alkalin fodfataz testi ücreti

Alkalin fosfataz ALP Testi

Alkalin fosfataz (ALP) testi nedir ?

Alkalin fosfataz (ALP) testi, kanınızda ne kadar alkalin fosfataz bulunduğunu ölçer. Alkalin fosfataz, vücudunuzda bulunan bir enzimdir. Ancak esas olarak karaciğerinizde, kemiklerinizde, böbreklerinizde ve sindirim sisteminizde bulunur.
Kanınızdaki anormal ALP seviyeleri, karaciğer hastalığı , kemik bozuklukları ve kronik böbrek hastalığı dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık durumlarının bir işareti olabilir. Ancak bir alkalin fosfataz testi tek başına kanınızdaki ALP kaynağını belirleyemez, bu nedenle tanı koymak için genellikle başka testlere ihtiyaç vardır.

Alkalin fosfataz ALP testine nasıl hazırlanırsınız?

Hazırlanmak için bir şey yapmanıza gerek yok. Doktorlar ALP’yi günün herhangi bir saatinde kontrol edebilir. Ancak bazı ilaçlar ALP test sonuçlarını etkileyebilir. Doktorunuzun ne aldığınızı bildiğinden emin olun. Teste girmeden hemen önce bu ilaçlardan bir veya daha fazlasını kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Ancak doktorunuz yapmanız gerektiğini söylemedikçe ilaçlarınızı almayı bırakmayın.

Alkalin fosfataz ALP testi nasıl yapılır?

Genellikle kolunuzdaki veya elinizdeki bir damardan kan alınarak yapılan testtir.

Alkalin fosfataz testi, bir tür kan testidir. Test sırasında bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Alkalin fosfataz ALP testini doktorum neden ister ?

Hekiminiz , rutin muayenenin bir parçası olarak bir alkalin fosfataz testi isteyebilir. Birçok koşul ALP seviyelerini etkileyebilir, bu nedenle test genellikle diğer kan testleri ile yapılır. Bu diğer testler, karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol eden kapsamlı bir metabolik panel (CMP) veya karaciğer fonksiyon testleri içerir.

İlginizi Çekebilir  Aldosteron İdrar Testi

Karaciğer hasarı veya kemik bozukluğu semptomlarınız varsa bir alkalin fosfataz testi de istenebilir. Karaciğer hastalığının belirtileri şunlardır:

Mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık, tükenmişlik, zayıflık, sarılık , cildinizin ve gözlerinizin sararmasına neden olan bir durum, karnınızda şişme ve/veya ağrı (göbek), ayak bileklerinde ve bacaklarında şişme, koyu renkli idrar (çiş) ve/veya açık renkli dışkı (kaka), sık kaşıntı

Kemik bozukluklarının belirtileri şunlardır:

Kemiklerinizdeki ağrı, eklemlerinizde iltihaplanma ve artrit, alışılmadık şekilli veya çok büyük kemikler

Karaciğer hastalığında ALP’de gözle görülür bir artış, safra akışınızın azaldığını veya engellendiğini gösterir. Bu, doktorların kolestaz dediği bir durumdur. Karaciğer hastalığında ALP yükseldiğinde, safra taşlarının tıkanması veya kanserden kaynaklanan safra tıkanıklığını düşündürebilir. ALP seviyelerini artırabilecek diğer şeyler şunlardır:

İlaçlar, karaciğer veya safra yollarını hedef alan enfeksiyonlar, karaciğeri içeren otoimmün hastalıklar, sarkoidoz veya amiloidoz gibi infiltratif karaciğer hastalığı, karaciğere yayılmış kanserler, safra kanalı darlığı (veya daralması), lenfoma.

ALP testinin riskleri var mı?

Bu test, herhangi bir kan testi ile aynı risklerle birlikte gelir. İğneyi soktuğu yerde acı hissedebilirsiniz. Daha yaşlıysanız veya kan sulandırıcı kullanıyorsanız ya da damarı bulmak zorsa, morarma olabilir.

Normal ALP Düzeyleri Nedir?

Normal yetişkin ALP seviyeleri, litre kan veya IU/L başına 20 ila 140 uluslararası birim arasında değişir.

ALP seviyeleri, kemiklerin büyüdüğü ve geliştiği çocukluk döneminde yükselme eğilimindedir. Bu nedenle doktorlar, çocuklarda sorunları teşhis ederken genellikle ALP seviyelerine bakmazlar.

Doktorunuz, altta yatan herhangi bir hastalık olmaksızın ALP seviyelerinin yükselebileceğini açıklayabilir. Örneğin, ALP genellikle hamile kadınlarda, büyümekte olan çocuklarda ve ergenlerde ve yaşlı erişkinlerde daha yüksektir. Bağırsakta üretilen ALP, belirli kan gruplarına sahip kişilerde yağlı yemeklerden sonra da artabilir.

İlginizi Çekebilir  Diz BT 

Yüksek alkalin fosfataz (ALP) seviyeleri , bir karaciğer probleminin veya bir kemik bozukluğunun işareti olabilir. Karaciğer sorunları ve kemik bozuklukları farklı ALP türlerine neden olur. Ancak test sonuçlarınız hangi ALP türünün yüksek olduğunu söyleyemez.

Test sonuçlarınız yüksek ALP seviyeleri gösteriyorsa, sağlayıcınız soruna neyin neden olduğunu anlamaya yardımcı olmak için başka testler isteyebilir. Bu testler şunları içerebilir:

ALP izoenzim testi

Bu test, vücudunuzun hangi bölümünün ALP’yi yaptığını söyleyebilir. Ancak bu test her yerde bulunmayabilir.

Karaciğer fonksiyon testleri. Bu testlerin sonuçları da yüksekse, yüksek ALP seviyeniz muhtemelen karaciğerinizdeki bir problemden kaynaklanıyordur.

Karaciğerinizden gelen yüksek alkalin fosfataz seviyeleri aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

Safra kanallarındaki tıkanıklıklar, siroz, hepatit

Bazen karaciğerde şişmeye neden olabilen mononükleoz

Alkalin fosfataz seviyeleri yüksekse ve karaciğer testlerinin sonuçları normalse, sorun Paget kemik hastalığı gibi bir kemik bozukluğu olabilir. Bu hastalık, kemiklerinizi alışılmadık derecede büyük ve zayıf hale getirerek daha kolay kırılmalarına neden olur.

Orta derecede yüksek ALP seviyeleri, Hodgkin lenfoma , kalp yetmezliği veya belirli enfeksiyonlar dahil olmak üzere birçok farklı durum türünün bir işareti olabilir.

ALP düzeylerinin normalden yüksek olması ve tedavi gerektiren tıbbi bir durumun olmaması mümkündür. Doktorunuz, teşhis koymak için semptomlarınızı, tıbbi geçmişinizi ve diğer test sonuçlarınızı dikkate alacaktır.

Düşük ALP seviyeleri daha az yaygındır. Bunlar çinko eksikliği, yetersiz beslenme , pernisiyöz anemi, tiroid hastalığı , Wilson hastalığı veya kemikleri ve dişleri etkileyen nadir bir genetik hastalık olan hipofosfatazinin bir işareti olabilir.

Anormal derecede düşük ALP seviyeleri daha az yaygındır ancak yetersiz beslenme, besin eksiklikleri, hipotiroidizm ve ALP veya karaciğer fonksiyonunu etkileyen bazı nadir kalıtsal bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Sürekli olarak düşük ALP seviyeleri, nadir görülen bir genetik kemik metabolizması bozukluğu olan hipofosfataziyi (HPP) gösterebilir.

İlginizi Çekebilir  Toraks BT Nedir ?

ALP izoenzim testiniz varsa, test raporunuz farklı ALP türleri için seviyeleri gösterecektir. Belirli ALP kaynaklarının yükselmesi, vücuttaki doku hasarının veya diğer hastalıkların yerini belirleyebilir.

Aldığınız ALP testinin türü ne olursa olsun, test sonuçlarınızı sağlığınız için ne anlama geldiğini ve başka herhangi bir testin faydalı olup olmayacağını en iyi şekilde açıklayabilecek doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Alkalin fosfataz testi ne zaman yaptırmalıyım?

ALP test edildiğinde, çoğunlukla karaciğer ve böbrek sağlığını yansıtabilecek diğer ölçümleri içeren bir panel testinin parçasıdır. Örneğin, karaciğer paneli ve kapsamlı metabolik panel, rutin bir kontrolün parçası olarak veya karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanabilecek semptomlarınız varsa ALP’yi ölçebilir.

Karaciğerinizi veya kemiklerinizi etkileyen bir sorun belirtileriniz olduğunda tek başına ALP testi yapılabilir. Ayrıca karaciğer veya kemik hastalıkları tedavisine verdiğiniz yanıtın izlenmesine yardımcı olabilir.

ALP izoenzim testleri, önceki bir testte anormal ALP seviyeleri bulduktan sonra takip olarak en yaygın olanıdır. ALP testi birçok farklı tıbbi bağlamda kullanılabildiğinden, ne zaman reçete edilmesi gerektiğini en iyi doktor belirleyebilir.

Bu testle birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

ALP testi, karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığına bakan bir grup kan testi olan rutin bir karaciğer panelinin parçası olarak yapılabilir.

ALP seviyeleriniz çok yüksekse, sağlık uzmanınız kanınızda ne tür ALP’nin yükseldiğini öğrenmek için bir ALP izoenzim testi isteyebilir. Karaciğer bozuklukları, kemik bozukluklarından farklı ALP formları oluşturur.

Alkalin Fosfataz testinden sonra

Kan alımınız bittikten sonra, basınç uygulamak ve devam eden kanamayı durdurmak için bir pamuklu çubuk veya bandaj uygulanacaktır. Ciddi etkiler nadirdir, ancak kolunuzda hassasiyet olabilir. Delinme bölgesi çevresinde bir miktar morarma da mümkündür.

Test tamamlandıktan sonra araba kullanmaya ve normal aktivitelerin çoğuna dönebilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz