batın mr çekimi

Batın Abdomen MR 

Batın  manyetik rezonans görüntüleme taraması, güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir. Batın  MR, karaciğer, dalak, pankreas, böbrekler ve karın duvarındaki katmanlar gibi karın içindeki iç organların görüntülerini elde etmek için yapılır. Batın MR çekimi radyasyon yani x-ışınları kullanmaz.

Batın  MR Çekimi Neden Yapılır?

Batın  MR, birçok görünümden karın bölgesinin ayrıntılı görüntülerini elde etmemizi sağlar. Genellikle daha önceki ultrason veya BT tarama muayenelerinden elde edilen bulguları netleştirmek için kullanılır.

Batında kan akışı, karın içindeki kan damarları, karın ağrısı veya şişmesinin nedeni

Karaciğer veya böbrek sorunları gibi anormal kan testi sonuçlarının nedeni

Batındaki  lenf düğümleri, karaciğer, böbrekler, adrenaller, pankreas veya dalakta kitleleri araştırmak için yapılır.

MR, tümörleri normal dokulardan ayırt edebilir. Doktorunuzun  boyut, şiddet ve yayılma gibi tümör hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilir. Buna evreleme denir.

MR, yumuşak dokuların ayrıntılı resimlerini sağlar. Genellikle önceki röntgen çalışmalarından veya BT taramalarından elde edilen bulguları netleştirmek için kullanılır. Karın geniş bölgelerini birden fazla bakış açısından gösterebilir.

MR, anormal büyümeleri teşhis etmede kullanılabilir. Tümörleri normal dokulardan ayırt edebilir ve abdominal tümörlerin evrelemesi (boyutunun, yaygınlığının ve yayılmasının belirlenmesi) için bilgi sağlayabilir. MR bazen anjiyografinin tehlikelerinden, radyasyona tekrar tekrar maruz kalmaktan veya iyotlu kontrast boya alamayan hastalardan kaçınmak için kullanılır.

Batın MR Çekimine Nasıl Hazırlanılır

Kolonun temizlenmesi gerekmedikçe (müshil veya lavman gibi müstahzarlar ile) genellikle hazırlık testleri, diyetler veya ilaçlara ihtiyaç yoktur.

İlginizi Çekebilir  Kalp Kateterizasyonu: Kalbin Gizli Dünyasına Yolculuk

Taramadan 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir.

Rahat kıyafetler, tercihen pamuklu giyin ve mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı evde bırakın.

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, görüntüleme işlemini yapacak teknisyeni bilgilendirmelisiniz.

Kapalı alanlardan korkuyorsanız (klostrofobiniz varsa) görüntülemenizi yapacak teknisyene bildiriniz. Uykulu ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacak bir ilaç verilebilir. Doktorunuz makinenin vücudunuza o kadar yakın olmadığı açık bir MR da önerebilir.

Tetkikten önce aşağıdaki durumlardan biri varsa görüntülemenizi yapacak teknisyene  söyleyin:

Yapay kalp kapakçıkları, beyin anevrizması klipsleri, kalp defibrilatörü veya kalp pili

İç kulak (koklear) implantları, böbrek hastalığı veya diyaliz (kontrast alamayabilirsiniz), yakın zamanda yerleştirilmiş yapay eklemler, bazı vasküler stent türleri

MR güçlü mıknatıslar içerdiğinden, MR tarayıcının bulunduğu odaya metal nesnelerin girmesine izin verilmez. Aşağıdakiler gibi eşyalarla çekim odasına girmeyiniz:

Çakılar, kalemler ve gözlükler, saatler, kredi kartları, mücevherler ve işitme cihazları

Tokalar, metal fermuarlar, tokalar ve benzeri ürünler, çıkarılabilir diş implantları

MR çekimi teşhiste nasıl kullanılır

MR  çekimi, aşağıdakiler gibi yumuşak dokuyu etkileyen durumları araştırmak veya teşhis etmek için kullanılır:

Kanser dahil tümörler, hasarlı bağlar gibi yumuşak doku yaralanmaları, eklem yaralanması veya hastalığı, omurga yaralanması veya hastalığı, beyin, kalp ve sindirim organları dahil olmak üzere iç organların yaralanması veya hastalığı.

Batın MR Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Anormal bir sonuç şunlardan kaynaklanabilir:

Abdominal aort anevrizması, apse, böbrek üstü bezleri, karaciğer, safra kesesi, pankreas , böbrekler, üreterler, bağırsakları içeren kanser veya tümörler, büyümüş dalak veya karaciğer, safra kesesi veya safra kanalı sorunları, hemanjiyomlar, hidronefroz (idrarın geri akışından böbrek şişmesi), böbrek enfeksiyonu, böbrek hasarı veya hastalıkları, böbrek taşı, büyümüş lenf düğümleri, tıkanmış vena kava, portal damar tıkanıklığı (karaciğer), böbrekleri besleyen arterlerin tıkanması veya daralması, renal ven trombozu, böbrek veya karaciğer nakli reddi, karaciğer sirozu, 

İlginizi Çekebilir  Floroskopi nedir ?

karın dışında başlayan kanserlerin yayılması , akut tübüler nekroz, pankreas kanseri

adrenal kitleler, safra kesesinin kütlesi (tümörü), diğer tümörler veya kitleler, kanseri diğer lezyon türlerinden ayırır.

prostat, rahim veya mesane kanserinin evrelemesi, lenfadenopati (lenf düğümlerinin anormallikleri) hidronefroz (idrar reflüsü nedeniyle böbrek büyümesi), glomerülonefrit (böbrek glomerüllerinin iltihabı)

Batın MR Sonuçlarını kim yorumlar ?

Radyoloji muayenelerini denetlemek ve yorumlamak için eğitilmiş bir doktor olan bir radyolog, görüntüleri analiz edecektir. Radyolog, sonuçları sizinle paylaşacak ve imzalı bir rapor verecektir.

Takip muayeneleri gerekli olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuz nedenini açıklayacaktır. Bazen olası bir anormalliği ek görünümler veya özel bir görüntüleme tekniği ile daha fazla değerlendirmek için bir takip muayenesi yapılır. Veya, zaman içinde bilinen bir anormallikteki değişiklikleri izlemek için bir takip muayenesi olabilir. Takip muayeneleri bazen tedavinin işe yarayıp yaramadığını veya önceki bir bulgunun değişip değişmediğini görmenin en iyi yoludur.

Batın MR  görüntüleme işlemi  tipik olarak 30 ila 60 dakika sürer İşlem sırasında sizi duyabilen ve görebilen teknisyen görüntüleme süresi boyunca onlarla iletişim kurabilmeniz için size bir acil durum düğmesi sağlayacaktır.

Batın MR Çekiminin Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Faydalar

MR, radyasyona maruz kalmayı içermeyen, invaziv olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

Karaciğer ve diğer birçok organ gibi yumuşak doku yapılarının MR görüntülerinin, hastalığı diğer görüntüleme yöntemlerinden daha doğru bir şekilde tanımlaması ve karakterize etmesi mümkün olabilir.  MR’ birçok fokal lezyon ve tümörün erken teşhisi ve değerlendirilmesinde paha biçilmez bir araç haline getirir.

MR, kanser, kalp ve damar hastalıkları ve kas ve kemik anormallikleri dahil olmak üzere çok çeşitli durumların teşhisinde değerli olduğu kanıtlanmıştır .

MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri tespit edebilir.

İlginizi Çekebilir  Endoservikal Kültür: Servikal Sağlık ve Tanı için Hayati Bir Test

MR, doktorların biliyer sistemi noninvaziv olarak ve kontrast enjeksiyonu olmadan değerlendirmesine olanak tanır.

MR, kan damarlarının problemlerini teşhis etmek için röntgen, anjiyografi ve BT’ye noninvaziv bir alternatif sunar.

Riskleri nelerdir:

MR’da iyonlaştırıcı radyasyon yoktur ve bugüne kadar insan vücudu üzerinde kullanılan manyetik alanların ve radyo dalgalarının belgelenmiş önemli yan etkileri yoktur. 

Bununla birlikte, güçlü manyetik alanların fetüs üzerindeki etkileri şu anda iyi belgelenmediğinden, hamile kadınlara genellikle MR taramalarından kaçınmaları önerilir.

Batın Abdomen MR Fiyatları  2023

Batın MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Batın MR fiyatları hakkında detaylı bilgiyi 05378576593 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz