dental tomografi fiyatı

3D Dental Tomografi 

3D Dental Tomografi Nedir ? 

3D Dental Tomografi tekniği, tomografi ve röntgendeki gibi iki boyutlu bir projeksiyon görüntüsü değil, incelenen bölgenin hem dış hem de iç yüzeyinin şekli hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan bir görüntüleyicidir.

Hedeflenen bölgeden 3 boyutlu bir bölgenin dijital tomografik görüntüsü alınarak, panoramik ve periapikal röntgenlerle görüntülenemeyen bölgelerin görülmesi mümkündür. Dental 3D tomografi özellikle hassas kemik yapısına sahip hastalarda en iyi sonuçların alınması için önemli bir yöntemdir. Dental 3D  tomografi, diş hekimlerinin tedavi aşamalarını daha hızlı planlamasına yardımcı olur.

3D Dental Tomografi prosedürü nasıl uygulanıyor?

Radyoloji odasında ayakta durmanız veya oturmanız istenecektir. Diş teknisyeni , ilgili alanı ışının ortasında olacak şekilde sizi konumlandıracaktır. X-ışını kaynağı ve dedektör etrafınızda 360 derecelik veya daha az bir dönüş yaparken çok hareketsiz kalmanız istenecektir.

Prosedür, tüm ağız ve diş yapılarının görüntülendiği tam ağız röntgeni olarak da adlandırılan tam bir hacim için tipik olarak yaklaşık 15-20 saniye sürer.

3D Dental Tomografi  için nasıl hazırlanmalıyım?

Dental Tomografi İçin özel bir hazırlık gerektirmez.

Ayrıca görüntülenecek bölgedeki takılarınızı, gözlüklerinizi ve röntgen görüntüsünü bozabilecek metal nesneleri çıkarmanız istenebilir.

Kadınlar hamile olma ihtimalleri varsa her zaman diş hekimlerine veya ağız cerrahlarına bilgi vermelidir. Fetüsün radyasyona maruz kalmaması için hamilelik sırasında birçok görüntüleme testi yapılmaz. Bir tomografi gerekliyse, bebeğin radyasyona maruz kalmasını en aza indirecek önlemler alınacaktır.

3D Dental Tomografi doktorlara ve hastalara ne gibi avantajlar sunar?

Dental tomografisinin temeli bilgisayarlı tomografidir (BT). Bununla birlikte, bu yöntemle karşılaştırıldığında, DVT yüzde 95’e kadar daha az radyasyona maruz kalmaktadır.Dental tomografi ayrıca gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu görüntüler içeren bir röntgen videosu da üretilebilir. 

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda MR Çekimi

3D Dental Tomografi, diş implantı yapıldığında avantajlıdır. Örneğin, DVT genellikle kemiklerin kalitesinin değerlendirilmesine izin verir. Bu durumda implantın yerleşimi simüle edilebilir. Ancak kök kanalının kesin tedavisi veya yirmilik dişlerin cerrahi olarak çıkarılması için de dental tomografinin yararları vardır ve daha kaliteli bir tedavi sağlar. 

İmplant yerleşimi mümkün olan en iyi doğrulukla yapılabilir. 

Ameliyat öncesi planlama ile, her türlü varsayımı ortadan kaldırmak için kapsamlı bir teşhis yapılır.

Kullanmanız gereken implant türünü ve ayrıca onu nereye yerleştirmeniz gerektiğini, sinüs kaldırma veya kemik restorasyonunun gerekli olup olmadığını belirler.

3D Dental Tomografi  taraması, implant yerleşimi ile çok derin delme veya kesin açıda delme riskini azaltır.

Dental tomografi taramaları, çene kemiğinin genişliğini, derinliğini ve yoğunluğunu ve sinüs boşlukları ve sinir kanallarındaki kemiğin derinliğini 0,1 mm’lik doğruluk için 3 boyutlu bir görünümde hesaplar.

Dental  tomografi  taramaları güvenli midir?

Tıbbi görüntülemede kullanılan diğer BT taramalarında olduğu gibi, tarama sırasında az miktarda radyasyona maruz kalma meydana gelir. Dijital konik ışınlı BT makinelerinde, geleneksel diş taramalarına kıyasla önemli ölçüde daha düşük dozda radyasyon vardır.

 

Yorum ekleyebilirsiniz