ultrason fiyatları ne kadardır

Ultrason

Ultrason taraması, ses dalgalarını kullanarak vücudun içinin gerçek zamanlı görüntülerini oluşturur. Ultrason genellikle ağrısız ve non-invazivdir. Ultrason, radyasyon kullanmadığı için röntgenden farklı çalışır.

Ultrason taraması, vücudunuzdaki organların ve yapıların görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir testtir. Çok sık kullanılan bir testtir. Ses dalgalarını kullandığı için çok güvenli olduğu düşünülmektedir. Doppler ve dupleks taramalar, vücuttan akan kan veya sıvıları görselleştirmek için kullanılır.

Ultrason taramaları, vücudun muayene edilen kısmına yönelik yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilerek gerçekleştirilir. Ses dalgaları, geri yansıyan ekoları da algılayan bir dönüştürücü tarafından yayılır. Yansıyan ses dalgaları (yankılar), bir monitörde kaydedilebilecek bir resim oluşturur.

Ultrason tarama türleri nelerdir?

Ultrason taraması, organların, bezlerin, anormal şişliklerin,  kaslar, tendonlar ve eklemler gibi diğer yapıların görüntülerini oluşturan güvenli ve ağrısız bir testtir. Ayrıca hamilelik sırasında doğmamış bebekleri kontrol etmek gibi birçok durumda kullanılır. Ultrasonun farklı dokulardan geri dönme şekli, organların, yapıların ve anormalliklerin boyutunu, şeklini ve tutarlılığını belirlemeye yardımcı olabilir.Yaygın ultrason taraması türleri şunlardır:

karaciğer, safra kesesi, pankreas ve dalak gibi karın iç organlarını inceleyen karın ultrasonu

Bebeğin büyümesini ve sağlığını değerlendirmek anormallikleri kontrol etmeye yardımcı olmak için rutin bir tarama olan obstetrik/gebelik ultrasonu

Kadın pelvisine, uterusa, servikse, fallop tüplerine ve yumurtalıklara bakmak için transvajinal ultrason (dönüştürücü vajinadayken) veya harici pelvik ultrason kullanabilen kadın pelvis ultrasonu

Meme kitlesi gibi meme semptomlarını değerlendirmek ve ayrıca yoğun meme dokusu olan kadınlarda meme kanseri taraması yapmak için kullanılan meme ultrasonu

böbrekler ve mesane dahil olmak üzere idrar yolunu taramak için kullanılan renal ultrason

prostat bezinin görüntülerini sağlayan transrektal ultrason

Örneğin, bu organlardan birindeki anormal bir şişlik katı bir tümör mü yoksa sıvı dolu bir kist mi olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Ultrason ayrıca safra kesesi veya böbrekte taş aramaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  AFP Alfa Fetoprotein Testi

Meme kitlelerinin doğasını belirlemeye yardımcı olur. 

Kaslar, tendonlar ve eklemlerle ilgili sorunları teşhis etmeye yardımcı olur. 

Ana arterlerdeki ve damarlardaki kan akışını izleyen Doppler ultrason

kalbi inceleyen ekokardiyogram

Vücudun iç kısmının üç boyutlu görüntüsünü oluşturan 3D ultrason

Hareket halinde üç boyutlu görüntü  oluşturan 4D ultrason

Ultrason taraması ne zaman kullanılır?

Ultrasonlar tarama, teşhis veya tedaviye yardımcı olmak için kullanılabilir. Ultrason taramaları şu amaçlarla kullanılabilir:

tiroid bezi, meme, prostat ve karaciğer gibi organları incelemek için

kasları, tendonları ve bağları incelemek ve burkulmaları, incinmeleri , sıkışmış sinirleri ve kas yırtılmalarını teşhis etmek için, 

sıvı dolu kistler ve kitleler  arasında ayrım yaparak daha fazla teste ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek için şişlikleri  incelemek

kan akışını izlemek ve kan pıhtılarını , anevrizmaları (şişkin arterler), arterlerin daralmasını ve kan akışının azalmasını belirlemek için ,

Enjeksiyon için doğru yeri göstererek veya biyopsi iğnesini doğru yere yönlendirerek tedavileri yönlendirmeye yardımcı olur

Ultrason, gebelik yaşının değerlendirilmesi, ilerlemenin izlenmesi ve komplikasyonların taranması dahil olmak üzere gebelikte birçok kullanıma sahiptir. Genellikle 11-14  hafta ve 18 – 24 hafta – birinci ve ikinci trimester taramalarında yapılır. Ek ultrason taramaları yalnızca belirli durumlarda gereklidir. 3D ve 4D ultrason taramaları bazen hamilelikte tıbbi olmayan amaçlarla sunulur. 

Ultrasonun sınırlamaları nelerdir?

Ultrason, akciğerler gibi havayla dolu kemik veya dokuları görüntülemek için genellikle iyi değildir. Abdominal yağ ses dalgalarının nüfuz etmesini zorlaştırdığından, ultrason obez kişilerde o kadar etkili olmayabilir.

Ultrason taramasına nasıl hazırlanırım?

Ultrason taramasına hazırlanmak için:

başka bir yerde istendiyse sevk kağıdınızı ve son 2 yılda yaptırdığınız ultrason taraması veya röntgen sonuçlarını getirin

size verilen talimatları izleyin – aç olmanız veya çok su içmeniz ve işlemden önce idrara sıkışmanız istenebilir

Şeker hastalığınız varsa, ultrasondan önce görevli personele söylemeniz önemlidir. 

Genellikle özel bir hazırlık gerekmez. Her zamanki ilaçlarınızı almaya devam edin. Aksi belirtilmedikçe, testten önce ve sonra normal şekilde yiyip içmelisiniz. Örneğin:

Karnın belirli kısımları (karın) muayene ediliyorsa, testten bir gün kadar önce (bağırsağınızdaki ‘gazı’ en aza indirmek için) düşük lifli bir diyet yemeniz istenebilir.

Karın taramasından önce birkaç saat yemek yememeniz istenebilir.

Bazen bazı taramalar için bağırsağı temizlemek için size bir lavman verilebilir.

İlginizi Çekebilir  Boyun BT 

Mesaneyi veya pelvisi taramak için, mesanenizin dolu olması için testten önce biraz sıvı içmeniz istenebilir. Bu, özellikle mesane  , yumurtalıklarınızın veya rahminizin (uterus) taranması durumunda olasıdır.

Herhangi bir taramadan önce yapmanız gerekenler size söylenecektir.

Ultrason incelemesi nasıl yapılır?

Ultrason taraması, bilgisayara bağlı elde tutulan bir tarayıcı kullanılarak gerçekleştirilir. Vücuda yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilir. Ses dalgaları etrafa sıçradıkça, yankılar ekranda bir resim gösteren elektriksel darbelere dönüştürülür.

Çoğu ultrason taraması sırasında sırt üstü veya yan yatmanız istenecektir. Jel, taramanın yapılacağı cildinize sürülecektir. Sonografi uzmanı, dönüştürücüyü jel üzerinde hareket ettirecektir. Radyoloji uzmanının baskı uygulaması gerekebilir, ancak bu genellikle herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Ultrason taramasından geçen bir kadın

Hamilelik sırasında ultrason, bebeğin gelişimini kontrol etmek, çoğul gebelikleri kontrol etmek ve anormallikleri tespit etmek için önemlidir.

Transvajinal ultrason taraması yaptırmanız tavsiye edilirse, mesanenizi boşaltmanız ve sizi örtecek bir önlük veya çarşaf ile belden aşağısını soyunmanız istenecektir. Dönüştürücü bir tampondan biraz daha büyüktür. Koruyucu bir kılıf veya prezervatifle kaplanacak ve jel sürülecek, vajinaya yerleştirilecek ve nazikçe hareket ettirilecektir.

Kadınlar, bu tür ultrasonu yapmak için bir kadın sonografi uzmanı talep edebilir. Örneğin çocuklarda transvajinal ultrasonun önerilmeyeceği veya kadınların yaptırmamaya karar verebileceği belirli durumlar vardır, bu durumda bunun yerine harici bir pelvik ultrason yapılacaktır.

Transrektal ultrason, önceden bir lavman yapılmış olmasını gerektirir. Jel ile kaplanmış dar bir dönüştürücü, prostatın ve çevresindeki dokuların görüntülerini alabileceği rektuma yerleştirilir. Bu normalde acıtmaz.

Bir ultrason taraması genellikle 15-20 dakika sürer. Özel olarak eğitilmiş bir doktor, radyolog veya sonografi uzmanı tarafından gerçekleştirilen ayakta tedavi prosedürüdür. Herhangi bir yan etki yoktur ve sonrasında normal aktivitelerinize devam edebileceksiniz.

Ultrasonda herhangi bir risk var mı?

Radyasyon içermediği için ultrason çok güvenlidir. Çok güvenli kabul edildiğinden hamilelikte rutin olarak kullanılabilir. Genel olarak, ultrason herhangi bir enjeksiyon içermez.

Ultrason sırasında üretilen ses dalgaları, insan işitme eşiğinin ötesindedir, bu nedenle onları duymazsınız.

Doppler ultrason taraması nedir?

Bir Doppler ultrasonu, hızlarını ve vücutta nasıl aktığının diğer yönlerini ölçmek için kan hücreleri gibi hareketli nesnelerden yansıyan ses dalgalarını kaydeder.

Doppler ultrason nasıl çalışır?

Yapı hareket ediyorsa, yankı biraz farklı bir frekansta geri gelir (Doppler etkisi olarak adlandırılır). Frekanstaki bu fark, hareketin hızını ölçmek için kullanılabilir. Arter veya damarda hareket eden kan küçük ekolara neden olur ve bunlar kan hücrelerinin hareket hızını ölçmek için kullanılır. Ses dalgaları hoparlörler aracılığıyla güçlendirilebilir. Bu, uygulayıcının normal akışın olup olmadığını belirlemek için kan hücrelerinin akışını dinlemesini sağlar. Örneğin, rutin bir doğum öncesi muayenesi sırasında bir bebeğin kalbindeki kan akışını dinlemek. Ses dalgaları ayrıca bir ekrandaki renkli resimlere dönüştürülebilir, böylece akış arterler veya damarlar (renkli Doppler) yoluyla görülebilir.

İlginizi Çekebilir  Laktat Dehidrojenaz (LDH) Testi

Doppler ultrason ne için kullanılır?

Hamilelik sırasında doğmamış bir bebeğin (fetüs) kalp atışlarını dinlemek.

Kollarınızdaki veya bacaklarınızdaki atardamar veya toplardamarlardaki kan akışını incelemek için aşağıdakilere sahip olup olmadığınızı görmek için:

Derin ven trombozu .

Periferik arter hastalığı .

Travma sonrası damarlarınızda veya atardamarlarınızda yaralanma.

Doppler ultrason neleri içerir?

Hamilelik sırasında, Doppler ultrasonu bir ultrason taramasına çok benzer. Gebe rahminin (rahim) üzerine cildinize jel kaplı bir sonda konur. Bu bir hoparlöre bağlı. Siz ve uygulayıcı, bebeğin kalbindeki kan akışını dinleyebilirsiniz.

Kolların ve bacakların Doppler ultrasonu sırasında, uyluk, baldır veya ayak bileği boyunca veya kol boyunca farklı noktalara kan basıncı manşonları yerleştirilir. İncelenen atardamarların üzerine deriye bir macun sürülür. Prob her alan üzerinde hareket ettirilirken görüntüler oluşturulur.

Dubleks ultrason nedir?

Dubleks ultrason, geleneksel ultrasonu Doppler ultrason ile birleştiren özel bir tekniktir. İncelenmekte olan katı nesnenin görüntüleri – örneğin, arter ve içinden akan kan – bir ekranda veya monitörde görüntülenir. Nesne genellikle gridir ve kan akışı genellikle renklidir (renkli Doppler).

Dubleks ultrason ne için kullanılır?

Dubleks ultrason en yaygın olarak vücuttaki çeşitli arter ve damarlardaki kan akışını değerlendirmek için kullanılır. Tarama, aşağıdaki koşulların teşhis edilmesine yardımcı olabilir:

Karın içindeki ana arterin genişlemesi (abdominal aort anevrizması),bir arterin tıkanması (arter tıkanıklığı), kan pıhtısı varlığı , boyundaki atardamarların tıkanması (karotis tıkayıcı hastalık), renal dubleks böbrekleri ve kan damarlarını inceler, varisli damarlar .

Venöz yetmezlik (damarların kanı kalbe geri göndermede sorun yaşadığı bir durum). 

Dubleks ultrason neleri içerir?

Bu test ultrason taramasına çok benzer. İncelenecek alanın üzerine jel ile kaplı bir prob yerleştirilir. Katı organın ve içinden akan kanın görüntüleri daha sonra bir monitörde görülür.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Bu taramalar ağrısız ve güvenlidir. X-ışınları ve diğer görüntüleme testlerinden farklı olarak radyasyon kullanmazlar. Herhangi bir soruna veya komplikasyona neden oldukları tespit edilmemiştir.

Ultrason Fiyatları 2023

Ultrason fiyatları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ultrason  fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576493 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz