rahim filmi fiyatları

Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG, kadın doğurganlığını değerlendirmek , vücudunun bebek sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu bölümlerini incelemek için kullanılan özel bir röntgen türüdür. Yarım saatten fazla sürmeyen bir ayakta tedavi prosedürüdür. İyot bazlı bir kontrast maddenin rahim ağzına yerleştirilmesini ve röntgen çekilmesini içerir. Bu röntgenler rahmin şeklini ve  fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını değerlendirmeye yardımcı olur. Rahim Filmi HSG, rahminizin (rahim) boyutunu ve şeklini değerlendirmeye yardımcı olur.  Fallop tüplerinizin açık olup olmadığının kontrol edilmesine de yardımcı olabilir.

Gebe kalmakta güçlük çekiyorsanız, HSG  istenebilecek ilk  doğurganlık testlerinden biridir. İki veya daha fazla düşük yaptıysanız veya ikincil kısırlık yaşıyorsanız , bu durumlarda da HSG  önerilir.

Rahim Filmi HSG İşlemi Nasıl Yapılır?

Adetinizden sonra ancak yumurtlamadan önce bir HSG yapılmalıdır. Bu, hamileyken test yaptırma riskini azaltmak içindir. Doğurganlık kliniğiniz veya doktorunuz, testi planlamak için adetinizin   1. gününde radyoloji tesisini aramanızı tavsiye edecektir. 

HSG, uyanıkken yapılır ve genel anestezi içermez. Önceki gün veya gece aç kalmanıza gerek yok. Test günü, doktorunuz HSG’nizin planlanmasından bir saat önce ibuprofen gibi bir ağrı kesici almanızı önerebilir. Bu, testin rahatsızlığına yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı doktorlar enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik reçete eder.

Bu test, adet kanaması sona erdikten hemen sonra yapılır (genellikle döngünün 7. ve 10. günleri arasında; 1. gün adetin ilk günüdür).

Bu görüntüleme tetkiki radyoloji bölümünde yapılır. Floroskopi adı verilen özel bir röntgen cihazındaki  masaya uzanırsınız. Genellikle üzengi ile bir masaya uzanacaksınız. Üzengileri yoksa, masanın üzerine yatmanız, dizlerinizi bükmeniz, ayaklarınız (bir çeşit) masanın üzerinde düz durmanız ve bacaklarınızı ayrı tutmanız gerekebilir. Doktor hızlı bir pelvik muayene yapacaktır. Pelvik muayene sırasında yaptığınız gibi ayaklarınızı yanlara koyarsınız. Jinekolojik muayeneye benzer şekilde vajina içine rahim ağzını görebilmek için spekulum adı verilen bir muayene aleti yerleştirilir. Bu, yıllık jinekolojik muayeneniz sırasında kullanılan aletle aynıdır.

Yıllık ziyaretiniz sırasında ağrı hissederseniz, bu sizin için acı verici olabilir. Cinsel ağrı çeken kadınlar jinekolojik muayeneler sırasında da ağrı yaşayabilirler.

Serviks yani rahim ağzı temizlendikten sonra , rahim ağzından ince bir tüp (kateter) yerleştirilir. Kontrast madde bu tüp yoluyla rahim kavitesine ve fallop tüplerine iletilir. Bu sırada belirli aşamalarda röntgen filmleri çekilir. Kontrast madde rahim kavitesi ve fallop tüplerinin net bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir  Maymun çiçeği virüsü hakkında bilinmesi gerekenler 

Rahim Filmi HSG Neden Yapılır?

Bu görüntüleme tetkiki, fallop tüplerinizdeki tıkanıklıkları veya rahim ve tüplerdeki diğer sorunları kontrol etmek için yapılır. 

Genellikle infertilite  muayenesinin bir parçası olarak yapılır. Ayrıca, hamileliği önlemek için histeroskopik tüp ligasyonu prosedürü uyguladıktan sonra tüplerin tamamen kapandığını doğrulamak için tüplerinizi bağlattıktan sonra da yapılabilir.

Gebe kalmadaki gecikme nedeniyle tıbbi tavsiye arayan herhangi bir kadın, Rahim Filmi  HSG’den potansiyel olarak faydalanacaktır. HSG filmi , özellikle aşağıdaki durumlarda yararlı olacaktır: 

Bilinen rahim fibroidleri varsa, geçmişte rahim ameliyatı öyküsü varsa, pelvik enfeksiyon veya teşhis edilmemiş bir adet bozukluğu varsa.

Rahim Filmi HSG İşlemine Nasıl Hazırlanılır ?

Doktorunuz , incelemeden  sonra almanız için size antibiyotik verebilir. Bu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Rahatlamanıza yardımcı olmak için işlem günü almanız için size ilaçlar da verilebilir.

Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa bu konuda lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Rahim Filmi HSG çekiminden önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. 

Karnınızın üzerine bir röntgen cihazı indirilecektir. Bu, özellikle spekulum ve dizleriniz yukarıdayken biraz garip gelebilir. Ardından, serviksi temizlemek için bir bez yerleştirirler. Bu enfeksiyon riskini azaltmak içindir. Rahim ağzınız dokunmaya duyarlıysa, bu biraz ağrılı olabilir, ancak çoğu kadın bundan ağrı hissetmez.

Ardından, servikal açıklığa kanül adı verilen plastik bir kateter yerleştirirler. Bu pap smear  alınırken olduğu gibi hissettiriyor ve biraz rahatsız edici olabilir. Veya hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz. 

Son olarak, kateterden iyot bazlı bir kontrast madde  enjekte edilecektir. Kontrast madde enjekte edildiğinde, bir ısınma hissi hissedebilirsiniz. Kontrast madde  rahminizden, fallop tüplerinden (eğer açıklarsa) geçecek ve pelvik boşluğa dökülecektir.

Rahim Filmi HSG Sırasında Nasıl Hissederim ?

Spekulum vajinaya yerleştirildiğinde biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu, smear testi sırasında  yapılan kadın doğum muayenesine  benzer.

Birçok hasta, testin ağrıya neden olup olmayacağını merak eder. Cevap kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar hafif ila orta derecede kramp bildirir. Bazıları hiçbir şey hissetmiyor. Çok azı şiddetli kramp bildiriyor. Birçoğu daha sonra ağrı korkularının hissettikleri herhangi bir rahatsızlıktan çok daha kötü olduğunu söylüyor. Ek olarak, işlemi daha konforlu hale getirmek için gerektiğinde çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

İşlem sırasında muhtemelen hafif ila orta derecede kramp hissedeceksiniz. Bazı hastalar bu hafif krampıda hissetmediklerini söylüyor. Hastalarımızın ağrı eşiğine göre hafif kramp hissedilebiliyor yada herhangi bir rahatsızlık hissedilmiyor. Bazı kadınlar, test bittikten birkaç dakika sonra rahatsızlığın hafiflediğini, diğerleri ise birkaç saat boyunca karın rahatsızlığı olduğunu ifade eder. 

İşlem sırasında kullanılan kontrast madde rahminizden dışarı geri gelebileceği  için biraz kanlı akıntı olması da normaldir. Akıntıyı için bir ped kullanmanız uygun olacaktır, Ancak doktorunuz uygun olduğunu söyleyene kadar tampon kullanmaktan (veya cinsel ilişkiden) kaçının. 

İlginizi Çekebilir  24 Saatlik İdrar Proteini Testi

Bazen Rahim Filmi HSG işleminden sonra,  birkaç dakika mide bulantısı, baş dönmesi veya baygınlık hissetmesine neden olabilir. Böyle bir durum gelişirse,  acele etmeyin ve daha stabil olana kadar yatarak veya oturarak kısa süre dinlendiğinizde kısa süre içerisinde bu şikayetler düzelecektir. 

Rahim Filmi HSG işlemi rutin işlemlerdir ve nadiren komplikasyonlara neden olurlar.

Ancak testinizden sonraki günlerde, kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon veya enfeksiyonu işaret edebilecek kötüleşen ağrı, ateş, titreme, kötü kokulu akıntı, ağır kanama, bayılma veya kusma yaşarsanız doktorunuza bildirin. 

Rahim Filmi HSG Normal Sonuçları

Testinizden sonra, doktorunuz test sonuçlarınızı teslim edecektir. HSG, doktorun iki önemli faktörü kontrol etmesine yardımcı olur: 

Fallop Tüplerinin Açık Olup Olmadığı

Fallop tüpleri tıkalı ise yumurta sperm ile buluşamaz ve gebelik mümkün olmaz. Durum buysa, birkaç olası neden ve buna karşılık gelen tedaviler vardır. 

Rahim Şeklinin Normal Olup Olmadığı

Tekrarlayan gebelik kaybı olan bazı kadınlarda anormal şekilli bir uterus sorumludur. Bir HSG testi ayrıca embriyo implantasyonu ve/veya büyümesine engel olabilecek fibroidleri veya polipleri de gösterebilir. Bazı rahim anormallikleri ameliyatla tedavi edilebilir. 

Röntgen normal bir rahim şekli gösteriyorsa ve enjekte edilen kontrast fallop tüpünün uçlarından serbestçe dökülüyorsa, test sonuçları normal kabul edilir. Ancak bu, doğurganlığınızın normal olduğu anlamına gelmez. Bu sadece yanlış olabilecek her şeyin HSG’de görülmediği anlamına gelir. 

HSG’de hormonal kaynaklı kısırlık nedenleri görülmeyecektir. Rahim kaynaklı doğurganlık sorunlarının tümü HSG ile görüntülenemez.

Küçük bir çalışma, HSG ile %35 oranında yanlış negatif sonuç buldu. Başka bir deyişle, HSG normal bir uterus şekli görünürken histeroskopi yapıldığında anormallikler görüldü. (Histeroskopi, rahim içine bakmak için rahim ağzından ince, teleskop benzeri bir kamera yerleştirilmesini içerir). 

Ayrıca endometriozis HSG ile teşhis edilemez. Sadece keşif amaçlı laparoskopi endometriozisi ekarte edebilir veya teşhis edebilir. 

Kontrast madde önce rahim kavitesini doldurduktan sonra , fallop tüplerinizden geçerek periton boşluğuna  herhangi bir tıkanıklık olmadığını gösterecek şekilde serbestçe dökülüyorsa, HSG filmi sonuçlarınız normaldir. Dökülen kontrast madde periton boşluğu içerisinde vücut tarafından emilir. Rahim filmi HSG normal varyantları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirisiniz.

Rahim Filmi HSG Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Rahim veya fallop tüplerinin yapılarının gelişimsel bozuklukları, rahim veya tüplerde yapışıklıklar, fallop tüplerinin tıkanması, yabancı cisimlerin varlığı, rahimdeki tümörler veya polipler görülebilir.

Kontrast anormal şekilli bir uterus gösteriyorsa veya fallop tüplerinden serbestçe akmıyorsa bir sorun olabilir. 

İlginizi Çekebilir  Omurga Röntgeni

Kadınların %15’inin “yanlış pozitif” olduğunu bilmek önemlidir. Bu, kontrastın rahmi geçip tüplere girmediği zamandır. Tıkanma, fallop tüpünün ve uterusun birleştiği yerde görünüyor. Bu olursa, doktor testi başka bir zaman tekrarlayabilir veya onaylamak için farklı bir test isteyebilir. 

Bir HSG, tüplerin tıkalı olduğunu gösterebilir, ancak nedenini açıklayamaz. Doktorunuz, keşif amaçlı laparoskopi veya histeroskopi dahil olmak üzere daha ileri testler isteyebilir. Bu prosedürler hem sorunun araştırılmasına hem de muhtemelen sorunun düzeltilmesine yardımcı olabilir. 

Rahim Filmi HSG nin Olası Riskleri Nelerdir?

Testten sonra hafif kramplar ve hafif lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kramplara yardımcı olmalıdır. Testten sonra normal aktiviteye devam edebileceksiniz. Bazı doktorlar, testten sonra birkaç gün cinsel ilişkiden kaçınmanızı söyleyebilir. 

Hafif kramplar normal olmakla birlikte, testten sonra rahatsızlığınız artıyor gibi görünüyorsa veya ateşiniz çıkarsa doktorunuza başvurun. HSG’yi takiben nadiren enfeksiyon riski vardır. Artan ağrı enfeksiyon belirtisi olabilir. 

Rahim Filmi HSG, çok güvenli bir prosedür olarak kabul edilir ve hastaların %5’inden daha azı işlem sırasında geçici bir rahatsızlık dışında sorun yaşar. Bazı hastalar kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. 

Serviksin manipülasyonu ayrıca baş dönmesi veya bayılma hissine neden olan bir reaksiyona ve buna bağlı bulantıya neden olabilir. Bu genellikle 1 saate kadar süren geçici bir histir, ancak tedavi gerektirebilir. 

İşlemden önce antibiyotik kullanımı ile potansiyel enfeksiyon riski %1’in altına düşürülür, ancak işlemden sonraki 2 hafta içinde artan pelvik ağrı, akıntı veya ateş gelişirse,   derhal kliniğe başvurmanız önemlidir. Acil tıbbi değerlendirme ve olası daha ileri antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Prosedür,üreme döngüsünde kesinlikle hamile kalma şansının olmadığı  bir süre içinde yapılmalıdır. Bu nedenle, adet döngünüzün kısa olduğu biliniyorsa, HSG’niz döngünüzün ilk 10 gününde veya hatta daha önce yapılmalıdır.

İnfertilite Nedir ?

Genel olarak infertilite, bir yıl (veya daha uzun süre) korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalamama olarak tanımlanır. Kadınlarda doğurganlığın yaşla birlikte istikrarlı bir şekilde azaldığı bilindiğinden, bazı hekimler  6 ay korunmasız cinsel ilişkiden sonra 35 yaş ve üstü kadınları değerlendirir ve tedavi eder. İnfertilitesi olan kadınlar, infertiliteyi yönetme konusunda uzmanlaşmış bir doktordan randevu almayı düşünmelidir. 

Hamilelik, birçok adımı olan bir sürecin sonucudur. Hamile kalmak:

Yumurtalıkladan birinde bir yumurta oluşmalıdır. Erkeğin spermi yumurtalıktan rahime kadar olan kanalda yumurta ile birleşmelidir (döllenme). Döllenmiş yumurta bir falloptan rahime doğru  geçmeli ve embriyo haline gelerek  rahmin içine tutunmalıdır (implantasyon).

Kısırlık, bu adımlardan herhangi biri veya birkaçıyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir.

Bozulmuş doğurganlık, kısırlıkla ilgili bir durumdur ve hamile kalmakta veya hamileliği sonuna kadar taşımakta zorluk çeken kadınları ifade eder.

Rahim filmi HSG Fiyatları 2023

Rahim filmi HSG fiyatları bölgeden bölgeye , hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Rahim filmi HSG fiyatları ve randevu hakkında detaylı bilgi almak için bizi 05378576593 nolu telefonumuzdan arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz