toraks bt

Toraks BT Nedir ?

Toraks  BT (bilgisayarlı tomografi) taraması, göğüs ve üst karın bölgesinin enine kesit resimlerini oluşturmak için röntgen kullanan bir görüntüleme yöntemidir.

Toraks BT (bilgisayarlı tomografi) taraması, akciğerlerin, kalbin, kan damarlarının, solunum yollarının, kaburgaların ve lenf düğümlerinin ayrıntılı görüntülerini almak için özel X-ışını ekipmanı kullanır.

Toraks BT taramaları, doktorunuza öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi göğüs semptomlarının nedenlerini belirlemede yardımcı olabilir. Göğüs BT taramaları, erken evre akciğer kanseri ve diğer akciğer hastalıklarının teşhisine yardımcı olabilir.

Alternatif isimler ; Torasik BT; akciğer BT taraması ; göğüs BT taraması 

Toraks BT  Nasıl Yapılır?

Toraks BT  şu şekilde yapılır:

Muhtemelen bir hastane önlüğü giymeniz istenecektir.

Tarayıcının ortasına doğru kayan dar bir masanın üzerine uzanıyorsunuz. Tarayıcının içine girdiğinizde, makinenin röntgen ışını etrafınızda döner.

Hareket bulanık görüntülere neden olacağı için muayene sırasında hareketsiz olmalısınız. Kısa bir süre için nefesinizi tutmanız söylenebilir.

Tam tarama 30 saniye ile birkaç dakika arasında sürer.

Bazı tomografi çekimlerinde , çekim başlamadan önce kontrast madde verilebilir. Kontrast, vücudun içindeki belirli alanları vurgular ve daha net bir görüntü oluşturur. Doktorunuz intravenöz kontrastlı bir tomografi çekimi  isterse, kolunuzdan veya elinizde bir damar (IV) yoluyla size verilecektir. Testten önce böbrek fonksiyonunuzu ölçmek için bir kan testi yapılabilir. Bu test, böbreklerinizin kontrastı filtreleyecek kadar sağlıklı olduğundan emin olmak içindir.

Bazı insanlar sert masada yatmaktan rahatsızlık duyabilir.

IV yoldan verilen kontrast hafif bir yanma hissine, ağızda metalik bir tada ve vücutta sıcaklık hissine neden olabilir. Bu hisler normaldir ve genellikle birkaç saniye içinde kaybolur.

İlginizi Çekebilir  Estradiol testi

İnceleme sırasında rahatlamanıza yardımcı olması için size ilaç verilebilir.Rahatlamanız için ilaç verilmedikçe iyileşme süresi yoktur. BT taramasından sonra normal diyetinize, aktivitenize ve ilaçlarınıza geri dönebilirsiniz.

Toraks BT Çekimine  Nasıl Hazırlanılır ?

Bazı kişilerin IV kontrasta alerjisi vardır ve bu maddeyi güvenli bir şekilde almak için testten önce ilaç almaları gerekebilir.

Kontrast kullanılıyorsa, testten 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz de istenebilir.

135 kilogram daha ağırsanız, çekimden  önce görevli personele bu bilgiyi mutlaka verin. BT cihazlarının  üst ağırlık sınırı 100 ila 200 kilogram arasındadır. Bazıları 270 kilograma kadar taşıyabilir. Röntgenlerin metalden geçmesi zor olduğu için takıları çıkarmanız istenecektir.

Toraks BT Çekimi Neden Yapılır?

BT, vücudun ayrıntılı görüntülerini hızla oluşturur. Toraks BT , göğüs içindeki yapıları daha iyi görmek için kullanılabilir. BT taraması, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokulara bakmanın en iyi yollarından biridir.

Toraks BT çekilmesi gereken durumlar :

Toraks travmasından sonra, akciğer  röntgeninde görülen soliter pulmoner nodül dahil bir tümör veya kitleden şüphelenildiğinde, Göğüs ve üst karın bölgesindeki organların boyutunu, şeklini ve konumunu belirlemek için, akciğerlerde veya diğer alanlarda kanama veya sıvı koleksiyonları aramak için, göğüste enfeksiyon veya iltihap aramak için, akciğerlerde kan pıhtıları aramak için, akciğerlerde yara izi aramak için, tümörlerin tedaviye yanıt verip vermediğini kontrol etmek için, tüberküloz , amfizem ve pnömoni gibi akciğer hastalıklarını kontraol etmek için ,  açıklanamayan semptomların nedenini araştırmak için  – göğüs ağrısı, aşırı öksürük ve nefes almada zorluk gibi

Diğer testlerde bulunan anormallikleri teşhis etmeye yardımcı olmak , tanı koymak için başka testlerin gerekip gerekmediğine karar vermeye , radyasyon tedavisi gibi gelecekteki tedavilerin planlanmasına yardımcı olmak için.

İlginizi Çekebilir  Cilt Lezyonu Aspirasyonu: Derinlemesine Bir İnceleme

Toraks BT Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Toraks BT, aşağıdakiler dahil olmak üzere kalp, akciğerler, mediasten veya göğüs bölgesinin birçok bozukluğunu gösterebilir:

kalpten kan taşıyan ana arterin (aort) anormal genişlemesi veya balonlaşması veya daralması , duvarda yırtılma, akciğerlerdeki veya göğüsteki ana kan damarlarındaki diğer anormal değişiklikler, kalbin etrafında kan veya sıvı birikmesi, akciğer kanseri veya vücudun başka yerlerinden akciğerlere yayılmış kanser, akciğerlerin etrafında sıvı toplanması (plevral efüzyon), akciğerlerin büyük hava yollarında hasar ve genişleme (bronşektazi), büyümüş lenf düğümleri, akciğer dokularının iltihaplandığı ve daha sonra hasar gördüğü akciğer bozuklukları, akciğer iltihaplanması, yemek borusu kanseri, göğüste lenfoma, göğüste tümörler, nodüller veya kistler.

Torak BT Çekiminin Riskleri

Genel olarak, göğüs BT taramaları ağrısız ve nispeten güvenlidir. Test radyasyon kullanırken, kullanılan radyasyon miktarı düşüktür ve maruz kalma minimumda tutulur.

Bazı insanlar, hamile kadınlar da dahil olmak üzere göğüs BT taramalarından kaçınmalıdır. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

BT taramaları ve diğer röntgenler, en az miktarda radyasyon kullandıklarından emin olmak için sıkı bir şekilde izlenir ve kontrol edilir. BT taramaları, kansere ve diğer kusurlara neden olma potansiyeline sahip düşük seviyelerde iyonlaştırıcı radyasyon kullanır. Ancak, taramadan kaynaklanan risk küçüktür. Daha fazla çalışma yapıldıkça risk artar.

Bir damara verilen en yaygın kontrast türü iyot içerir. İyot alerjisi olan bir kişiye bu tür bir kontrast verilirse mide bulantısı, hapşırma, kusma, kaşıntı veya kurdeşen oluşabilir. Nadir durumlarda, anafilaksi adı verilen hayatı tehdit eden bir alerjik tepkiye neden olabilir. Test sırasında nefes almakta güçlük çekiyorsanız, görevli personele derhal haber vermelisiniz. Çekim odalarında dahili telefon ve hoparlörler bulunur, böylece görevli personel sizi her zaman duyabilir.

İlginizi Çekebilir  Eozinofilik Özofajit: Belirtiler, Tanı ve Tedavi

Böbrek sorunları olan kişilerde kontrastın böbrekler üzerinde zararlı etkileri olabilir. Bu durumlarda kontrast maddenin kullanımını daha güvenli hale getirmek için özel adımlar atılabilir.

Bazı durumlarda, faydalar risklerden büyük ölçüde ağır basıyorsa bir BT taraması yapılabilir. Örneğin, doktorunuz kanser olabileceğinizi düşünüyorsa, BT çekimine girmemek daha riskli olabilir.

Yorum ekleyebilirsiniz