tiroid iiab ücreti

Tiroid Biyopsisi

Tiroid bezinde saptanan nodül veya nodüllerin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını anlamak için tiroid biyopsisi yapılır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB), tiroidde en sık yapılan biyopsidir. İİAB’de ultrason rehberliğinde tiroid içindeki nodül içine çok ince bir iğne ile girilir ve enjektör ile vakum uygulanarak hücreler nodülün çeşitli yerlerinden iğne içine emilir. Daha sonra bu hücreler lam adı verilen küçük camlara yayılır ve patolog tarafından mikroskopla incelenir.

İİAB’nin doğruluk oranı %90’ın üzerindedir ve şu anda tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde standart biyopsi yöntemidir. Ancak İİAB dikkatli ve doğru uygulanması gereken bir işlemdir; İİAB sırasında mümkünse şüpheli tüm nodüllerden ve her nodülün farklı yerlerinden hücreler alınmalıdır.

Tiroid  biyopsisine nasıl hazırlanırım?

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine hazırlanmak için yapmanız gereken çok az şey vardır. Doktorunuza, işlemden önce kan sulandırıcı gibi herhangi bir ilaç almayı bırakmanız gerekip gerekmediğini sorun. İşlemden önce normal şekilde yiyip içebilisiniz. İşlemi yaptırmak için muhtemelen bir tıbbi kliniğe gideceksiniz. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Tiroid biyopsisi nasıl yapılır ?

Doktorunuz biyopsiyi bir ultrason makinesi yardımıyla yapabilir. Bu makine, nodülün gerçek zamanlı görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu, sağlık uzmanınızın iğneyi tam olarak doğru noktaya yönlendirmesini sağlar. Ayrıca diğer yapıların zarar görmesini engeller. Ultrason dedektörünün kullanılacağı boynunuza jel benzeri bir madde sürülecektir.

Alanı temizledikten sonra, doktorunuz, ince iğneyi tiroid bezinize yerleştirir. Bu biraz acıtabilir. İğneyi yavaşça nodülün içine doğru ilerletir ve birkaç kez ileri geri hareket ettirir.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR 

İğne, emme uygulayabilen ve nodüldeki bazı hücreleri çıkarabilen bir şırıngaya takılır. İğnenin çıkarılmasından sonra bu hücreler bir slayt üzerine yerleştirilecektir. Doktorunuz, nodülün farklı kısımlarından farklı numuneler almak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilir. Bazen yumru tamamen veya esas olarak sıvı olacaktır. Biyopsi sırasında sıvı alınabilir.

İşlemden sonra hücreler bir patoloji laboratuvarına gönderilecek ve kanser belirtileri için analiz edilecektir. İğne giriş yeri üzerine küçük bir bandaj yerleştirilecektir.

Tiroid biyopsisinden sonra ne olur?

Çoğu insan normal faaliyetlerine hemen devam edebilecektir. Bandajınızı birkaç saat içinde çıkarabilirsiniz.

Biyopsi bölgesi işlemden bir veya iki gün sonra ağrılı olabilir. Gerekirse, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları alabilirsiniz. Doktorunuzun size verdiği diğer özel talimatları izleyin.

Patoloji laboratuvarından test sonuçlarınızı almanız birkaç gün sürebilir. 

Tiroid nodülünüz kanser değilse, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Hekiminiz nodülünüzü izlemek isteyebilir ve gelecekte başka bir biyopsiye ihtiyacınız olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz  tiroid hormon hapları sunabilir. Bunlar bazen nodüllerin tekrar büyüme olasılığını azaltabilir.

Bazen patolog, nodülünüzün kanser olup olmadığını kesin olarak belirleyemez. Bu durumda, doktorunuz tekrar biyopsi veya ameliyat önerebilir. Test sonuçlarınız ne olursa olsun, sizin için mümkün olan en iyi tedavi planını geliştirmek için dokorunuz  sizden gerekli olan tetkikleri isteyecektir.

Tiroid ultrasonu veya biyopsisi neden  yapılır ?

Kanser ve nodüller gibi tiroid sorunları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yıkıcı ve potansiyel olarak tehlikeli semptomlara neden olabilir:

Guatr, kilo kaybı veya kilo alma ,uykusuzluk hastalığı, kas zayıflığı ve titreme, anksiyete ve sinirlilik, sıcağa veya soğuğa karşı hassasiyet, halsizlik, düzensiz adet dönemleri.

Tedavi edilmediğinde tiroid sorunları kalp hastalığı, nöropati, nöbet ve osteoporoz riskinizi artırabilir. 

Tiroid Biyopsisi ve Diğer testler

Biyopsi, tiroid kanseriniz olduğunu tespit ederse, kanserin vücudunuzun başka bir bölümüne yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için daha ileri testler gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Anemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bunun için kullanılan başlıca testler şunlardır:

BT çekimi – vücudun içinin ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir dizi X-ışını ve bir bilgisayar  kullanan bir tarama  türü

MR çekimi  – vücudun içinin ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanan bir tarama türüdür.

Tiroid biyopsisi olası riskleri

İğne biyopsisi çok güvenli bir işlemdir, ancak daha sonra herhangi bir sorun yaşarsanız hemşireniz size kiminle iletişime geçeceğinizi söyleyecektir.

Doktorlarınız, iğne biyopsisi yaptırmanın faydalarının bu olası risklerden daha ağır basmasını sağlayacaktır.

Kanama

İğne biyopsinizden sonra kanama olması nadirdir. Doktorunuz veya hemşireniz kanamanız varsa ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Şişme

Bazı kişilerde testten sonra hafif bir şişlik olur. Bu nadirdir, ancak iğne biyopsisinin yapılması zorsa olabilir. Bölgenin şişmiş veya çok ağrılı olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Tiroid Nodülleri Nelerdir?

Tiroid, boyun tabanında bulunan ve metabolizmayı düzenlemekten sorumlu bir hormon yapan bir bezdir. Tiroid nodülleri, tiroidde meydana gelen katı veya sıvı dolu büyümelerdir. Çoğu tiroid nodülü kanserli değildir ve aktif değildir. Bazı tiroid nodülleri boyutları nedeniyle hissedilecek kadar büyüyebilir veya semptomlara neden olabilir.

Tiroid nodülleri yetişkin popülasyonda çok yaygındır ve yaşla birlikte daha yaygın hale gelir.

Tiroid nodüllerinin yaklaşık yüzde beşi kanserlidir. Hastaların çoğu için tiroid nodüllerinin özel bir nedeni yoktur.

Tiroid nodülleri genellikle rutin fizik muayeneler veya başka nedenlerle alınan görüntüleme testleri sırasında tespit edilir. Tipik olarak, bir tiroid nodülünü değerlendirmenin ilk adımları, kan testleri yaparak tiroidin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek ve tiroidi bir ultrason ile değerlendirerek tiroid nodülünün tam boyutunu ve görünümünü belirlemektir.

Tiroid Ultrason taraması

Ultrason taraması  , vücudunuzun içinin bir görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır .

İlginizi Çekebilir  Torakal Vertebra  MR 

Boynunuzun ultrason taraması, tiroidinizde kanserden kaynaklanabilecek bir yumru olup olmadığını kontrol edebilir.

Potansiyel olarak kanserli bir yumru bulunursa, teşhisi doğrulamak için bir biyopsi yapılacaktır.

Tiroid Biyopsisi Fiyatları 2023

Tiroid biyopsisi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Tiroid biyopsisi fiyatları ve randevu hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

 

Yorum ekleyebilirsiniz