akciğer bt çekimi

Akciğer BT Çekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarlı tomografi, tanısal bir tıbbi görüntüleme testidir. Geleneksel röntgenler gibi, vücudun içinin birden fazla görüntüsünü üretir.
BT taraması, birden çok düzlemde yeniden biçimlendirilebilen görüntüler üretir. Hatta üç boyutlu görüntüler bile üretebilir. Doktorunuz bu görüntüleri bilgisayar monitöründe inceleyebilir, filme , CD veya DVD’ye aktarabilir.
İç organların, kemiklerin, yumuşak dokuların ve kan damarlarının BT görüntüleri, geleneksel röntgenlerden daha fazla ayrıntı sağlar. Bu özellikle yumuşak dokular ve kan damarları için geçerlidir.

Akciğer BT de düşük doz kullanımı

Doktorlar, akciğer BT taraması yapmak için gereken radyasyon miktarını azaltmak için çeşitli teknikler kullanabilir. Bu teknikler, radyasyon dozunun hasta boyutuna ve yeni yazılım teknolojisine göre ayarlanmasını içerir. Düşük dozlu akciğer BT’si, geleneksel akciğer BT taramasından çok daha az radyasyon kullanarak birçok akciğer hastalığını ve anormalliği tespit etmek için yeterli kalitede görüntüler üretir. Bazı durumlarda doktorlar dozu yüzde 65 veya daha fazla azaltabilir. Doktorlar, edinilmiş ve konjenital akciğer anormalliklerini değerlendirmek için rutin olarak düşük doz akciğer BT’sini kullanır. Bunlar zatürree, interstisyel akciğer hastalığı ve tümörleri içerir. Radyasyon dozlarını daha da düşürmek için devam eden araştırmalar var. Radyologunuz, tıbbi sorununuza ve BT taramasının hangi bilgileri alması gerektiğine bağlı olarak taramanız için uygun ayarlara karar verecektir.

Yüksek çözünürlüklü BT

Çocuğunuza BT taraması yapılacaksa, Akciğer BT, parankimindeki hem akut hem de kronik değişiklikleri saptamak için mükemmeldir. Burada önemlidir, çünkü normal iki boyutlu röntgenler akciğerlerin iç kısımlarındaki kusurları göstermez. Şüphelenilen anormalliğe bağlı olarak çeşitli farklı teknikler kullanılır. Kronik interstisyel süreçlerin ( amfizem , fibrozis ve benzeri) değerlendirilmesi için, yüksek uzaysal frekanslı rekonstrüksiyonlara sahip ince kesitler kullanılır – genellikle taramalar hem inspirasyonda hem de ekspirasyonda gerçekleştirilir. Bu özel tekniğe Yüksek çözünürlüklü BT denir. HRBT normalde ince bölümler arasında atlanan alanlar ile ince kesit ile yapılır. Bu nedenle, sürekli görüntüler değil, akciğerin bir örneklemesini üretir. Sürekli görüntüler, göğsün standart bir BT’sinde sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Hemoglobin  nedir?

Hava sahası hastalıklarının ( zatürre gibi ) veya kanserin tespiti için nispeten kalın kesitler ve genel amaçlı görüntü rekonstrüksiyon teknikleri yeterli olabilir. IV kontrast ayrıca büyük damarların anatomisini ve sınırlarını netleştirdiği ve mediasten ve hiler bölgelerin lenfadenopati için değerlendirilmesini iyileştirdiği için kullanılabilir ; bu özellikle kanserin doğru değerlendirilmesi için önemlidir.

Akciğer BT anjiyografisi ayrıca pulmoner emboli (PE) ve aort diseksiyonunu saptamak için birincil yöntem haline geliyor ve doğru zamanlanmış hızlı kontrast enjeksiyonları ( Bolus İzleme ) ve yüksek hızlı sarmal tarayıcılar gerektiriyor. BT, akciğer röntgeninde görülen anormallikleri değerlendirmenin ve akut önemi belirsiz bulguları takip etmenin standart yöntemidir.

Akciğer BT Taraması İçin Nasıl hazırlanmalıyım?

Takı, gözlük, takma diş ve saç tokası gibi metal nesneler BT görüntülerini etkileyebilir. Bunları evde bırakın veya çekimden önce çıkarın. Bazı BT muayeneleri, işitme cihazlarını ve çıkarılabilir dişleri çıkarmanızı gerektirir.

Kadınların balenli metal içeren sütyenleri çıkarmaları gerekecektir. Mümkünse tüm piercingleri çıkarmanız gerekebilir.
Doktorunuz kontrast madde kullanacaksa muayeneden birkaç saat önce herhangi bir şey yememenizi veya içmemenizi söyleyebilir. Aldığınız tüm ilaçları ve alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. Kontrast maddeye karşı bilinen bir alerjiniz varsa, doktorunuz alerjik reaksiyon riskini azaltmak için ilaçlar (genellikle bir steroid) reçete edebilir.

Ayrıca doktorunuza son zamanlardaki herhangi bir hastalık veya diğer tıbbi durumlar hakkında ve kalp hastalığı, astım, diyabet, böbrek hastalığı veya tiroid sorunları öykünüz olup olmadığını da söyleyin. Bu koşullardan herhangi biri olumsuz etki riskini artırabilir.
Kadınlar, hamile olma ihtimalleri varsa her zaman doktorlarını ve BT teknisyenini bilgilendirmelidir.

Akciğer BT Taraması İçin Nasıl hazırlanmalıyım?

BT, vücudun ayrıntılı resimlerini hızla oluşturur. İnceleme, akciğer içindeki yapıları daha iyi görmek için kullanılabilir. BT taraması, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokulara bakmanın en iyi yollarından biridir.
Akciğer BT’si yapılması gereken durumlar
Akciğer yaralanmasından sonra, akciğer röntgeninde görülen soliter pulmoner nodül dahil bir tümör veya kitleden (hücre yığını) şüphelenildiğinde, akciğer ve üst karın bölgesindeki organların boyutunu, şeklini ve konumunu belirlemek için, akciğerlerde veya diğer alanlarda kanama veya sıvı koleksiyonları aramak için, akciğerde enfeksiyon veya iltihap aramak için, akciğerlerde kan pıhtıları aramak için akciğer BT çekimi gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir  Alkalin fosfataz ALP Testi

Akciğer BT çekimi nasıl yapılır ?

Hazırlık

Ayakta tedavi olarak akciğer BT çekimi yaptırabilirsiniz. Ya da hastanede kalış sürenizin bir parçası olarak yapılabilir. Sağlık probleminize ve hastanenizin uygulamalarına göre prosedürler değişiklik gösterebilir.

Genellikle akciğer BT çekimi şöyle yapılır
Herhangi bir giysi, mücevher veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.
Giysilerinizi çıkarmanız istenirse, giymeniz için size bir önlük verilecektir.

Çekim kontrastlı yapılacaksa, elde veya kolda bir damar yolu açılması gerekir. Bu, kontrast maddenin enjekte edilebilmesi içindir.

Çekim

Kollarınız başınızın üzerinde olacak şekilde çekim masasında sırt üstü yatarsınız. Masa, tarama makinesinin geniş, dairesel bir açıklığına doğru kayar. Tarama sırasında sizi hareketsiz tutmak için yastıklar ve kayışlar kullanılabilir.
Radyoloji teknikeri, tarayıcı kontrollerinin bulunduğu başka bir odada olacaktır. Ancak bir pencereden teknisyeni görebileceksiniz. Tarayıcının içindeki hoparlörler, teknisyenin sizinle konuşmasına ve sizi duymasına izin verecektir. Tarama sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız bunu radyoloji teknikerine bildirin. Teknisyen sizi her zaman izliyor olacak. Sürekli iletişim halinde olacak.

Tarayıcı etrafınızda hareket etmeye başladığında, X-ışınları kısa süreliğine vücuttan geçer. Tıklama sesleri duyacaksınız. Bunlar normaldir.
Vücudun dokuları tarafından emilen X-ışınları tarayıcı tarafından alınır ve bilgisayara gönderilir. Bilgisayar bu görüntüleri işler ve bir ekranda görüntüler. Radyoloji uzmanı daha sonra bunları değerlendirir.

Tarama sırasında çok hareketsiz kalmanız gerekecek. Çeşitli zamanlarda nefesinizi tutmanız istenebilir.
Kontrast madde kullanılırsa, ilk tarama setinden sonra tarayıcıdan çıkarılırsınız. Kontrast madde verildikten sonra ikinci bir tarama seti alınacaktır.
Kontrast madde kullanılıyorsa, kontrast madde damar yoluna enjekte edildiğinde bazı etkiler hissedebilirsiniz. Bu etkiler, kızarma hissi, ağızda tuzlu veya metalik bir tat, kısa bir baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Bu etkiler genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Nefes darlığı, terleme, uyuşma veya kalp çarpıntısı gibi bir sorununuz olursa radyoloji teknikerine bildirin.
İşlem tamamlandığında tarayıcıdan çıkarılacaksınız. Damar yolu takıldıysa, çıkarılacaktır.
BT taramasının kendisi ağrıya neden olmaz. Ancak tarama boyunca hareketsiz kalmak, özellikle yakın zamanda geçirilmiş bir yaralanma veya ameliyattan sonra biraz rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Radyoloji teknikeri, taramanın mümkün olduğu kadar hızlı ve rahat olmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Direkt Bilirubin Testi

Akciğer BT taramasından sonra ne olur?

Tarama sırasında kontrast madde kullanılmışsa, daha sonra bir süre izlenebilirsiniz. Doktorunuz, kontrast maddenın herhangi bir yan etkisini veya reaksiyonunu izleyecektir. Bunlar kaşıntı, şişme, kızarıklık veya nefes darlığı olabilir.
Eve döndükten sonra ilaç verilen bölgede herhangi bir ağrı, kızarıklık veya şişlik varsa hekiminize söyleyin. Bunlar bir enfeksiyon veya başka bir reaksiyon tipinin belirtileri olabilir.
Ağızdan kontrast verilirse, taramadan sonra ishal veya kabızlığınız olabilir.
Akciğer BT taramasından sonra özel bir bakıma ihtiyacınız yoktur. Hekiminiz aksini söylemediği sürece normal diyetinize ve aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Akciğer BT Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Akciğer kanseri veya vücudun başka yerlerinden akciğerlere yayılmış kanser
Akciğerlerin etrafında sıvı toplanması (plevral efüzyon)
Akciğerlerin büyük hava yollarında hasar ve genişleme (bronşektazi)
Büyümüş lenf düğümleri
Akciğer dokularının iltihaplandığı ve daha sonra hasar gördüğü akciğer bozuklukları .
Zatürre
Yemek borusu kanseri
Akciğerde lenfoma
Akciğerde tümörler, nodüller veya kistler

Akciğer BT Çekimi Riskleri

BT taramaları ve diğer röntgenler, en az miktarda radyasyon kullandıklarından emin olmak için sıkı bir şekilde izlenir ve kontrol edilir.
BT taramaları, kansere ve diğer kusurlara neden olma potansiyeline sahip düşük seviyelerde iyonlaştırıcı radyasyon kullanır. Ancak, herhangi bir taramadan kaynaklanan risk küçüktür. Daha fazla çalışma yapıldıkça risk artar.

Bir damara verilen en yaygın kontrast türü iyot içerir. İyot alerjisi olan bir kişiye bu tür bir kontrast verilirse mide bulantısı, hapşırma, kusma, kaşıntı veya kurdeşen oluşabilir. Nadir durumlarda, madde anafilaksi adı verilen hayatı tehdit eden bir alerjik tepkiye neden olabilir. Test sırasında nefes almakta güçlük çekiyorsanız, tarayıcı operatörüne derhal haber vermelisiniz. Tarayıcılarda dahili telefon ve hoparlörler bulunur, böylece operatör sizi her zaman duyabilir.
Böbrek sorunları olan kişilerde maddenın böbrekler üzerinde zararlı etkileri olabilir. Bu durumlarda kontrast maddenın kullanımını daha güvenli hale getirmek için özel adımlar atılabilir.

Akciğer BT fiyatları 2023

İstanbulda akciğer BT fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Akciğer BT fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bizi arayabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz