aminoasit kantitatif testi ücreti

Amino asit kantitatif testi

Amino asit kantitatif testi nedir?

Proteinler biyolojik süreçlerde hayati bir rol oynar ve amino asitler yapı taşlarıdır ve bunun yapı taşlarıdır. Amino asitler, hücrelerimizin, kaslarımızın ve dokularımızın büyük bölümünü oluşturur. Amino asitler ayrıca besinlerin taşınması ve depolanması için önemlidir; ayrıca bezlerin ve  organların işleyişi üzerinde de etkileri vardır. 21 amino asit insan vücudunda protein oluşturabilir. Amino asit bozukluğu klinik belirti veya semptomlara yol açabilir. Amino asit bozukluğu uygun şekilde teşhis edilip tedavi edilmezse zeka geriliğine veya ölüme neden olabilir. Amino asit analizi/testi, serbest amino asitlerin veya  proteinlerden salınan amino asitlerin kantitatif analizini ifade eder.

Amino asit kantitatif testine hazırlık?

Amino asit kantitatif analizinin test edilmesi için özel bir hazırlık gerekli değildir. Plazma amino asit analizi için koldaki damardan kan alınır. Sadece iğnenin damara batırıldığı andan itibaren ağrıları çok çabuk geçer ve iğne çıkarıldığında hafif bir rahatsızlık olur ki bu yine birkaç saniyedir. İdrar amino asidi için, kişinin numuneyi vermek için yeterli sıvıya/suya sahip olması gereken idrar numunesi toplanır. Beyin omurilik sıvısı (BOS) analizi için, BOS subaraknoid boşluktan bir iğne yoluyla lomber ponksiyon veya spinal tap işlemi ile çekilir. BOS analizi yalnızca yararlar risklerden ağır bastığında yapılmalıdır.

Amino asit kantitatif testinin kullanımları 

Plazma amino asit analizi, endokrin bozuklukları, karaciğer bozuklukları, kas hastalıkları, beslenme dengesizlikleri, böbrek yetmezliği gibi çeşitli durumların değerlendirilmesinde önemlidir. Aminoasidüri olarak adlandırılan idrar amino asit yükselmeleri, amino asit taşıma kusurları ve renal tübüler disfonksiyon nedeniyle görülür. Beyin omurilik sıvısı (BOS) amino asit numunesi nonketotik hiperglisinemi ve serin biyosentez kusurları gibi durumlar için kullanılır. BOS numunesi, plazma numunesi ile birlikte alındığında çok aydınlatıcı olabilir, böylece BOS içindeki amino asidin plazmaya oranı hesaplanır.

İlginizi Çekebilir  Plevra Sıvısı Gram Boyama: Mikropların İzinde Solunum Sistemi Sağlığı

Yorum ekleyebilirsiniz