meme mr çekimi

Meme MR 

Meme MR(manyetik rezonans görüntüleme) taraması, meme ve çevresindeki dokunun görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir.

Memenin manyetik rezonans görüntülemesi (MR) – veya meme MRG – meme kanserini ve memedeki diğer anormallikleri tespit etmek için kullanılan bir testtir.

Meme MR genellikle sonucu kanser için pozitif olan bir biyopsi yapıldıktan çekilir. Meme MR hekiminize  hastalığın boyutunu gösterebilir.

Bazı kişilerde meme kanserini saptamak için bir tarama aracı olarak mamografi ile birlikte meme MR ‘de kullanılabilir. Bu, meme kanseri riski yüksek olan, ailesinde güçlü meme kanseri öyküsü olan veya kalıtsal meme kanseri gen değişiklikleri olan kadınları içerir.

Meme MR Çekimi Nasıl Yapılır?

Hastane önlüğü veya metal çıtçıtsız veya fermuarsız giysiler (eşofman ve tişört) giyeceksiniz. Bazı metal türleri görüntülerde artefaktlara ve bozulmalara   neden olabilir.

Mememleriniz özel olarak tasarlanmış  yastıklı açıklıklara sarkacak şekilde bir masada yüzüstü yatacaksınız. 

Bazı incelemeler kontrast madde kullanılarak yapılır. Çoğu zaman, kontrast madde elinizdeki veya ön kolunuzdaki bir damardan verilir. Kontrast madde doktorun (radyolog) dokuları daha net görmesine ve şüpheli alanları daha iyi ayırt etmesine yardımcı olur.

MR sırasında çekii yapan görevli personel sizi başka bir odadan izleyecektir. Meme mr çekimi 30 ila 60 dakika sürer, ancak daha uzun sürebilir.

Meme MR Çekimi İçin  Nasıl Hazırlanılır ?

Taramadan 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir.

Meme MRG’sine hazırlanmak için şu adımları atmanız gerekir:

MR çekimini  adet döngünüzün başlangıcı için planlayın . 

Premenopozal iseniz, MR ‘nizi adet döngünüz sırasında belirli bir zamanda, üç ila 14 gün arasında planlamayı tercih edebilir. 

Meme MR Çekimi Öncesi Bildirilmesi Gerekenler

Adet kanamanızın ilk günü, döngünüzün birinci günüdür. Meme  MR çekimi için en uygun zamanlamanın planlanabilmesi için görüntüleme merkezine adetinizin kaçıncı gününde olduğunuzu bildirin.

Hekiminize  sahip olduğunuz alerjileri , böbrek problemleriniz varsa söyleyin. MR görüntülerini iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan kontrast madde  , böbrek sorunları olan kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Böbrek sorunları geçmişiniz varsa doktorunuza  bildirin.

Doktorunuza  hamileyseniz söyleyin. MR kontrastının bebeğe karşı potansiyel riski nedeniyle hamile olan kadınlar için genellikle meme MR önerilmez.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrason

Emziriyorsanız doktorunuza söyleyin. Emziriyorsanız, doktorunuz meme MR çekiminden  sonra iki gün emzirmemenizi tavsiye edebilir . Bununla birlikte, endişeleniyorsanız, MRG’den 12 ila 24 saat sonra emzirmeyi bırakın; bu, vücudunuza kontrast boyayı yok etmesi için zaman tanıyacaktır. Bu süre zarfında sütünüzü sağıp atabilirsiniz. İşlemden önce bebeğinizi beslemek için sütü sağıp saklayabilirsiniz.

MR odasına üzerinde metal bulunan birşeyle girmeyin. Mücevher, saç tokası ve saat gibi metalik nesneler MRI sırasında zarar görebilir . Metal nesneleri evde bırakın veya MR çekiminden  önce çıkarın.

Doktorunuza  implante tıbbi cihazlar hakkında bilgi verin. 

Kalp pili, defibrilatör, implante ilaç portu veya yapay eklem gibi implante edilmiş bir tıbbi cihazınız varsa, MR çekiminden  önce  doktorunza bildirin.

Böbrek hastalığı veya diyaliz (IV kontrastını alamayabilirsiniz), yakın zamanda yerleştirilmiş yapay eklemler, bazı damar türleri stentler, geçmişte sac ile çalışmış (gözünüzdeki metal parçalarını kontrol etmek için testlere ihtiyacınız olabilir) olma gibi durumlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

MR güçlü mıknatıslar içerdiğinden, MRI tarayıcının bulunduğu odaya metal nesnelerin girmesine izin verilmez:

Kalemler, çakılar ve gözlükler odanın içinde uçabilir.

Mücevher, saat, kredi kartı ve işitme cihazı gibi eşyalar zarar görebilir.

Pimler, saç tokaları, metal fermuarlar ve benzeri metal nesneler görüntüleri bozabilir.

Çıkarılabilir diş işleri taramadan hemen önce çıkarılmalıdır.

Meme MR Çekimi Sırasında Neler Hissedilir ?

MR çekimi ağrıya neden olmaz.Meme MR çekimi sırasında hareketsiz yatmanız gerekecek. Çok fazla hareket MR görüntülerini bulanıklaştırabilir ve hatalara neden olabilir.

Çok endişeliyseniz, sinirlerinizi yatıştırmak için size ilaç verilebilir.

Masa sert veya soğuk olabilir, ancak battaniye veya yastık isteyebilirsiniz. Makine açıldığında yüksek sesle çarpma ve uğultu sesleri çıkarıyor. 

Odadaki diafon, istediğiniz zaman çekimi yapan sağlık görevlisiyle konuşmanızı sağlar. 

Rahatlamanız için bir ilaç verilmedikçe iyileşme süresi yoktur. MR çekiminden sonra, doktorunuz aksini söylemedikçe normal diyetinize, aktivitenize ve ilaçlarınıza dönebilirsiniz.

Meme MR Çekimi  Neden Yapılır?

MRI, memenin ayrıntılı görüntülerini sağlar. Ayrıca ultrason veya mamografide net olarak görülmesi zor olan meme bölümlerinin net olarak görüntülenmesini sağlar.

Meme MR çekimi ayrıca şu amaçlarla da yapılabilir:

Meme kanseri teşhisi konduktan sonra aynı memede veya diğer memede kanser olup olmadığını kontrol etmek için,

Memedeki skar dokusu ve tümörleri ayırt etmek için, 

Bir meme kitlesini değerlendirmek için (çoğunlukla biyopsiden sonra)

Mamografi veya meme ultrasonunda tesbit edilen anormal bir sonucu değerlendirmek için

Meme implantlarının olası yırtılmasını değerlendirmek için,

Ameliyattan sonra geride kalan herhangi bir kanseri vermı araştırmak  ve kemoterapi sonrası tedaviye yanıtı değerlendirmek için,

Meme bölgesinden kan akışını göstermek için , meme eşliğinde byopsi yaparken klavuzluk amaçlı kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Sialogram: Tükürük Bezleri ve Tanı Yöntemi

Aşağıdaki durumlarda meme kanseri taraması için mamografiden sonra memenin MRG’si de yapılabilir:

Meme kanseri için çok yüksek risk altında olanlar (güçlü bir aile öyküsü veya meme kanseri için genetik belirteçleri olanlar), çok yoğun meme dokusuna sahip olmak, meme MR çekimi yaptırmadan önce, test yaptırmanın artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşun. 

Meme MR Çekimi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Meme kanseri, kistler, sızdıran veya yırtılmış meme implantları, kanser olmayan anormal meme dokusu, yara dokusu, herhangi bir sorunuz ve endişeniz varsa dokorunuza danışın.

Meme MR Çekiminin Riskleri

MR çekimi radyasyon içermez. Manyetik alanlardan ve radyo dalgalarından herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Kullanılan en yaygın MR kontrastı çok güvenli. ve bu kontrast maddeye karşı allerjik reaksiyonlar nadirdir. Bununla birlikte, MR kontrastı diyalize ihtiyaç duyan böbrek sorunları olan kişiler için zararlı olabilir. Böbrek problemleriniz varsa, meme MR çekiminden önce doktorunuza söyleyin.

MR sırasında oluşturulan güçlü manyetik alanlar, kalp pillerinin ve diğer implantların da çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca vücudunuzun içindeki bir metal parçasının hareket etmesine veya kaymasına neden olabilir.

Meme Kanseri Riskleri

İyi Huylu Meme Hastalığı:

İyi huylu meme hastalığı, memede kanser olmayan bir değişiklik olduğu anlamına gelir.

3 tip vardır:

proliferatif olmayan , atipi olmadan proliferatif, atipi ile proliferatif (atipik hiperplazi)

Proliferatif olmayan

Büyümeyen ve hücrelerin bölünmediği meme hastalığına proliferatif olmayan meme hastalığı denir. Genellikle meme kanseri riskini artırmaz. Ancak ailede güçlü bir meme kanseri geçmişiniz varsa, küçük bir risk artışınız olabilir.

Atipisiz proliferatif 

Aşırı hücre büyümesi (çoğalma) olan ancak anormal (atipik) hücreleri olmayan meme kitleleri, ortalama riske kıyasla meme kanseri riskini artırır.

Atipik hiperplazi

Bu, hücrelerin kanser olmadığı, ancak anormal şekilde büyüdüğü anlamına gelir. Atipik hiperplazi meme kanseri riskinizi artırabilir.

Kanser olmadıklarından emin olmak için her zaman meme kitlelerini hemen kontrol ettirmelisiniz.

Adetlerin başladığı ve durduğu yaş

Adetleriniz erken başladıysa (12 yaşından önce) meme kanseri riskiniz artar. Geç menopoza girmek (55 yaşından sonra) meme kanseri riskinizi de artırabilir. 

Bu artan risk, muhtemelen östrojen hormonuna daha uzun süre maruz kalmasından kaynaklanmaktadır.

Aile öyküsü ve kalıtsal genler 

Ailelerinin diğer üyeleri belirli kanserlere sahip olduğundan, bazı kişilerin meme kanserine yakalanma riski genel nüfusa göre daha yüksektir. Buna ailede kanser öyküsü denir.

Meme kanseri teşhisi konmuş anne, kız kardeş veya kız çocuğuna sahip olmak meme kanseri riskini artırır. Bu risk, daha yakın akrabalarda meme kanseri olduğunda veya 50 yaşın altında bir akrabada meme kanseri geliştiğinde daha yüksektir. Ancak yakın akrabasında meme kanseri olan kadınların çoğunda meme kanseri görülmez.

İlginizi Çekebilir  Kortizol Testi

Bazı kişilerde kalıtsal bir gen kusuru olduğu için meme kanseri riski artar. Meme kanseri riskini artırabilecek birkaç gen hatası biliyoruz ve bazıları için testler var. Bu kusurlu genlerden birine sahip olmak, meme kanserine yakalanma olasılığınızın, olmayan birine göre daha yüksek olduğu anlamına gelir. 

Bu hatalı genlerden ikisi BRCA1 ve BRCA2 olarak bilinir. Bunlar çok sık görülmez. Her yüz meme kanserinden sadece yaklaşık 2’si (yaklaşık %2) BRCA1 veya BRCA2 genlerindeki bir değişiklikle ilgilidir.

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapı aldığınızda meme kanseri riskinde çok küçük bir artış vardır. Riskteki bu artış, almayı bıraktıktan 10 yıl sonra normale döner.

Meme kanserinin genç kadınlarda nadir olduğunu unutmayın. Hapı alan kadınların çoğu, onlu yaşlarının sonlarında, yirmili yaşlarının ve otuzlu yaşlarının başındadır. Bu nedenle, kadınların hap aldığı süre boyunca bu riskte küçük bir artış, çok az sayıda meme kanseri vakası anlamına gelir.

Alkol

Alkol almak kadınlarda meme kanseri riskini artırır. Risk, günde her ekstra alkol birimi ile artar. Bir içkideki birim sayısı, içeceğin boyutuna ve alkolün hacmine bağlıdır.

Yaşlanma

Çoğu meme kanseri 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür ve 40 yaşın altındaki kadınlarda daha az görülür.

Hareketsiz olmak 

Hareketsizseniz meme kanseri riskinde küçük bir artış vardır, bu, haftada 150 dakikadan az orta düzeyde egzersiz yapmak anlamına gelir. Sağlıklı kalmak için günlük fiziksel aktivite önerilir. Şu anda pek bir şey yapmasanız bile aktivitenizi artırmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. 

Aktivite sadece spor ve egzersiz demek değildir. Sizi biraz daha sıcak ve biraz nefessiz bırakan her şey, orta düzeyde aktivite olarak kabul edilebilir.

Etnik köken

Beyaz kadınlarda meme kanseri riskinin diğer etnik gruplardan daha yüksek olduğunu bulundu.  Bu, en azından kısmen yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanmaktadır.

Meme kanseri öyküsü

Meme kanseri geçirmiş olmak, başka bir meme kanserine yakalanma riskinizi artırır. Aynı memede veya diğer memede olabilir.

Doktorunuz düzenli kontrollerle sizi yakından takip edecektir. Bu nedenle, yeni bir kanser erkenden alınmalıdır.  

Diğer kanser türlerine sahip olmak da riskinizi artırabilir.

Gençken Hodgkin lenfoma için meme bölgesine radyoterapi gören kişilerde meme kanseri riski daha yüksektir.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahip olan kişilerde meme kanseri riski de daha yüksektir:

melanom cilt kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri, kronik lenfositik lösemi adı verilen bir lösemi.

Uzun boylu olmak

Ortalamadan daha uzun olan kadınların menopozdan sonra meme kanseri riski biraz artar.

Nedeni belli değil ama uzun boylu kadınlarda farklı hormon seviyelerine bağlı olabilir.

Çocuk sahibi olmamak ya da daha sonraki yaşamlarında onlara sahip olmak:

Çocuk sahibi olup olamayacağınız veya ne zaman sahip olduğunuz kontrol edebileceğiniz bir şey olmayabilir. Çocuğu olan kadınların meme kanseri riski, çocuğu olmayan kadınlara göre biraz daha düşüktür. Risk, sahip olduğunuz çocuk sayısı arttıkça daha da azalır.

İlk çocuğunuza sahip olduğunuz yaşınızın da etkisi vardır. İlk çocuğunuz olduğunda ne kadar gençseniz, riskiniz o kadar düşük olur.

Meme MR Fiyatları 2023 

İstanbulda meme MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Meme MR fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz