covid 19 antikor testi nedir

Covid-19 Antikor testi nedir?

Covid-19 Antikor testi  Covid-19’u teşhis etmek için yapılan testlerle aynı mı?

Koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) testi hakkındaki tüm konuşmalarla birlikte, testler ve nasıl farklı oldukları konusunda kafa karışıklığı olması şaşırtıcı değil. Antikor testi genellikle geçmişte Covid-19 olup olmadığınızı ve şimdi Covid-19’a neden olan virüse karşı antikorlarınız olup olmadığını görmek için yapılır. Covid-19’u teşhis etmeye yönelik bir test, şu anda Covid-19’a neden olan virüse sahip olup olmadığınızı belirler. 

Antikor testi ne zaman yapılır ve neden önemlidir?

Seroloji testi olarak da bilinen antikor testi, genellikle Covid-19’dan tam olarak iyileştikten sonra yapılır. Uygunluk, testlerin mevcudiyetine bağlı olarak değişebilir. Genellikle koldaki bir damardan kan alarak kan örneği alınır. Ardından, Covid-19’a neden olan virüse karşı antikor geliştirip geliştirmediğinizi belirlemek için numune test edilir. Bağışıklık sistemi, virüsle savaşmak ve temizlemek için kritik olan bu antikorları üretir.

Covid-19 Antikor testi sonuçları

Test sonuçları antikorlarınız olduğunu gösteriyorsa, geçmişte Covid-19 virüsü bulaştığınız veya aşı olduktan sonra antikorlarınız olduğu anlamına gelebilir . Aynı zamanda biraz bağışıklığınız olduğu anlamına da gelebilir. Ancak antikorlara sahip olmak, Covid-19 ile yeniden enfeksiyona karşı korunduğunuz anlamına gelmeyebilir. Ancak ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilirler. Bağışıklık düzeyi ve bağışıklığın ne kadar sürdüğü henüz bilinmiyor ve araştırılmaya devam ediyor.

Antikor testinin zamanlaması ve türü doğruluğu etkiler. Enfeksiyon sırasında çok erken test yaptırırsanız, vücudunuzda bağışıklık tepkisi oluşmaya devam ediyorsa, test antikorları tespit edemeyebilir. Bu nedenle, semptomlarınız başladıktan en az 2 ila 3 hafta sonrasına kadar antikor testi önerilmez. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) spesifik antikor testlerine izin verdi, ancak doğruluğu şüpheli testler hala piyasada.

İlginizi Çekebilir  Omuz BT çekimi nedir ?

Doğru antikor testinin bir başka yararı da, Covid-19’dan iyileşen kişilerin kanlarının bir parçası olan plazmayı bağışlamaya uygun olabilmesidir. Bu plazma, ciddi hastalığı olan diğerlerini tedavi etmek ve virüsle savaşma yeteneğini artırmak için kullanılabilir. Doktorlar buna nekahat plazması diyor.

Covid-19’u teşhis etmek için hangi testler kullanılıyor?

FDA , bir Covid-19 enfeksiyonunu teşhis etmek için bazı testleri onayladı :

RT-PCR testi 

Moleküler test olarak da adlandırılan bu Covid-19 testi, ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak virüsün genetik materyalini tespit eder. Bir burun sürüntüsü veya boğaz sürüntüsü ile bir sıvı numunesi alınır veya bir tükürük numunesi üretmek için bir tüpe tükürebilirsiniz.

Sonuçlar yerinde analiz edilirse dakikalar içinde veya bir dış laboratuvara gönderilirse birkaç gün içinde veya test işleme gecikmesi olan yerlerde daha uzun süre içinde elde edilebilir. RT-PCR testleri, bir sağlık uzmanı tarafından uygun şekilde yapıldığında çok doğrudur, ancak hızlı test bazı vakaları gözden kaçırabilir.

Antijen testi 

Bu Covid-19 testi, virüsteki belirli proteinleri tespit eder. Bir sıvı örneği almak için bir burun sürüntüsü kullanarak antijen testleri dakikalar içinde sonuç verebilir. Diğerleri analiz için bir laboratuara gönderilebilir.

Talimatlar dikkatle izlendiğinde, pozitif bir antijen testi sonucu doğru kabul edilir. Ancak yanlış-negatif sonuç alma olasılığı artar – bu, virüs bulaşmasının mümkün olduğu, ancak olumsuz bir sonuç alınabileceği anlamına gelir. Duruma bağlı olarak, sağlık uzmanı negatif bir antijen testi sonucunu doğrulamak için bir RT-PCR testi önerebilir.

FDA , hem Covid-19 hem de grip (grip) için test yapanlar da dahil olmak üzere bazı evde Covid-19 test kitlerinin acil kullanımı için yetki verdi. Evde kendi burun sıvısı veya tükürüğünüzü toplayabilir ve ardından hızla analiz edilmesi için bir laboratuara gönderebilirsiniz. Bu testlerden bazıları doktor reçetesi gerektirir.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrasonu

Bazı Covid-19 testleri, numuneyi laboratuvara göndermeden evde hızlı sonuçlar sağlar. Reçete gerekmeden bazı antijen testleri satın alabilirsiniz. Ancak antijen testleri PCR testleri kadar güvenilir sayılmaz . Negatif test ederseniz, testi ikinci kez almak, test sonuçlarınızın doğru olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Bu testlerin doğruluğu değişir. Negatif bir test, Covid-19 virüsüne sahip olmayı tamamen dışlamaz. Yalnızca evinizde FDA tarafından yetkilendirilmiş veya yerel sağlık departmanınız tarafından onaylanmış bir test yapın.

Covid-19 tanı testi veya antikor testi nasıl yaptırabilirim ?

Covid-19 semptomlarınız varsa veya Covid-19’lu birine temas öykünüz varsa test yaptırmalısınız. Covid-19 semptomlarınız varsa , semptomlarınızı gözden geçirmek ve içeri girmeden önce test hakkında bilgi almak için doktorunuzla iletişime geçin, böylece personel ziyaretiniz için hazırlanabilir.

Teşhis ve antikor testleri, Covid-19’un yayılmasını azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

Covid -19 tanı testi ile testi pozitif çıkan ve semptomları olan kişiler daha erken tedavi görebilir. Covid-19 virüsünün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için kendi kendine izolasyon veya karantina daha erken başlatılabilir.

Ancak hiçbir Covid-19 testi %100 doğru değildir. Gerçekten enfekte olan ancak test sonucu  negatif olması (yanlış-negatif sonuç) veya gerçekte enfekte olmadığı halde test sonucunun pozitif olması  (yanlış-pozitif sonuç) durumları mümkündür. Bu nedenle, düzenli olarak el yıkamak, kalabalıktan kaçınmak ve gerektiğinde maske takmak gibi Covid-19 önlemlerini uygulamaya devam etmek hayati önem taşıyor. Kendinizi hasta hissediyorsanız, evde kalın ve başkalarından uzak durun.

Antikor testlerinin sonuçları , semptomları olmayanlar da dahil olmak üzere kaç kişinin Covid-19’a yakalandığını ve iyileştiğini gösteriyor. Bu, henüz ne ölçüde ve ne kadar süreyle bilinmemekle birlikte kimlerin bağışıklığa sahip olabileceğinin belirlenmesine yardımcı olur.

Yorum ekleyebilirsiniz