anal kanser tedavisi

Anal Kanser

Anal kanser nedir?

Anal kanser, gastrointestinal sistemin sonundaki açıklık olan anüste başlayan bir kanserdir. Anüs, kalın bağırsağın ( kolon  olarak da adlandırılır ) son kısmı olan rektumun altından başlar.

Anal kanser genellikle 60 yaş üstü yetişkinleri etkiler. Kadınları erkeklerden daha sık etkiler.

Anal kanser semptomları, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikleri ve anal bölgede ve çevresindeki değişiklikleri içerebilir, örneğin:

kanama ve kaşıntı, ağrı veya basınç, olağandışı akıntı,bir yumru veya kütle, dışkı tutamama

fistül.

Anal kanserli bazı hastalarda herhangi bir semptom görülmez. Hemoroid ve fissür gibi bazı kanser dışı durumlar da benzer semptomlara neden olabilir.

Anal kanser nasıl teşhis edilir ve değerlendirilir?

Semptomların nedenini teşhis etmek için doktorunuz şunları yapabilir:

Dijital Rektal Muayene

Bu test  , erkeklerde alt rektum ve prostat bezini boyut, şekil veya dokudaki anormallikleri kontrol etmek için inceler. “Dijital” terimi, doktorun muayeneyi gerçekleştirmek için eldivenli, yağlanmış bir parmak kullanması anlamına gelir. DRE, anal lezyonu veya anormalliği ve bitişik lenf düğümlerini inceler. Kadınlarda, doktor ayrıca lezyonun yerini ve boyutunu, vajinanın tutulumunu ve fistül varlığını belirlemek için vajinal muayene yapabilir.

Anoskopi

Doktorun anüs ve rektumun içini görmesini sağlayan bir tüpün ucundaki özel bir kamera kullanır. Ayrıca, anal lezyondan biyopsi yapmalarına ve doğru klinik evreleme için çevredeki yapılarla anatomik ilişkileri belirlemelerine olanak tanır. Alan ağrılıysa, bu muayene anestezi veya sedasyon kullanabilir.

Pelvik Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

İç organların ayrıntılı resimlerini üretmek için bir manyetik alan ve radyo frekansı darbeleri kullanır. Tümör boyutunun, lenf nodu tutulumunun ve komşu organların invazyonunun belirlenmesine yardımcı olur. MR radyasyon kullanmaz.

İlginizi Çekebilir  Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE)

Endoanal ultrason

Bu görüntüleme prosedürü, anüs ve rektuma yerleştirilen bir cihazdan üretilen yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Ses dalgaları, sfinkterin yapısını ve anal kanalı çevreleyen kasların kalınlığını değerlendirmeye yardımcı olan görüntüler üretir. Doktorlar ayrıca bu testi sfinkter kaslarındaki bir yırtığı belirlemek ve bir tümörün boyutunu ve istila derinliğini değerlendirmek için kullanırlar.

Karın ve Pelvisin Bilgisayarlı Tomografisi (BT)

BT, kanserin yayılma miktarını belirlemek ve göğüs, karın ve pelvisin resimlerini oluşturmak için x-ışınları kullanır.

PET/BT

Pozitron emisyon tomografisi (PET), vücut fonksiyonlarını görüntülemek için az miktarda radyoaktif madde kullanan bir tür nükleer tıp taramasıdır. PET/BT muayenesi, kanseri tespit etmek ve kanserin yayılma miktarını belirlemek için PET ve BT taramalarından alınan görüntüleri birleştirir.

Anal kanser nasıl tedavi edilir?

Anal kanser erken bulunduğunda tedavi edilebilir. Tedavi seçenekleri şunlara bağlıdır:

mevcut kanser hücresi türü, kanserin evres itümör yeri, hastanın insan immün yetmezlik virüsü (HIV)  durumu, tedaviden sonra kanserin nüksetmesi, hastanın tercihi ve genel sağlık.

Tedavinin birincil amacı, hastalığı iyileştirmek ve mümkün olan en iyi yaşam kalitesi ile anal işlevi korumaktır. Tedaviler, tümörün anal kanalı mı yoksa anal sınırı mı tuttuğuna bağlı olarak değişir.

Anal kanser tedavisi

Anal kanalın anal kanseri için iki tür standart tedavi vardır: radyasyon tedavisi ve kemoterapi.

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer radyasyon türlerini kullanır.

Anal kanseri tedavi etmek için iki tip radyasyon tedavisi kullanılır:

Harici ışın tedavisi, bir makine tarafından yüksek enerjili x-ışını ışınları üretir ve bunları vücudun dışından tümöre yönlendirir.

Brakiterapi olarak da adlandırılan dahili radyasyon , radyoaktif materyali doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirir .

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek veya bölünmelerini durdurmak için kimyasal maddeler veya ilaçlar kullanır. Hastalar, tedavi edilmeyen dönemlerle dönüşümlü olarak zamanla kemoterapi alırlar. Anormal kan hücresi sayımı, yorgunluk, ishal, ağız yaraları ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi yan etkiler meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir  Deprem Afeti Sonrası Salgınlara Dikkat

Anal sfinkterin çıkarılması ve kalıcı bir kolostomi ile sonuçlanacağı için cerrahi tipik olarak başlangıç ​​standart tedavisi değildir. Kolostomi, bağırsağın ucunu karın yüzeyindeki bir açıklığa bağlar. Vücudun dışındaki bu açıklığa takılan tek kullanımlık bir torba vücut atıklarını toplar.

Tümör kemoradyoterapi tedavisine yanıt vermezse veya anal sfinkter iyi çalışmıyorsa doktorunuz abdominoperineal rezeksiyon yapabilir. Bu cerrahi prosedür, anüs, rektum ve kalın bağırsağın bir kısmını karından yapılan bir kesiden çıkarır. Ayrıca kanser içeren lenf düğümlerini de çıkarabilir.

Anal sınır

Anal sınır kanseri için standart tedavi, tümör küçükse, lenf nodlarını içermiyorsa veya uzak yayılmışsa lokal rezeksiyon olabilir. Tümör cerrahi sınıra yakınsa veya cerrahi sınırı içeriyorsa, kemoradyasyon tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir.

Kemoradyasyon tedavisi, anal sınırı tutan diğer tüm tümör türleri için standart bir tedavidir.

Yorum ekleyebilirsiniz