karotis doppler

Karotis Doppler

Karotis Arterleri, vücudun baş ve boyun bölgelerine oksijenli ve besin dolu kan sağlayan ana damarlardır. Bu damarlar, dolaşım sağlığı ve beynin kan akımı için gereklidir. Karotis Doppler ultrasonu, ortak karotid arterin, iç ve dış karotid arterlerin yanı sıra vertebral arterin değerlendirilmesini içerir.

Büyük karotis arterleriniz beyne kan sağlar. Bu arterler, arterioskleroz veya diğer nedenlerden dolayı daralabilir ve kan akışını engelleyebilir, bu da geçici iskemik atak (mini felç) veya serebral vasküler kazaya (inme) yol açabilir.

Karotis Doppler incelemesi veya karotis ultrasonu, atardamarlarınızın daralmasını veya plağın neden olduğu olası tıkanıklıkları tespit etmek için ses dalgalarını kullanan, invazif olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Doktorunuz  felç geçirme riskiniz olup  olmadığını ve önleyici tedbirler reçete etmesi gerekip gerekmediğini belirlemesine yardımcı olur.

Karotis Doppler neyi arar ?

Karotis Doppler, sağlık taraması ve ameliyat öncesi değerlendirmelerin bir parçası olarak rutin olarak yapılır. Atardamarlarda plak veya kolesterol birikmesi, doktorların ve hastaların en büyük endişesidir ve bu da değerlendirmeye sevk eder. Sigara içiyorsanız veya yüksek kolesterol geçmişiniz varsa, karotis damarlarında plak üretmeye daha yatkın olabilirsiniz. Genellikle ameliyat öncesi çalışmanın bir parçası olarak doktorunuz karotis ultrasonunun yapılmasını isteyecektir. Bu, beyne yeterli kan akışını sağlamak ve ameliyat sırasında felç riskini en aza indirmek içindir.

Karotis Doppler taraması, boyun arterlerinde beyninize giden damarlarda herhangi bir daralma veya tıkanıklık olup olmadığını gösterebilir.

Karotis Doppler incelemesi gerektiğinde 48 saat içinde yapılmalıdır ve bu nedenle hastalarımız Doppler randevusunu beklemek istemezler çünkü erken teşhis erken tedavi sağlar ve bazen hayat kurtarabilir.

Karotis Doppler Neden Yapılır ?

Doktorunuz karotis arter hastalığınız olabileceğini düşünürse karotis Doppleri isteyecektir.Karotis arter hastalığı inme için önemli bir risk faktörüdür. Karotis arterlerde kolesterol birikmesi kan pıhtıları oluşturabilir. Bu pıhtılar koparsa, beyninize gidebilir ve felce neden olabilirler.

İlginizi Çekebilir  Hepatobiliyer Ultrason

Karotis arter hastalığının ilk belirtisi genellikle inme veya kısa süreli felçtir (geçici iskemik atak). İnmenin bazı erken uyarı işaretleri şunlardır:

Vücudunuzun bir tarafında veya kolunuzda veya bacağınızda zayıflık, uyuşma veya karıncalanma, kolunuzu veya bacağınızı hareket ettirememe, açık konuşamama veya bozuk konuşma, bir gözde görememe veya çevresel görme kaybı.

Bu uyarı işaretlerinden herhangi biriyle karşılaşırsanız, kaybolsalar bile derhal tıbbi yardım alın. Bu, felç geçirdiğiniz veya geçirmek üzere olduğunuz anlamına gelebilir. Tıbbi yardım aldığınızda, bir doktor size belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Kan basıncınızı ölçecekler ve ayrıca boynunuzdaki kan akışını da dinleyebilirler.

Karotis Doppler Anatomisi 

Karotis doppler , karotis arterlerinizdeki tıkanıklıkları aramak için iki tür ultrasonu birleştiren bir muayenedir. Basit ve ağrısızdır. Karotis arterler boynunuzun her iki yanında bulunur . Bloke edilmiş karotid arterler, felç için önemli bir risk faktörüdür. Ultrason , vücudunuzun içinin bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir tarama türüdür . Karotis ultrasonunda kullanılan iki tip ultrason, geleneksel ultrason ve Doppler ultrasondur.

Geleneksel veya B modu ultrason, kan damarlarınızın yapısının bir resmini sağlamak için kan damarlarından yansıyan ses dalgalarını kullanır. Doppler ultrason, hareketli nesneleri izleyen ses dalgalarını kullanır. Bu, doktorunuzun kanınızın kan damarlarınızda nasıl hareket ettiğini görmesini sağlar.

Ortak karotid arter, karotis sisteminin ana yoludur ve aortik arktan veya innominat arterden kaynaklanır. Ortak karotid arter daha sonra iki farklı dala ayrılır : internal karotid arter ve eksternal karotid arter.

İnternal karotid arter (ICA), orta boyundan çene seviyesinin ötesinde kafatasına giden ana damardır. İnternal karotid arter, kafatasındaki dallar yoluyla beynin hemisferlerine ve gözlere  kan akışının büyük bir kısmını sağlar. Ultrason, ICA’nın büyük bir bölümünü çene çizgisinin kenarına kadar görüntüleyebilir. ICA’yı değerlendirmek için kafatası çizgisinin üzerinde BT veya MR gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Enteroskopi: Bağırsak Sağlığının Anahtarı

Eksternal karotid arter (ECA), birçok dalı olan ve boğaz, boyun bezleri, dil, yüz, ağız, kulak, kafa derisi ve meninkslerin (beynin bir kısmı) dura materine oksijenli kan sağlanmasına yardımcı olan bir damardır.

Vertebral arter, beynin arkasına kan akışı sağlar. Bu damar, kafatasının içindeki diğer önemli damarlarla iletişim kurar.

Karotis Doppler  Hazırlığı

Karotis Doppler Ultrason çektirmek için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Ancak, sigara içip içmediğinizi soruyoruz; Ultrason yaptırmadan 1 saat önce lütfen sigara içmeyiniz. Bu zorunlu değildir, ancak böylesi daha uygun oluyor.

Boynunuza daha iyi erişim sağlamak için bol yakalı veya yakasız giysiler giymeniz yararlı olacaktır. İsterseniz, giysilerinizin üzerine ultrason jeli bulaşmasını önlemek için hasta önlüğü giymeyi tercih edebilirsiniz.

Hasta muayene masasında sırt üstü yatarken karotis Doppler ultrasonu yapılır. Karotis damarlarının görülmesi zorsa yastığı boynunuzun altına koymanız gerekebilir. Boynunuzun bir tarafına ultrason jeli sürülecek ve elde tutulan ultrason görüntüleme probu ile hafif dokunuşla radyoloji uzmanı tarafından görüntüler elde edilecektir. Bu prob boynunuzda nazikçe yukarı ve aşağı manevra yapacaktır.

Karotis ultrasonu, kan damarının Doppler ile ve Doppler olmadan görüntülenmesini gerektirir. Radyoloji uzmanı damar anatomisinin görüntülerini alırken ultrason muayenesinin sessiz olan bölümlerinin olacağı anlamına gelir. Daha sonra damarda Doppler kullanırken, kan akışını değerlendirirken oluşan işitilebilir bir ses veya kalp atışı sesi olacaktır.

Karotis arterlerin değerlendirilmesi, boynun hem sağ hem de sol tarafının taranmasını gerektirdiğinden, muayene sırasında daha iyi görselleştirme sağlamak için konuşamamnız veya çiğneme hareketi yapmamanızı isteyebilir.​

Karotis Doppler Taramasının Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Karotis Doppler taraması, beyninizi besleyen kan damarlarındaki tıkanıklıkları kontrol etmek için kullanılabilen özel bir ultrason türüdür. Bu arterler daralmış veya tıkanmışsa, felç geçirme ihtimalini artırabilir. Bu riski azaltmak ve beyninize iyi bir kan temini sağlamak için karotis Doppler taraması sırasında bir sorun tespit edilirse tedaviye ihtiyacınız olabilir.

İlginizi Çekebilir  FSH testi

Karotis arterlerde herhangi bir daralma kanıtı tespit edilmezse, tarama sonuçlarınız normal olarak rapor edilecektir. Ancak bu damarlardan kan akışı bozulursa sonuç genellikle yüzde olarak verilir. Örneğin, doktor size %50 darlığınız olduğunu söylerse, kan akışı normal miktarın sadece yarısı kadardır. Herhangi bir miktarda tıkanıklık (veya stenoz) varsa tedaviye ihtiyacınız olabilir. En iyi tedavi yaklaşımı, tıkanıklığın derecesine ve herhangi bir semptom yaşayıp yaşamadığınıza bağlı olacaktır.

Sonraki adımlar

Karotis Doppler taramanızın sonuçları doktorunuz tarafından ayrıntılı olarak açıklanacak ve size gerekli olan herhangi bir tedaviyi önerebilecektir. Sadece az miktarda stenoz varsa ve semptomlar yaşamıyorsanız, inme riskinizi azaltmak için yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Örneğin, doktor günlük bir doz aspirin ve diyetinizde bazı değişiklikler önerebilir. Bununla birlikte, darlık yaklaşık %50’nin üzerindeyse veya semptomlar yaşıyorsanız, tıkanıklığı gidermek veya arteri açık tutmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Sizin için en iyi yaklaşımı bulmak için çeşitli tedavi seçeneklerini doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Karotis arter hastalığını anlamak

Yaşlandıkça, atardamarlarımız plak adı verilen yapışkan bir madde geliştirme eğilimindedir. Plak oluşumu şunlarla ilgilidir:

sigara kullanımı , yeterince egzersiz yapmamak, kanda yüksek trigliserit (yağ) veya kolesterol seviyelerine sahip olmak, fazla kilolu veya obeziteye sahip olmak, şeker hastası olmak, ailede arteriyel hastalık öyküsü gibi belirli genetik faktörlere sahip olmak, yüksek tansiyona sahip olmak.

Karotis arterlerinizde plak oluşursa, buna karotis arter hastalığı denir.

Kardiyovasküler Anjiyografi ve Müdahaleler Derneği’ne göre , 50-59 yaşındakilerin yaklaşık yüzde 1’i ve 80-89 yaşındakilerin yüzde 10’unda karotid arter daralması veya tıkanıklığı tesbit edildi. 

2018’de yapılan bir çalışmada , üç farklı ülkede yaşayan 40 ila 49 yaşındaki sağlıklı erkeklerde karotis plak oranları incelendi. Araştırmacılar karotis plak keşfettiler:

Kapotis Doppler Fiyatları 2023 

İstanbulda karotis Doppler fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Karotis Doppler fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

 

Yorum ekleyebilirsiniz