baryumlu özefagus grafisi fiyatları

Baryumlu Özofagus Grafisi nedir?

Baryumlu Özofagus Grafisi (sine özofagram, yutma çalışması, özofagografi, modifiye baryum yutma çalışması, video floroskopi yutma çalışması), üst gastrointestinal (GI) sisteminizin görüntülerini oluşturmak için baryum ve X-ışınları kullanan özel bir görüntüleme testi türüdür. Üst GI yolunuz, ağzınızın ve boğazınızın arkasını (yutak) ve yemek borunuzu içerir.

Baryum, vücudun belirli bölgelerinin röntgende daha net görünmesini sağlamak için özofagus grafisi sırasında kullanılır. Radyolog, farenks ve yemek borusunun boyutunu ve şeklini görebilecek. Ayrıca nasıl yuttuğunuzu da görebilir. Bu ayrıntılar standart bir röntgende görülmeyebilir. Baryum yalnızca GI yolu görüntülemek için kullanılır.

Baryumlu Özofagus Grafisi tek başına veya bir üst GIS serisinin parçası olarak kullanılabilir. Bu seri yemek borunuza, midenize ve ince bağırsağın (duodenum) ilk kısmını görüntüleme işlemidir.

Baryumlu Özofagus Grafisi sırasında Floroskopi kullanılır. Floroskopi, bir tür X-ışını “filmi”dir.

Baryumlu Özofagus Grafisi neden yapılır?

Farinks ve yemek borusundaki sorunları aramak ve teşhis etmek için bir Baryumlu Özofagus Grafisi yapılabilir. Doktorunuz aşağıdakilere sahip olduğunuzu düşünüyorsa, bir Baryumlu Özofagus Grafisi isteyebilir:

Baş ve boyun , farenks veya yemek borusu kanseri

Hiatal herni . Bu, midenizin yemek borusunun içine veya yanına doğru hareket ettiği anlamına gelir.

Divertikül, darlıklar veya büyüme (polipler) gibi yapısal problemler

Genişlemiş damarlar (özofagus varisleri)

Yutma güçlüğü ( disfaji ) veya spazmlar gibi kas bozuklukları

İlginizi Çekebilir  Koroner BT Anjiyografi

Akalazya . Bu, alt özofagus sfinkter kasının gevşemediği ve yiyeceklerin mideye geçmesine izin vermediği bir durumdur.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve ülserler

Doktorunuzun  Baryumlu Özofagus Grafisi istemek için başka nedenleri de olabilir.

Baryumlu Özofagus Grafisinin riskleri nelerdir?

Baryumlu Özofagus Grafisinin riskleri arasında radyasyona maruz kalma, doğum kusurları ve bağırsak sorunlarından kaynaklanan sorunlar olabilir. Sizin için geçerli olan riskler hakkında sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Baryumlu Özofagus Grafisi dışkımı nasıl etkiler?

Baryumun tamamı vücudunuzdan geçmezse, Özofagus Grafisinden sonra kabızlık veya etkilenmiş dışkı olabilir.

Hamileyken Baryumlu Özofagus Grafisi yaptırmak güvenli midir?

Ayrıca hamileyseniz Baryumlu Özofagus Grafisi yaptırmamalısınız. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmak doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz Baryumlu Özofagus Grafisinden kaçınmalısınız:

Yemek borunuzda veya bağırsaklarınızda bir yırtık veya delik (perforasyon)

Bağırsaklarınızda tıkanıklık veya şiddetli kabızlık

Yutma ile ilgili ciddi sorunlar. Bu, baryumun yanlışlıkla ciğerlerinize girmesini (aspirasyon) daha olası hale getirir.

Özel sağlık durumunuza bağlı olarak başka riskleriniz olabilir. İlaçlara, kontrast maddeye, lokal anesteziye, iyot veya latekse karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa doktorunuza söyleyin. Prosedürden önce endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Baryumlu Özofagus Grafisi için nasıl hazırlanırım?

Aşağıdakileri göz önünde bulundurarak Baryumlu Özofagus Grafisine hazırlanabilirsiniz:

Doktorunuz size Baryumlu Özofagus Grafisini açıklayacaktır.Özofagus Grafisiyle ilgili tüm sorularınızı ona sorun.

Yutma testini yapmak için izin veren bir onay formu imzalamanız istenebilir. Formu dikkatlice okuyun ve net olmayan bir şey varsa sorun.

Yutma testinden yaklaşık 8 saat önce yeme ve içmeyi bırakmanız gerekecektir. Genellikle bu, gece yarısından sonra anlamına gelir.

Baryumlu Özofagus Grafisi planlamadan önce, hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza söyleyin.

İlginizi Çekebilir  Maksillofasiyal BT

Herhangi bir ilaca, lateks, bant veya anestezik ilaçlara (yerel ve genel) duyarlıysanız veya alerjiniz varsa, Özofagus Grafisi planlamadan önce söyleyin.

Doktorunuza, aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin. Buna reçeteler, reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel takviyeler dahildir. Özofagus Grafisinden önce bunları almayı bırakmanız gerekebilir.

Yakın zamanda baryum yutma veya üst GI- özefagus mide  grafisi yaptırdıysanız, doktorunuza söyleyin. 

Sağlayıcınızın size Özofagus Grafisine hazırlanmak için verdiği diğer talimatları izleyin.

Baryumlu Özofagus Grafisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak, Baryumlu Özofagus Grafisi aşağıdaki gibi çekilir:

Özofagus grafisi görüntülemesini engelleyebilecek herhangi bir giysi, mücevher veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Giysileri çıkarmanız istenebilir. Eğer öyleyse, giymeniz için size bir elbise verilecektir.

Sizi yatay konumdan dik konuma getirebilecek bir röntgen masasına uzanacaksınız.Özofagus Grafisi sırasında da pozisyon değiştirmeniz istenebilir. Örneğin, yan, sırt veya karnınıza yatmanız gerekebilir.

Radyolog önce göğsünüzün ve karnınızın (karın) röntgenini çekebilir.

Radyolog, kalın, kireçli bir baryum içeceğinden bir yudum almanızı isteyecektir. Baryum genellikle aromalıdır, ancak tadı çok iyi olmayabilir.

Baryumu yutarken, radyolog, baryumun ağzınızdan ve boğazınızdan geçişini izlemek için tek bir fotoğraf, bir dizi röntgen veya floroskopi çekecektir.

Test sırasında belirli zamanlarda nefesinizi tutmanız istenebilir.

Yutmanız için size daha ince bir baryum içeceği verilecektir. Radyolog, baryumun yemek borunuzdan aşağı inişini izlemek için X-ışınları veya floroskopi kullanacaktır. Ayrıca bir baryum tableti yutmanız istenebilir. Bu, yemek borusundaki belirli sorunları göstermeye yardımcı olabilecek küçük bir haptır.

Radyolog tüm röntgenleri çektikten sonra masadan kalkabilirsiniz.

Baryumlu Özofagus Grafisi ayakta tedavi prosedürü olarak veya hastanede kalış sürenizin bir parçası olarak yapılabilir. Testin yapılma şekli, durumunuza ve sağlık hizmeti sağlayıcınızın uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

İlginizi Çekebilir  Hepatobiliyer Ultrason

Baryumlu Özofagus Grafisinden sonra ne olur?

Doktorunuz size aksini söylemediği sürece, Baryumlu Özofagus Grafisinden sonra normal diyetinize ve aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Özofagus Grafisinden sonra kabızlığı nasıl yönetirim?

Baryum, vücudunuzdan tamamen atılmazsa,Özofagus Grafisinden sonra kabızlığa veya etkilenmiş dışkıya neden olabilir. Baryumun geri kalanının vücudunuzu terk etmesine yardımcı olmak için bol miktarda sıvı içerek ve lif oranı yüksek yiyecekler yiyerek kabızlığı yönetebilirsiniz. Buna yardımcı olması için size bir müshil de verilebilir.

Tüm baryum vücudunuzu terk edene kadar bağırsak hareketleriniz beyaz veya daha açık renkli olabilir.

Baryumlu Özofagus Grafisinden sonra bazı ciddi yan etkiler nelerdir?

Baryumlu Özofagus Grafinizden sonra bunlardan herhangi biri olursa hemen sağlık uzmanınızı arayın:

Bağırsak hareketlerinde sorun var veya bağırsak hareketi yapamıyor veya gaz çıkaramıyorsanız, karın ağrısı veya şişmesi, ateş

Doktorunuz , durumunuza bağlı olarak size başka talimatlar verebilir.

Baryumlu Özofagus Grafisi Fiyatları 2023 

İstanbulda baryumlu özofagus grafisi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Transvajinal  ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz