alfa 1 antitripsin testi ücreti

Alfa-1 antitripsin testi

Alfa-1 antitripsin kan testi nedir ? 

Alfa-1 antitripsin (AAT), kanınızdaki AAT miktarını ölçmek için kullanılan bir laboratuvar testidir. Test ayrıca AAT’nin anormal formlarını kontrol etmek için yapılır.

Alfa-1 antitripsin kan testi alternatif isimleri

A1AT testi

Alfa-1 antitripsin kan testi nasıl Yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde Alfa 1 antitripsin düzeyi ölçülerek yapılır.

Özel bir hazırlığı  yoktur.

Kan almak için iğne batırıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece  batma hisseder. Sonrasında zonklama veya hafif bir morarma olabilir. Bu yakında geçer.

Alfa-1 antitripsin kan testi neden yapılır?

Bu test, yetişkinlerde nadir görülen bir amfizem formunun AAT eksikliği ve çocuklarda ve yetişkinlerde nadir görülen bir karaciğer hastalığı formunun (siroz) tanımlanmasında yardımcı olur. AAT eksikliği ailelerden geçer. Durum, karaciğerin, akciğerleri ve karaciğeri hasardan koruyan bir protein olan AAT’yi çok az yapmasına neden olur.

Herkes AAT yapan genin iki kopyasına sahiptir. AAT düzeyi normalden düşük olan çoğu insanda AAT için bir normal gen ve bir anormal gen bulunur. Genin iki anormal kopyasına sahip kişilerde hastalık daha şiddetlidir.

Alfa-1 antitripsin kan testi sonuçlarımı neler etkileyebilir?

Yakın zamanda embriyonik teratokarsinom veya bir karaciğer tümörü olan hepatoblastoma için bir tarama testi yaptırdıysanız, AFP düzeyleriniz normalden yüksek olabilir.

Alfa-1 antitripsin kan testi normal sonuçları

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla görüşün.

İlginizi Çekebilir  Diz MR nedir?

Alfa-1 antitripsin kan testi anormal sonuçları

Normalden daha düşük bir AAT seviyesi aşağıdakilerle ilişkilendirilebilir:

Akciğerlerdeki büyük hava yollarının hasar görmesi (bronşektazi), karaciğer skarlaşması (siroz), kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH), karaciğer tümörleri

Safra akışının engellenmesi nedeniyle ciltte ve gözlerde sararma (tıkanma sarılığı)

Büyük damardaki yüksek tansiyon karaciğere yol açar (portalhipertansiyon)

Alfa-1 antitripsin kan testi riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Damarlar ve atardamarların boyutları kişiden kişiye ve vücudun bir tarafından diğerine değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya baş dönmesi hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt her kırıldığında hafif bir risk)

Alfa-1 antitripsin kan testinin faydaları

Bu tarama testinin amacı, doğum kusurlu bir bebeğe sahip olma riski yüksek olan hamile kadınları belirlemektir. Pozitif sonuçlar ek doğum öncesi test ihtiyacını işaret edecektir. Bu, standart olmayan ek testlerden kimin fayda sağlayabileceğini belirlemek için tüm hamile kadınlara önerilebilen nispeten ucuz bir tarama testidir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz