floroskopi fiyatları

Floroskopi nedir ?

Floroskopi, bir X-ışını “filmine” benzer şekilde hareket eden vücut yapılarının incelenmesidir. İncelenen vücut bölümünden sürekli bir X-ışını geçirilir. Işın, vücut kısmı ve hareketi ayrıntılı olarak görülebilmesi için TV benzeri bir monitöre iletilir. Bir görüntüleme aracı olarak floroskopi, doktorların iskelet, sindirim, idrar, solunum ve üreme sistemleri dahil olmak üzere birçok vücut sistemine bakmasını sağlar.

Floroskopi, kemikler, kaslar ve eklemler dahil olmak üzere vücudun belirli alanlarını ve ayrıca kalp, akciğer veya böbrekler gibi katı organları değerlendirmek için yapılabilir.

Kemik, kas veya eklem problemlerini teşhis etmek için kullanılabilecek diğer ilgili prosedürler arasında X-ışınları, miyelografi ( miyelogram ), bilgisayarlı tomografi ( BT taraması ), manyetik rezonans görüntüleme ( MRG ) ve artrografi bulunur.

Floroskopi neden yapılır ?

Floroskopi, baryum röntgenleri , kalp kateterizasyonu , artrografi (eklem veya eklemlerin görselleştirilmesi), lomber ponksiyon , intravenöz (IV) kateterlerin yerleştirilmesi (damarlara veya arterlere yerleştirilen içi boş tüpler) gibi birçok muayene ve prosedürde kullanılır. , intravenöz pyelogram , histerosalpingogram ve biyopsiler.

Floroskopi, bir tanı prosedürü olarak tek başına kullanılabilir veya diğer tanısal veya terapötik ortam veya prosedürlerle birlikte kullanılabilir.

Baryum röntgenlerinde , tek başına kullanılan floroskopi, doktorun baryum hareket ederken bağırsakların hareketini görmesini ve doktorun hastayı nokta görüntüleme için konumlandırmasını sağlar. Kalp kateterizasyonunda , doktorun arteriyel tıkanıklıkların varlığını değerlendirmek için koroner arterlerdeki kan akışını görmesini sağlamak için ek olarak floroskopi kullanılır. İntravenöz kateter yerleştirme için floroskopi, doktorun kateteri vücudun belirli bir yerine yönlendirmesine yardımcı olur.

Floroskopinin diğer kullanımları bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

Yabancı cisimlerin bulunması

Eklemlere veya omurgaya görüntü kılavuzluğunda anestezik enjeksiyonlar

Perkütan vertebroplasti . Omurga omurlarının kompresyon kırıklarını tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir prosedür

İlginizi Çekebilir  Çölyak Hastalığı

Doktorunuzun floroskopi istemesinin  başka nedenleri de olabilir.

Floroskopinin riskleri nelerdir?

Doktorunuza işlem sırasında kullanılan radyasyon miktarını ve özel durumunuzla ilgili riskleri sormak isteyebilirsiniz. Doktorunuzu bilgilendirebilmeniz için önceki taramalar ve diğer röntgen türleri gibi geçmişte radyasyona maruz kalma geçmişinizin bir kaydını tutmak iyi bir fikirdir. Radyasyona maruz kalma ile ilişkili riskler, uzun bir süre boyunca kümülatif X-ışını muayeneleri ve/veya tedavileri ile ilişkili olabilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, doktorunuza haber vermelisiniz. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmak doğum kusurlarına neden olabilir.

Kontrast madde kullanılırsa, kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon riski vardır. İlaçlara, kontrast maddelere, iyot veya latekse alerjisi veya hassasiyeti olan hastalar doktorlarını bilgilendirmelidir. Ayrıca böbrek yetmezliği veya diğer böbrek sorunları olan hastalar doktorlarına haber vermelidir.

Belirli faktörler veya koşullar, bir floroskopi prosedürünün doğruluğunu etkileyebilir. Yakın zamanda yapılan bir baryum röntgeni prosedürü, karın veya alt sırt bölgesinin maruz kalmasını engelleyebilir.

Özel tıbbi durumunuza bağlı olarak başka riskler olabilir. Prosedürden önce endişelerinizi doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.

Tıbbi olarak uygun floroskopi muayeneleri, muayene sırasında alınan radyasyon riskinden daha ağır basan klinik faydalar sağlar. Yüksek eğitimli, kurul onaylı radyologlar ve radyolojik teknoloji uzmanları tarafından kullanıldığında, floroskopik incelemeler hastalara önemli tanısal fayda sağlar ve tedavi planlarını yönlendirmede yardımcı olur. Hastalar ve pediatrik hastaların ebeveynleri muayene hakkında kişisel doktorları ve radyologları ile konuşmalıdır.

Tüm floroskopi makineleri, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenir ve güvenli ve etkili olarak kabul edilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekir. 

Floroskopik muayeneye nasıl hazırlanırım?

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, muayeneyi planlamadan önce lütfen doktorunuza danışın. Diğer seçenekler sizinle ve doktorunuzla tartışılacaktır.

Hasta önlüğü giymeniz istenebilir. Size bir önlük verilecektir. Kişisel eşyalarınızı korumak için kilitli dolaplar sağlanmaktadır. Lütfen tüm piercingleri çıkarın ve tüm mücevher ve değerli eşyalarınızı evde bırakın.

İlginizi Çekebilir  Plevral İğne Biyopsisi: Tanı, Riskler ve İyileşme Süreci

Planladığınız sınava göre özel talimatlar verilecektir.

İlaçlara, kontrast maddelere veya iyoda alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa radyolog veya teknoloji uzmanına bildirin.

Hangi tetkikler floroskopide yapılır ?

Prosedürün bir parçası olarak floroskopi kullanımını içerebilecek muayeneler şunları içerir:

Baryum lavmanı, baryumlu özefagus mide üst gis serileri, enteroklizis, lomber ponksiyon, 

girişimsel radyoloji prosedürleri, girişimsel nöroradyoloji prosedürleri

Yorum ekleyebilirsiniz