5-Nukleotidaz-Testi-fiyatlari.

5′-Nükleotidaz Testi

5′-Nükleotidaz Testi Nedir ? 

5′-nükleotidaz (5′-NT), karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Bu proteinin kanınızdaki miktarını ölçmek için bir test yapılabilir.

Alternatif İsimler

5′-NT

5′-nükleotidaz Testi Nasıl Yapılır?

Damardan kan alınır. İğne takıldığında hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Daha sonra, bazı zonklama olabilir.

5′-nükleotidaz Testine Nasıl Hazırlanılır ?

Sağlık uzmanınız, teste müdahale edebilecek bazı ilaçları almayı bırakmanızı söyleyebilir. Sonuçları etkileyebilecek ilaçlar şunları içerir:

Asetaminofen (Tylenol), halotan, izoniazid, metildopa, nitrofurantoin.

5′-nükleotidaz Testi Neden Yapılır?

Karaciğer probleminiz varsa, doktorunuz bu testi isteyebilir. Çoğunlukla yüksek protein seviyesinin karaciğer hasarından mı yoksa iskelet kası hasarından mı kaynaklandığını söylemek için kullanılır.

5′-nükleotidaz Testi Normal Sonuçları

Normal değer litre başına 2 ila 17 birimdir.

Not: Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında sağlayıcınızla konuşun.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümleri göstermektedir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir.

5′-nükleotidaz Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normal seviyelerden daha yüksek seviyeler şunları gösterebilir:

Karaciğerden safra akışı engellenir (kolestaz), kalp yetmezliği, hepatit (iltihaplı karaciğer), karaciğere kan akışının olmaması, karaciğer dokusu ölümü, karaciğer kanseri veya tümörü, akciğer hastalığı, pankreas hastalığı, karaciğerin skarlaşması (siroz), karaciğer için toksik olan ilaçların kullanımı.

5′-nükleotidaz Testi Riskleri

Kan alınmasından kaynaklanan hafif riskler şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk), morarma

İlginizi Çekebilir  Temporal Kemik BT

Yorum ekleyebilirsiniz