ettirirken, vücudunuza ses dalgaları gönderir. Dalgalar kan hücrelerinizden, organlarınızdan ve diğer vücut kısımlarından yansır ve ardından cihaza geri döner. Cihazdan biraz baskı hissedersiniz, ancak hassasiyet olmadıkça acıtmaz.

Bilgisayar tüm ses dalgalarını alır ve bunları ekranda canlı olarak görebileceğiniz hareketli görüntülere dönüştürür. İnceleme bittiğinde, jeli vücudunuzdan silebilirsiniz ve işlem tamamdır. Genellikle yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.

Doppler ultrasondan çok hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Bu test çok güvenli, ağrısızdır ve radyasyon kullanmaz.

Renkli Doppler USG Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Doktorunuz tüm görüntülerin ne anlama geldiğini size bildirecektir. DVT’yi kontrol etmek için test yaptırdıysanız, görüntülerin kan akışınız hakkında ne gösterdiğini ve sonraki adımları size söyleyeceklerdir.

Pıhtı  varsa, pıhtının büyüyüp büyümediğini veya yeni pıhtıların ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için birkaç gün içinde birden fazla Doppler ultrason yapılabilir.

Doppler ultrasonunun sonuçları, doktorların toplardamar ve atardamarların sağlığını belirlemesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Paranazal Sinüs BT Taraması: Detaylı Rehber ve Bilgilendirme

Normal sonuçlar, kan damarlarının tıkanması veya daralması gibi sorunlar olmadığı durumlardır.

Doktorunuz bir bozukluk  bulursa, şunlar olabilir:

Kan pıhtısı, kolesterol birikimi olabilen bir damar veya arterde bir tıkanıklık, kan damarı daralması

Bazı faktörler, bir Doppler ultrasonunun bulgularını etkileyebilir, örneğin:

obezite, düzensiz kalp atışı, kalp-damar hastalığı, ultrasondan önce sigara içmek

 

Yorum ekleyebilirsiniz