toraks bt fiyatları

Akciğer BT Taraması

Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya sürekli öksürük şikayetiniz varsa, bunlar, diğerlerinin yanı sıra farklı göğüs hastalıklarının yaygın semptomlarıdır. 

Teşhis ve tedavinize yardımcı olması için doktorunuzun akciğer  BT taramasına ihtiyacı olabilir.

Akciğer BT taraması nedir?

Vücudun üç boyutlu görüntülerini sağlayan yenilikçi bir teşhis görüntüleme teknolojisi biçimidir. Bu enine kesit resimler veya dilimler, kemiklerin, organların, kan damarlarının ve yumuşak dokuların net ve ayrıntılı görüntülerini gösterir.

Akciğer  tomografisi çekebilmek için hastanın tünel benzeri bir makinenin içinde hareketsiz yatması gerekir. 

Giysilerinizi değiştirmeniz ve daha rahat bir  önlük  giymeniz gerekebilir. Teknisyen ile makinenin içindeki hoparlör ve mikrofon aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Bazı durumlarda, bir kontrast maddesi gerektiğinde vücut dokularında net görüntüler oluşturulmasına  yardımcı olabilir.

Akciğer taraması ne zaman yapılır?

Akciğer  BT  taramaları, iki boyutlu bir röntgende olmayan daha fazla ayrıntı gösterir. Bu görüntüleme tekniği, aşağıdaki durumlarda hastalar için yararlı ve kullanışlıdır:

Akciğer Sorunlarınız devam ediyorsa 

Doktorlar, nefes darlığı, öksürük veya göğüs ağrıları gibi akciğer semptomlarınızın nedenini belirlemek için akciğer  BT taramaları kullanır. Doktorların , plevral efüzyon olarak bilinen akciğerlerinizdeki aşırı sıvı gibi akciğer durumlarını teşhis etmesine yardımcı olabilir. Diğer tanılar zatürree, tüberküloz, amfizem ve pulmoner emboli içerebilir. 

Biyopsi, Ameliyat veya Radyasyon Tedavisi Sırasında

Göğüsteki karmaşık tıbbi prosedürler sırasında  BT  taramaları, cerrahların iğnelerini yönlendirmeye yardımcı olabilir. Görüntüler, bir laboratuvarda incelenmek üzere biyopsiler sırasında çıkarılacak küçük doku parçasının bulunmasına yardımcı olur. BT taramaları, akciğerlerdeki veya göğüs bölgesindeki herhangi bir yerdeki sıvıyı çıkarırken de yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Homosistein testi

Akciğer  Tümörlerinin, Enfeksiyonların veya Kan Pıhtılarının Görüntülenmesi İçin

Ayrıntılı bir akciğer  BT taraması, tümörlerin tam yerini belirleyecektir. Akciğer veya göğüs enfeksiyonlarının yerini ve ciddiyetini belirlemeye de yardımcı olabilir. BT taramaları kan damarlarını gösterdiğinden, göğüsteki kan pıhtılarının ve diğer tıkanıklıkların yerini belirlemeye de yardımcı olabilir.

Akciğeri Etkilemiş Olabilecek Travmatik Bir Kazadan Sonra

BT taramaları, bir kazadan sonra göğüs yaralanmasının boyutunu belirlemek için vücudun hızlı ve eksiksiz bir görüntüsünü sağlayabilir. Kırıklardan intratorasik veya göğüs kanamalarına kadar her türlü yaralanmayı gösterebilir. Bu sayede doktorunuz fiziksel belirti göstermeyen hiçbir sorunu gözden kaçırmayacaktır.

Tıbbi Durumları İzlemek İçin

Bazı tıbbi durumlar düzenli akciğer  BT taramalarına ihtiyaç duyabilir. Diğer koşullar, tedaviden önce ve sonra BT taraması gerektirebilir. Kanser, kalp hastalığı, karaciğer kitleleri veya akciğer nodülleri gibi durumların ilerlemesinin izlenmesine yardımcı olacaktır. Doktorunuzun tedavi rejiminizin sizin için etkili olup olmadığını bilmesine yardımcı olabilir.

 Anormal Göğüs Röntgeni Bulgularından Sonra

Akciğer  röntgeni , diğer seçeneklere göre hızlı ve ucuz olması nedeniyle genellikle ilk görüntüleme tekniğidir. Bununla birlikte, röntgenler her zaman net görüntüler sağlamadığından, anormal bulgular daha fazla görüntüleme gerektirecektir. Akciğer BT taramaları, doktorların röntgeninizdeki herhangi bir gölgeli veya genişlemiş alanın nedenini belirlemesine yardımcı olabilir.

Akciğer BT  Taraması Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

Akciğer  BT taramaları non-invaziv, hızlı ve ağrısızdır. Ancak, BT taraması yaptırırken bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Doktorunuz, taramanızdan birkaç saat önce yemek yememenizi veya içmemenizi isteyebilir. Daha ayrıntılı görüntüleme için bir kontrast madde kullanmanız gerekebilir ve maddeye karşı nadir görülen alerjik reaksiyonlara dikkat etmek önemlidir.

Akciğer  BT taraması yaptırırken hamile olmadığınızdan emin olmanız gerekir çünkü prosedür bebek için bazı riskler oluşturabilir. 

Vücut pirsingleri veya cerrahi klipsler ve kalp pilleri gibi metal nesneler de belirsiz görüntülemeye neden olabilir.

Yorum ekleyebilirsiniz