25 hidroksi d vitamini testi ücreti

25-hidroksi D Vitamini Testi

25-hidroksi D Vitamini Testi Nedir ?

25-hidroksi D vitamini testi, vücudunuzda ne kadar D vitamini olduğunu ölçmenin en doğru yoludur.

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

25-hidroksi D Vitamini Testi Alternatif İsimleri

25-OH D vitamini testi; kalsidiol; 25-hidroksikolekalsiferol testi.

25-hidroksi D Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

Alınan kan örneğinde 25-hidroksi D Vitamini düzeyi ölçülerek yapılır.

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece bir batma veya batma hisseder. Daha sonra, bazı zonklama olabilir.

25-hidroksi D Vitamini Testine Nasıl Hazırlanılır ?

Genellikle oruç tutmanıza gerek yoktur. Ancak bu, laboratuvara ve kullanılan test yöntemine bağlıdır. Bu nedenle, testten önce yemek yememek için verilen talimatları izleyin.

25-hidroksi D Vitamini Testi Neden Yapılır?

Bu test, kanınızda çok fazla veya çok az D vitamini olup olmadığını belirlemek için yapılır. Düşük D vitamini seviyeleri için hamile olsa bile tüm yetişkinlerin taranması genellikle önerilmez.

Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi D vitamini eksikliği riski yüksek olan kişilerde tarama yapılabilir:

obezite , fenitoin gibi bazı ilaçların kullanımı, osteoporoz veya ince kemiklere sahip olmak, sınırlı güneşe maruziyet, ülseratif kolit, Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı olanlar gibi bağırsaklarında vitaminleri ve besin maddelerini emmede sorun yaşıyorsanız.

25-hidroksi D Vitamini Testi Normal Sonuçları

Normal D vitamini aralığı mililitrede nanogram (ng/mL) olarak ölçülür. Birçok uzman, 20 ila 40 ng/mL arasında bir seviye önermektedir. Diğerleri 30 ila 50 ng/mL arasında bir seviye önerir.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı ve D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığı hakkında doktorunuzla konuşun.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

25-hidroksi D Vitamini Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normalden daha düşük bir seviye, aşağıdakilerden kaynaklanabilecek D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir:

Cildin güneş ışığına maruz kalmaması, koyu ten rengi veya yüksek SPF güneş kreminin sürekli kullanımı , diyette yeterli D vitamini eksikliği, karaciğer ve böbrek hastalıkları, zayıf gıda emilimi, fenitoin, fenobarbital ve rifampin dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı

İleri yaş, kilo verme ameliyatı veya yağın iyi emilmediği durumlar nedeniyle zayıf D vitamini emilimi.

Düşük D vitamini düzeyi, Afrika kökenli Amerikalı çocuklarda (özellikle kış aylarında) ve yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde daha yaygındır.

Normalden daha yüksek bir seviye, aşırı D vitaminine bağlı olabilir.Buna hipervitaminoz D adı verilir. Bu genellikle çok fazla D vitamini alınmasından kaynaklanır. Vücutta çok fazla kalsiyum oluşmasına neden olabilir (hiperkalsemi). Bu, birçok semptoma ve böbrek hasarına yol açar.

25-hidroksi D Vitamini Testi Riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Venler ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, damarları bulmak için çoklu delikler, bayılma veya sersemlik hissi, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz