toraks bt fiyatları

Sık Sorulan Sorular

Emar Tomografide hangi görüntüleme işlemleri yapılıyor?

Sağlık taramanızın yönetimini ve değerlendirilmesini sağlayan bütün radyolojik görüntüleme çalışmaları merkezimizde yapılmaktadır. Temel röntgen görüntülemesinden  gelişmiş MR çekimlerine kadar hizmetler görüntüleme merkezimizde bulunmaktadır. 

Görüntüleme hizmeti almak için doktor isteğine gerekir mi ? 

Görüntüleme tetkikinin yapılabilmesi için çoğu zaman doktor isteği gerekli değildir. Ancak  görüntüleme çalışmasının türünü netleştirmek için istek kağıdınız varsa randevunuza getirmeniz uygun olacaktır.  

Görüntüleme tetkikleri için randevu gerekli mi?

Rutin röntgen çekimleri dışında , randevu alınması gerekmektedir. Şubelerimiz , ihtiyacınız olan hizmetlere erişmenizi kolaylaştıran sabahın erken saatleri, akşam ve hafta sonu saatleri dahil olmak üzere uzatılmış mesai saatleri sunar. 

Görüntüleme çalışmalarının fiyatı nedir?

Görüntüleme tetkiklerinin fiyatları, ihtiyaç duyduğunuz çalışmanın türüne bağlıdır. Tetkiklerin  fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Görüntüleme tetkikine hazırlanmak için özel bir şey yapmalı mıyım?

Bazı durumlarda özel hazırlık gerekmez. Rahat, bol giysiler giyin. Takı veya başka metal nesneler takıyorsanız, bunları çıkarmanızı isteyebiliriz. Gerektiğinde, randevunuzu planlarken veya incelemeden önce özel yönlendirmeler yapılacaktır.

Ultrasonda radyasyon var mı ?

Hayır. Ultrason (sonografi olarak da bilinir), iç organların, dokuların ve damarların görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. ultrasonda radyasyon bulunmaz.

İlginizi Çekebilir  Deprem Afeti Sonrası Salgınlara Dikkat

Ultrasonun herhangi bir yan etkisi var mı?

Hayır, bilinen bir yan etkisi yoktur ve oldukça güvenli kabul edilir.

Ultrason muayenemi kim yapacak ?

Ultrason muayenesi alanında deneyimli radyoloji uzmanlarımız tarafındani yapılacaktır.

MR incelemesi ne kadar güvenli?

MRG, güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgası enerjisi kullanır. Manyetik alanlar ve radyo dalgalarının tek başına insan vücuduna zararlı olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, vücudunuzdaki metal veya implante edilmiş tıbbi cihazlarla ters etkileşime girebilirler. MR muayenenizden önce bu tür maddeler için taranacaksınız. Teknisyenin size soracağı birkaç önemli istisna dışında çoğu öğe tamamen güvenlidir.

Tarama ve tanısal mamografi arasındaki fark nedir?

Tarama mamografisi, asemptomatik kadınlarda erken meme kanserini saptamak için kullanılan bir araçtır. Tanısal mamografi memede yumru, meme ağrısı veya meme başı akıntısı gibi anormal klinik bulguları olan bir hastayı değerlendirmek için kullanılır. Bir tarama mamografisinde bir endişe alanı belirlenirse, tanısal mamografiye de ihtiyaç duyulabilir.

Tomografi taramaları için özel hazırlık ve talimatlar var mı ?

Kontrastsız olarak planlanmış BT taramaları olan hastalar özel bir hazırlık gerektirmez.

İntravenöz veya oral kontrast madde kullanılarak BT taramasına hazırlanırken, hastalardan genellikle muayeneden dört saat önce aç olmaları istenir. Tek istisna, reçeteli ilaç kullanan hastalar içindir. Reçeteli ilaçlar az miktarda su ile yutulabilir.

Oral kontrast madde ihtiyacı olan hastaların randevularından bir saat önce gelmeleri ve kontrast maddeyi içmeleri ve barsaklara ilerlemelerini sağlamaları gerekir. İstenirse hastalar randevu tarihlerinden önce merkezimize gelerek oral kontrast elde edip içmeye evde başlayabilirler.

Kontrast madde nedir ve neden kullanılır ?

Kontrast madde, belirli dokuların çevrelerine karşı daha net bir şekilde öne çıkmasını sağlayan güvenli bir sıvı maddedir. Kontrast teşhis doğruluğunu artırır. Size oral veya damar yolundan kontrast madde verilebilir. Her durumda, kontrast birkaç saat içinde vücudu doğal olarak terk edecektir. Tomografi çektirdikten sonra bol sıvı tüketmek son derece önemlidir. Sıvılar, vücudun normal vücut fonksiyonları yoluyla kontrast maddeyi dışarı atmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Anal Kanser

Röntgen muayenesi ne kadar güvenli?

Genel olarak X-ışını enerjisinin vücut dokuları için iyi olmadığı düşünülse de, tıbbi X-ışını prosedürleri için kullanılan X-ışını enerjisi miktarı, çoğu durumda çok güvenli kabul edilecek kadar önemli ölçüde düşüktür. Tıbbi görüntülemeden elde edilen bilgilerin yararı, potansiyel zarar riskinden çok daha fazladır. Ancak bazı istisnalar vardır. Örneğin, yararları risklerinden fazla olmadıkça hamile kadınlara nadiren röntgen çekilmelidir. Çocuklar, röntgen ışınlarına daha duyarlı olan belirli organları korumak için kurşun zırh ile çekilmesi uygundur.

Yorum ekleyebilirsiniz