anti diüretik hormon adh testi fiyatları

ADH Testi

ADH testi nedir?

ADH kan testi, kandaki antidiüretik hormon (ADH) seviyesini ölçer.

ADH testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde antidiüretik hormon seviyesi ölçülerek yapılır.

Testten önce ilaçlarınız hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Aşağıdakiler dahil birçok ilaç ADH seviyesini etkileyebilir:

Alkol,diüretikler, tansiyon ilaçları, insülin, ruhsal bozukluklar için ilaçlar, nikotin, steroidler

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif morarma olabilir. Bu yakında ortadan kalkar.

ADH testi neden yapılır?

ADH, beynin hipotalamus adı verilen bir bölümünde üretilen bir hormondur. Daha sonra depolanır ve beynin tabanındaki küçük bir bez olan hipofizden salınır. ADH, idrarla atılan su miktarını kontrol etmek için böbrekler üzerinde hareket eder.

Doktorunuz,  ADH seviyenizi etkileyen aşağıdakiler gibi bir bozukluğunuz olduğundan şüphelendiğinde ADH kan testi istenir:

Vücudunuzda şişmeye veya şişkinliğe neden olan sıvıların birikmesi (ödem), aşırı miktarda idrar, kanınızdaki düşük sodyum (tuz) seviyesi, yoğun veya kontrol edilemeyen susuzluk

Bazı hastalıklar ADH’nin normal salınımını etkiler. Hastalığın nedenini belirlemek için kandaki ADH düzeyi test edilmelidir. ADH, bir hastalığın nedenini bulmak için su kısıtlama testinin bir parçası olarak ölçülebilir.

ADH testi normal sonuçları

ADH için normal değerler 1 ila 5 pg/mL (0,9 ila 4,6 pmol/L) arasında değişebilir.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. 

ADH testi  anormal sonuçları

ADH’nin yapıldığı beyinden veya vücudun başka bir yerinden çok fazla ADH salındığında normalden daha yüksek bir seviye oluşabilir. Buna uygunsuz ADH sendromu (SIADH) denir.

İlginizi Çekebilir  Meme MR 

SIADH’nin nedenleri şunları içerir:

Beyin hasarı veya travma, beyin tümörü, ameliyat sonrası sıvı dengesizliği, beyindeki enfeksiyon ya beyni çevreleyen doku, akciğerlerde enfeksiyon, bazı nöbet ilaçları, ağrı kesici ilaçlar ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar, küçük hücreli karsinom akciğer kanseri, felç

Kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği veya bazı böbrek hastalığı olan kişilerde normalden daha yüksek bir ADH seviyesi bulunabilir.

Normalden daha düşük bir seviye şunları gösterebilir:

Hipotalamus veya hipofiz bezinde hasar, merkezi diyabet şekeri (böbreklerin su tutamaması durumu)

Aşırı susuzluk (polidipsi), kan damarlarında çok fazla sıvı (hacim aşırı yüklenmesi)

ADH testi riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Venler ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz