aldosteron testi fiyatları

Aldosteron İdrar Testi

Aldosteron testi , idrardaki aldosteron ( adrenal bezler tarafından yapılan bir hormon ) seviyesini ölçer. Aldosteron vücuttaki sodyum ve potasyum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu, kan basıncını ve kandaki sıvı ve elektrolit dengesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Böbrek hormonu renin normalde adrenal bezleri aldosteron salması için uyarır. Vücut sıvı ve tuzu (sodyum) korumaya çalışırken normalde hem renin hem de aldosteron yüksek seviyeleri bulunur. Aldosteron yapan bir tümör mevcut olduğunda, aldosteron seviyeniz yüksek, renin seviyeniz ise düşük olacaktır. Aldosteron seviyesi ölçüldüğünde genellikle bir renin aktivite testi yapılır.

Aldosteron idrar testi neden yapılır?

Aşağıdakiler için bir aldosteron testi yapılır:

Adrenal bezler tarafından vücuda salınan aldosteron miktarını ölçmek için,  adrenal bezlerde tümör olup olmadığını kontrol etmek için, yüksek tansiyon veya düşük potasyum seviyelerinin nedenini incelemek için,  aşırı aktif adrenal bezlerden veya anormal bir adrenal büyümeden şüphelenildiğinde yapılır.

Aldosteron idrar testi için nasıl hazırlanır?

Testten en az 2 hafta önce normal miktarda sodyum içeren yiyecekler yiyin. Pastırma, konserve çorbalar ve sebzeler, zeytin, et suyu, soya sosu gibi çok tuzlu yiyecekler ve patates cipsi veya çubuk kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar yemeyin. Düşük tuzlu bir diyet de aldosteron seviyelerini artırabilir. Az tuzlu bir yemek planındaysanız doktorunuza söyleyin.

Aldosteron testinden en az 2 hafta önce doğal siyah meyan kökü yemeyin.

Testten yaklaşık 2 hafta önce bazı ilaçları almayı bırakmanız istenebilir. Bunlara hormonlar (progesteron ve östrojen gibi ), kortikosteroidler , diüretikler ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan birçok ilaç, özellikle spironolakton ve eplerenon dahildir.

Aldosteron idrar testi nasıl yapılır?

Test genellikle evde yapılır. Ürettiğiniz tüm idrarı 24 saatlik bir süre içinde toplamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Paratiroid Hormon (PTH) Testi Nedir?

Sabah ilk kalktığınızda tuvalete idrarınızı yapın. Bu idrarı saklamayın. Bu, 24 saatlik sürenizin başlangıcını işaretler.Sonraki 24 saat boyunca tüm idrarınızı toplayın. Doktorunuz veya laboratuvarınız, saklamanız için size büyük bir kap verecektir. İdrarınızı ayrı, küçük, temiz bir kaba yapın. Ardından idrarı büyük kaba boşaltın. Kapların iç kısmına parmaklarınızla dokunmayın, kabınızı  buzdolabında saklayın.

24 saatlik sürenin sonunda veya hemen öncesinde mesanenizi son kez boşaltın. Bu idrarı büyük kaba ekleyin ve zamanı not edin.

İdrar örneğinize tuvalet kağıdı, kasık kılı, dışkı (dışkı), adet kanı veya başka bir şey almayın.

Aldosteron idrar testi nasıl hissettiriyor?

Bu test genellikle herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz.

Normal

Her laboratuvarın normal olan için farklı bir aralığı vardır. Laboratuvar raporunuz, laboratuvarınızın her test için kullandığı aralığı göstermelidir. Normal aralık sadece bir kılavuzdur. Doktorunuz sonuçlarınıza yaşınıza, sağlığınıza ve diğer faktörlere göre de bakacaktır. Normal aralıkta olmayan bir değer sizin için yine de normal olabilir.

Yüksek değerler

Yüksek aldosteron seviyeleri şunlardan kaynaklanabilir:

Adrenal bezlerde bir tümör ( Conn sendromu ), kalp yetmezliği, böbrek hastalığı. Karaciğer hastalığı, hamilelik sırasında yüksek tansiyona ( preeklampsi ) neden olan bir durum, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, 

Düşük değerler

Düşük aldosteron seviyelerine şunlar neden olabilir:

Addison hastalığı, böbrek hastalığı gibi böbrek hastalığı türleri de şeker hastası olan kişilerde görülür.

 

Yorum ekleyebilirsiniz