multiparametrik prostat mr ücreti

Multiparametrik prostat MR (mp – MR) nedir ?

MR, manyetik rezonans görüntüleme anlamına gelir. Manyetizma ve radyo dalgalarını kullanarak resimler oluşturan bir tarama türüdür. MR taramaları vücudun her yerindeki açılardan görüntüler üretir ve yumuşak dokuları çok net bir şekilde gösterir. 

Multiparametrik MR (mpMR), prostat bezinizin standart bir MR taramasından daha ayrıntılı görüntülerini oluşturan özel bir MR taraması türüdür. Doktorlar prostat kanseri olduğunuzdan şüpheleniyorsa, genellikle multiparametrik MR isterler.

Multiparametrik prostat MR neden yapılır ?

Tek başına bir mp-MR taramasının prostat kanserini teşhis edemeyeceğini bilmek önemlidir. Ancak doktorunuzun şunları görmesine yardımcı olabilir:

Prostat bezinde şüpheli görünen bir bölge olup olmadığı, biyopsiye ihtiyacınız varsa 

prostattan biyopsi nereden alınır, şüpheli kanser prostatın hemen içindeyse veya dışına yayılmışsa bunların tesbit edilmesinde yardımcı olur.

Prostat kanseri hastalarında, iyi huylu (kanserli olmayan) ve kötü huylu (kanserli) alanları ayırt etmek için prostat ve yakındaki lenf düğümlerini incelemek için MR kullanılabilir.

Multiparametrik (MR) gelişmiş bir görüntüleme şeklidir. Prostat bezinin işlevi hakkında anatomik görüntüler ve bilgi sağlamak için MR tekniği kullanır.

Multiparametrik Prostat MR, prostat içindeki su molekülü hareketini (su difüzyonu olarak adlandırılır) ve kan akışını (perfüzyon görüntülemesi olarak adlandırılır) değerlendirir. Bu, doktorunuzun hastalıklı ve normal prostat dokusu arasındaki farkı anlamasına yardımcı olur.

Multiparametrik prostat MR çekimi için nasıl hazırlanılır ? 

Çekimden önce  bir güvenlik kontrol listesi doldurursunuz. 

geçirdiğiniz herhangi bir operasyon var mı , vücudunuzda herhangi bir metal implant veya başka metal olup olmadığı hakkında sorular vardır.

MR taraması, vücudunuzdaki bir metali etkileyebilecek güçlü manyetizma kullanır. 

Kalp pili veya implante edilebilir bir defibrilatör (anormal kalp ritimlerini tedavi etmek için), cerrahi klipsler, pimler veya plakalar, koklear implantlar (sağırlık için), vücudunuzun herhangi bir yerindeki metal parçalar – örneğin bir yaralanma, diş dolguları ve köprüler gibi.

Vücudunuzda bazı metaller varsa yine de MR taraması yapabilirsiniz, ancak bunun sizin için güvenli olup olmadığına doktorunuz karar verir. Tarayıcı personeline vücudunuzdaki herhangi bir metal hakkında bilgi verin.

Bazı insanlar MR taraması yapılırken klostrofobik hissederler. Böyle hissetme ihtimaliniz varsa, testinizden önce departmanla iletişime geçin. 

Çekimden önce bağırsaklarınızı boşaltmanız gerekip gerekmediğini size bildirilir. Bazı bölümlerde size lavman verilebilir. Lavman,  bağırsaklarınızı boşaltmaya yardımcı olur. 

Multiparametrik prostat MR çekimi nasıl yapılır ?

Tarama bölümüne geldiğinizde, tekniker hastane önlüğü giymenizi isteyebilir. Giysilerinizde fermuar veya klips gibi metal yoksa soyunmanız gerekmeyebilir. 

İlginizi Çekebilir  Paranazal Sinüs MR Taraması: Detaylı Bir Bakış

vücut piercingleri ve saatiniz dahil tüm mücevherlerinizi çıkarmanız gerekir, ceplerinizi bozuk para ve anahtarlarla boşaltmanız gerekir, 

Bir akrabanızı veya arkadaşınızı tarama odasına yanınızda götürmek güvenlidir. Ama önce departman personeline danışın. Arkadaşınızın veya akrabanızın da üzerlerinde bulunan metalleri çıkarması gerekecektir.

Tekniker sizi çekim odasına götürür. 

MR makinesinin içine giren bir masaya sırt üstü uzanırsınız.

Kolunuzdaki bir damara küçük bir plastik tüp (kanül) yoluyla bir kontrast madde enjeksiyonu yapılır. Bu, prostatınızın daha net görünmesine yardımcı olur. Bazı kişilerin kontrast maddeye alerjisi vardır, bu nedenle tekniker önce herhangi bir tıbbi durumunuz veya alerjiniz olup olmadığını kontrol edecektir.

Kontrast madde enjeksiyonundan sonra, hasta hissetmek, baş ağrısı, sıcak veya kızarmış hissetmek, ağzınızda metalik bir tat , baş dönmesi gibi semptomlar olabilir.

Bu etkiler genellikle hafiftir ve kısa bir süre devam eder. Taramanız sırasında veya sonrasında herhangi bir noktada kendinizi iyi hissetmiyorsanız teknikere söyleyin.

Çekim sırasında mümkün olduğunca hareketsiz yatmanız gerekir. Tarama ağrısızdır ancak hareketsiz kalmak rahatsız edici olabilir. Sertleşiyorsanız ve hareket etmeniz gerekiyorsa teknikere söyleyin. 

Tekniker , taramayı ayrı bir odadan kontrol eder, ancak sizi baştan sona görebilir ve duyabilir.

Tarama sırasında, genellikle bir interkom aracılığıyla birbirinizle konuşabilirsiniz.

Bu tarama türü, doktorunuzun teşhis koymasına ve hangi tedaviye ihtiyacınız olduğuna karar vermesine veya tedavinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenmesine yardımcı olmak için vücudunuzun içinin bir resmini oluşturmak için manyetizma kullanır.

Tarama bittiğinde eve gidebilirsiniz.

Multiparametrik MR çekiminden  sonra

Tarama bittiğinde, tekniker  odaya geri gelir ve kalkabilmeniz için masayı indirir.

Genellikle departmanda yaklaşık 25-30 dakika kalırsınız. Bu kontrast maddenin kendinizi iyi hissetmemenize neden olması durumunda geçerlidir.  

Tekniker siz ayrılmadan önce kolunuzdaki damardan kanülü çıkarır.

Daha sonra eve veya işe geri dönebilir ve ayrıca normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Multiparametrik MR çekiminin Riskleri 

MR çok güvenlidir ve radyasyon kullanmaz. 

Morarma ve şişme

Kanül için iğneyi soktukları alanın etrafında küçük bir morluk olabilir. 

Kontrast maddenin damar dışına sızma riski vardır. Bu, kolunuzda şişlik ve ağrıya neden olabilir, ancak bu nadirdir. Herhangi bir şişlik veya ağrınız varsa radyografınıza söyleyin. Evdeyken iyileşmez veya kötüleşmeye başlarsa doktorunuza bildirin.

Alerjik reaksiyon 

Kontrast madde enjeksiyonuna alerjik reaksiyon nadirdir. Bu genellikle güçsüz hissetmek, terleme ve nefes almada zorluk ile başlar. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen teknikerinize söyleyin, böylece reaksiyonu kontrol altına almak için size ilaç verebilirler.

Prostat anatomisi 

Prostat, erkek üreme  sisteminin bir parçasıdır . Rektumun önünde, penisin tabanının üzerinde ve mesanenin altında bulunur. Prostat, üretranın ilk bölümünü çevreler. Meni denilen sıvının yapılmasına yardımcı olur. Bir erkek boşaldığında spermi  vücuttan dışarı taşır. Doktorunuz prostatı görüntülemek için en sık ultrason veya MR kullanacaktır.

İlginizi Çekebilir  CRP testi

Multiparametrik prostat MR’ı doktorunuz aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer prostat problemlerini değerlendirmek için kullanılır:

Enfeksiyon (prostatit) veya prostat apsesi, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılan büyümüş prostat, doğumda mevcut olan anormal durumlar, pelvik cerrahi sonrası komplikasyonlar.

Multiparamektrik MR önceki tanı yönteminden neden  daha iyidir?

Yakın zamana kadar, şüpheli lokalize prostat kanserini araştırmak ve tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini belirlemenin tek yolu,  TRUS (trans-rektal ultrason) biyopsisinin sonuçlarına dayanıyordu. Bu, herhangi bir kanserli hücre içerip içermediğini görmek için prostat dokusundan kalın iğne ile numune alma işlemidir.

Bazı durumlarda, prostatın bulunduğu bölge örneklenmezse, iğne önemli kanseri gözden kaçırabilir. Biyopsiler tanının önemli bir parçası olmasına rağmen, erkekler için invaziv olabilir ve ciddi enfeksiyon riski taşır. Gereksiz yere biyopsi yapılan erkeklerin sayısını azaltırken, zamanında yakalanan önemli prostat kanserlerinin sayısını iyileştirmenin bir yolunu bulmak gerçekten önemlidir.

MR’da görülen şüpheli alanları doğrudan hedefleyerek biyopsi örnekleri alırken doğruluğu artırmaya yardımcı olur.

Multiparametrik MR ın sunduğu çözümler

Multiparametrik MR  ile elde edilen bilgiler, prostat kanserinin tedavisi için geleneksel görüntüleme tekniklerine önemli bir ilaveyi temsil etmektedir. Prostat multiparametrik MR teknikleri üzerine fikir birliği beyanları, görüntüleme bulgularının raporlanmasının standardizasyonuna izin vererek, onun tekrarlanabilirliğini artırır. PI-RADS aracılığıyla MR şüphe puanı, klinik olarak anlamlı kanser olasılığı ile iyi bir şekilde ilişkilidir ve potansiyel olarak bireyselleştirilmiş karar verme için biyopsi öncesi risk sınıflandırmasına izin verir. Ultrason füzyon biyopsisi ile birlikte multiparametrik MR, daha düşük hacimli ve klinik olarak yavaş hastalığı kaçırırken, klinik olarak daha anlamlı hastalığı tespit eder. Gelişmiş hedefleme yaklaşımları, gereksiz veya hatalı prostat biyopsisi prosedürlerinin yanı sıra beraberinde getirdiği riskleri azaltarak bakım maliyetini düşürme potansiyeline sahiptir.

Kesin tedaviyi seçmeden önce, klinik olarak lokalize olduğu varsayılan prostat kanseri olan erkekler için multiparametrik MR   istenmektedir. Multiparametrik MR’den elde edilen bilgiler, cerrahi planlama ve tedavi  için bazı yararlı bilgiler sağlamaktadır.

Prostat bezi nedir?

Prostat bezi bir ceviz büyüklüğündedir ve erkeğin mesanesinin boynunu ve idrarı mesaneden taşıyan tüp olan üretrayı çevreler. Üretranın prostat kısmına açılan kanallarla kısmen kaslı ve kısmen salgı bezidir. 

Erkek üreme sisteminin bir parçası olarak, prostat bezinin birincil işlevi, sperm taşıyan bir sıvı olan seminal sıvının (semen) bir parçasını oluşturan hafif alkali bir sıvı salgılamaktır. Erkek orgazm (orgazm) sırasında, prostatın kas bezleri, testislerde üretilen spermlere ek olarak prostat sıvısını üretraya itmeye yardımcı olur. Meni daha sonra boşalma sırasında penisin ucundan geçer.

İlginizi Çekebilir  Anti-DNaz B Kan Testi: Kanser Riskinizi Anlamak için Kullanılan Güçlü Bir Aracın İncelemesi

Radikal prostatektomi gerektirmeyen birçok yaygın sorun prostat beziyle ilişkilidir. Bu sorunlar her yaştan erkekte ortaya çıkabilir ve şunları içerir:

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH). Bu, prostatın malign olmayan yaşa bağlı büyümesidir. BPH, çoğu erkekte 60’lı yaşlarına geldiklerinde ortaya çıkan en yaygın kanserli olmayan prostat sorunudur. Semptomlar yavaş, kesintili veya zayıf idrar akışı,  sızıntı veya idrar aciliyeti ve özellikle geceleri sık idrara çıkma. Kanser olmamasına rağmen, BPH semptomları genellikle prostat kanserine benzer.

Prostatizm. Bu, prostat bezinden akışın tıkanması nedeniyle idrar gücünün azalmasını içerir. Prostatizmin en yaygın nedeni BPH’dir.

Prostatit. Prostatit, rahatsızlık, ağrı, sık veya seyrek idrara çıkma ve bazen ateş ile karakterize prostat bezinin iltihabı veya enfeksiyonudur.

Prostat ağrısı. Bu, prostatodini olarak da adlandırılan prostat bezindeki ağrıyı içerir. Sıklıkla prostatit belirtisidir.

Prostat kanseri 

Prostat kanseri yaygın ve ciddi bir sağlık sorunudur. 50 yaşından büyük erkeklerde en sık görülen kanser türü ve kanserden ölümlerin üçüncü önde gelen nedenidir.

Prostat kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Prostat kanseri için mevcut risk faktörleri şunları içerir:

Yaş : Prostat kanseri riski yaşla birlikte artar.

Irk : Afrikalı Amerikalı erkeklerin prostat kanserine yakalanma ve hastalıktan ölme olasılığı iki katından fazladır.

Aile Öyküsü : Ailesinde prostat, meme, yumurtalık, kolon veya pankreas kanseri öyküsü olan erkeklerde prostat kanseri riski daha yüksek olabilir.

Genetik Mutasyonlar: BRCA1 veya BRCA2 genlerinin kalıtsal mutasyonları bazı ailelerde meme, yumurtalık ve prostat kanseri riskini artırır.

Belirtiler

Ne yazık ki, prostat kanserinin erken uyarı işaretleri sıklıkla görülmez ve düzenli tarama yapılmaz; prostat kanseri yıllarca fark edilmeyebilir. Bazı durumlarda, tümör büyüdükçe üretraya baskı uygulayabilir ve mesaneden idrar akışını engelleyerek üriner semptomlara neden olabilir. Bazen ilk uyarı işareti idrarda kan olabilir. 

Prostat kanserinin tipik belirtileri

Sık idrara çıkma (özellikle geceleri), zayıf idrar akımı, İdrar yapamama, idrar akışının kesilmesi (durdurma ve çalıştırma), idrar yaparken ağrı veya yanma, idrarda veya ejakülatta kan, kalça, kaburga veya sırtta kemik ağrısı, sırt ağrısı.

Prostat kanseri taraması

Prostat kanseri için erken uyarı işaretleri olmadığından, erkekler hastalık için bir tarama yaptırmayı seçebilir. Prostat kanseri taraması tanı koymaz, hastalığın erken teşhisine yardımcı olacak değerli bilgiler sağlar. Tarama genellikle iki testi içerir: prostat spesifik antijen (PSA) kan testi ve dijital rektal muayene 

Geliştirilmekte olan yeni testler veya belirteçler prostat kanserinin saptanmasına yardımcı olabilir. Biyobelirteç, kanda, vücut sıvılarında veya dokularda bulunan ve normal veya anormal bir durum veya hastalığın işareti olan biyolojik bir moleküldür. Belirteçler ayrıca vücudun bir hastalığın tedavisine nasıl tepki verdiğini görmek için de kullanılabilir.

 Multiparametrik prostat MR Fiyatları 2023 

İstanbulda Multiparametrik prostat MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Multiparametrik prostat MR fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz