rahim filmi fiyatları

Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG, bir kadının vücudunun bebek sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu bölümlerinin görüntülerini üreten özel bir X-ışını türüdür. Buna üreme yolu denir. Rahminizin (rahim) boyutunu ve şeklini değerlendirmeye yardımcı olur. 

Fallop tüplerinizin açık olup olmadığının kontrol edilmesine de yardımcı olabilir.

Rahim Filmi HSG İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu test, adet kanaması sona erdikten hemen sonra yapılır (genellikle döngünün 7. ve 10. günleri arasında; 1. gün adetin ilk günüdür).

Bu görüntüleme tetkiki radyoloji bölümünde yapılır. Floroskopi adı verilen özel bir röntgen cihazındaki  masaya uzanırsınız. Pelvik muayene sırasında yaptığınız gibi ayaklarınızı yanlara koyarsınız. Jinekolojik muayeneye benzer şekilde vajina içine rahim ağzını görebilmek için spekulum adı verilen bir muayene aleti yerleştirilir. 

Serviks yani rahim ağzı temizlendikten sonra , rahim ağzından ince bir tüp (kateter) yerleştirilir. Kontrast madde bu tüp yoluyla rahim kavitesine ve fallop tüplerine iletilir. Bu sırada belirli aşamalarda röntgen filmleri çekilir. Kontrast madde rahim kavitesi ve fallop tüplerinin net bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

Rahim Filmi HSG Neden Yapılır?

Bu görüntüleme tetkiki, fallop tüplerinizdeki tıkanıklıkları veya rahim ve tüplerdeki diğer sorunları kontrol etmek için yapılır. 

Genellikle infertilite  muayenesinin bir parçası olarak yapılır. Ayrıca, hamileliği önlemek için histeroskopik tüp ligasyonu prosedürü uyguladıktan sonra tüplerin tamamen kapandığını doğrulamak için tüplerinizi bağlattıktan sonra da yapılabilir.

Gebe kalmadaki gecikme nedeniyle tıbbi tavsiye arayan herhangi bir kadın, Rahim Filmi  HSG’den potansiyel olarak faydalanacaktır. HSG filmi , özellikle aşağıdaki durumlarda yararlı olacaktır: 

Bilinen rahim fibroidleri varsa, geçmişte rahim ameliyatı öyküsü varsa, pelvik enfeksiyon veya teşhis edilmemiş bir adet bozukluğu varsa.

Rahim Filmi HSG İşlemine Nasıl Hazırlanılır ?

Doktorunuz , incelemeden  sonra almanız için size antibiyotik verebilir. Bu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Rahatlamanıza yardımcı olmak için işlem günü almanız için size ilaçlar da verilebilir.

Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa bu konuda lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Rahim Filmi HSG çekiminden önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Rahim Filmi HSG Sırasında Nasıl Hissederim ?

Spekulum vajinaya yerleştirildiğinde biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu, smear testi sırasında  yapılan kadın doğum muayenesine  benzer.

İşlem sırasında muhtemelen hafif ila orta derecede kramp hissedeceksiniz. Bazı hastalar bu hafif krampıda hissetmediklerini söylüyor. Hastalarımızın ağrı eşiğine göre hafif kramp hissedilebiliyor yada herhangi bir rahatsızlık hissedilmiyor. Bazı kadınlar, test bittikten birkaç dakika sonra rahatsızlığın hafiflediğini, diğerleri ise birkaç saat boyunca karın rahatsızlığı olduğunu ifade eder. 

İşlem sırasında kullanılan kontrast madde rahminizden dışarı geri gelebileceği  için biraz kanlı akıntı olması da normaldir. Akıntıyı için bir ped kullanmanız uygun olacaktır, Ancak doktorunuz uygun olduğunu söyleyene kadar tampon kullanmaktan (veya cinsel ilişkiden) kaçının. 

Bazen Rahim Filmi HSG işleminden sonra,  birkaç dakika mide bulantısı, baş dönmesi veya baygınlık hissetmesine neden olabilir. Böyle bir durum gelişirse,  acele etmeyin ve daha stabil olana kadar yatarak veya oturarak kısa süre dinlendiğinizde kısa süre içerisinde bu şikayetler düzelecektir. 

Rahim Filmi HSG işlemi rutin işlemlerdir ve nadiren komplikasyonlara neden olurlar.

Ancak testinizden sonraki günlerde, kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon veya enfeksiyonu işaret edebilecek kötüleşen ağrı, ateş, titreme, kötü kokulu akıntı, ağır kanama, bayılma veya kusma yaşarsanız doktorunuza bildirin. 

Rahim Filmi HSG Normal Sonuçları

Kontrast madde önce rahim kavitesini doldurduktan sonra , fallop tüplerinizden geçerek periton boşluğuna  herhangi bir tıkanıklık olmadığını gösterecek şekilde serbestçe dökülüyorsa, HSG filmi sonuçlarınız normaldir. Dökülen kontrast madde periton boşluğu içerisinde vücut tarafından emilir. Rahim filmi HSG normal varyantları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirisiniz.

Rahim Filmi HSG Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Rahim veya fallop tüplerinin yapılarının gelişimsel bozuklukları, rahim veya tüplerde yapışıklıklar, fallop tüplerinin tıkanması, yabancı cisimlerin varlığı, rahimdeki tümörler veya polipler görülebilir.

Rahim Filmi HSG nin Olası Riskleri Nelerdir?

Rahim Filmi HSG, çok güvenli bir prosedür olarak kabul edilir ve hastaların %5’inden daha azı işlem sırasında geçici bir rahatsızlık dışında sorun yaşar. Bazı hastalar kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. 

Serviksin manipülasyonu ayrıca baş dönmesi veya bayılma hissine neden olan bir reaksiyona ve buna bağlı bulantıya neden olabilir. Bu genellikle 1 saate kadar süren geçici bir histir, ancak tedavi gerektirebilir. 

İşlemden önce antibiyotik kullanımı ile potansiyel enfeksiyon riski %1’in altına düşürülür, ancak işlemden sonraki 2 hafta içinde artan pelvik ağrı, akıntı veya ateş gelişirse,   derhal kliniğe başvurmanız önemlidir. Acil tıbbi değerlendirme ve olası daha ileri antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Prosedür,üreme döngüsünde kesinlikle hamile kalma şansının olmadığı  bir süre içinde yapılmalıdır. Bu nedenle, adet döngünüzün kısa olduğu biliniyorsa, HSG’niz döngünüzün ilk 10 gününde veya hatta daha önce yapılmalıdır.

İnfertilite Nedir ?

Genel olarak infertilite, bir yıl (veya daha uzun süre) korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalamama olarak tanımlanır. Kadınlarda doğurganlığın yaşla birlikte istikrarlı bir şekilde azaldığı bilindiğinden, bazı hekimler  6 ay korunmasız cinsel ilişkiden sonra 35 yaş ve üstü kadınları değerlendirir ve tedavi eder. İnfertilitesi olan kadınlar, infertiliteyi yönetme konusunda uzmanlaşmış bir doktordan randevu almayı düşünmelidir. 

Hamilelik, birçok adımı olan bir sürecin sonucudur. Hamile kalmak:

Yumurtalıkladan birinde bir yumurta oluşmalıdır. Erkeğin spermi yumurtalıktan rahime kadar olan kanalda yumurta ile birleşmelidir (döllenme). Döllenmiş yumurta bir falloptan rahime doğru  geçmeli ve embriyo haline gelerek  rahmin içine tutunmalıdır (implantasyon).

Kısırlık, bu adımlardan herhangi biri veya birkaçıyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir.

Bozulmuş doğurganlık, kısırlıkla ilgili bir durumdur ve hamile kalmakta veya hamileliği sonuna kadar taşımakta zorluk çeken kadınları ifade eder.

 

Yorum ekleyebilirsiniz