amonyak testi ücreti

Amonyak Testi

Amonyak testi nedir?

Amonyak testi, bir kan örneğindeki amonyak seviyesini ölçer.

Bir amonyak testi, kandaki amonyak miktarını ölçer. Vücuttaki çoğu amonyak, protein bağırsaklardaki bakteriler tarafından parçalandığında oluşur. Karaciğer normalde amonyağı üreye dönüştürür ve bu daha sonra idrarla atılır.

Karaciğer amonyağı üreye dönüştüremediğinde kandaki amonyak seviyeleri yükselir. Buna siroz veya şiddetli hepatit neden olabilir.

Bu test için, bir damardan veya bir arterden bir kan örneği alınabilir.

Amonyak testi  nasıl yapılır?

Koldan alınan kan örneğinde amonyak düzeyi ölçülerek yapılır. 

Doktorunuz , test sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Bunlar şunları içerir:

Alkol, asetazolamid, barbitüratlar, diüretikler, narkotik, valproik asit

Amonyak kan testi yaptırmadan önce 8 saat boyunca yemek yemeyin, su dışında bir şey içmeyin veya sigara içmeyin. Ve bu testi yaptırmadan hemen önce yorucu egzersizlerden kaçının.

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morluk olabilir. Bu yakında ortadan kalkar.

Amonyak testi  neden yapılır?

Amonyak testi aşağıdakiler için yapılır:

Karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek, özellikle kafa karışıklığı, aşırı uyku hali, koma veya el titremesi belirtileri varsa.

Siroz gibi şiddetli karaciğer hastalığı tedavisinin başarısını kontrol etmek.

Reye sendromu adı verilen ve karaciğere ve beyne zarar verebilecek bir çocukluk bozukluğunu tanımlamaya yardımcı olur. Amonyak testi, teşhis edilmiş bir Reye sendromu vakasının sonucunu (prognozu) tahmin etmeye de yardımcı olabilir.

Teşhis edilmiş bir akut karaciğer yetmezliği vakasının sonucunu (prognozu) tahmin etmeye yardımcı olun.

İlginizi Çekebilir  Temporal Kemik BT

Yüksek kalorili intravenöz (IV) beslenme (hiperalimetasyon) alan bir kişide amonyak seviyesini kontrol edin.

Amonyak (NH3) vücuttaki hücreler tarafından, özellikle bağırsaklar, karaciğer ve böbrekler tarafından üretilir. Vücutta üretilen amonyağın çoğu karaciğer tarafından üre üretmek için kullanılır. Üre de atık bir üründür, ancak amonyaktan çok daha az toksiktir. Amonyak özellikle beyin için toksiktir. Karışıklığa, düşük enerjiye ve bazen komaya neden olabilir.

Bu test, toksik bir amonyak oluşumuna neden olabilecek bir durumunuz varsa veya doktorunuz  sizde olduğunu düşünüyorsa yapılabilir. En yaygın olarak teşhis etmek ve izlemek için kullanılır.hepatik ensefalopati, ciddi bir karaciğer hastalığı.

Amonyak testi normal sonuçları

Normal aralık 15 ila 45 µ/dL’dir (11 ila 32 µmol/L).

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. 

Amonyak testi anormal sonuçları 

Anormal sonuçlar, kanınızdaki amonyak düzeylerinin arttığı anlamına gelebilir. Bu, aşağıdakilerden herhangi biri nedeniyle olabilir:

Gastrointestinal (GI) kanama, genellikle üst GI yolunda, üre döngüsünün genetik hastalıkları

yüksek vücut ısısı (hipertermi), böbrek hastalığı, karaciğer yetmezliği, düşük kan potasyum seviyesi(karaciğer hastalığı olan kişilerde),  parenteral beslenme (damar yoluyla beslenme)

Reye sendromu, salisilat zehirlenmesi, şiddetli kas eforu, üreterosigmoidostomi (bazı hastalıklarda idrar yolunu yeniden yapılandırma prosedürü)

Proteus mirabilis adlı bir bakteri ile idrar yolu enfeksiyonu

Yüksek proteinli bir diyet de kandaki amonyak seviyesini yükseltebilir.

Amonyak testi riskler

Kanınızın alınmasında çok az risk vardır. Damarlar ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz