mamografi nedir

Anormal Mamografi Sonrası Ne Tür Takip Testleri Yaptırmalısınız?

Mamografi, meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için kullanılan en etkili tarama yöntemlerinden biridir. Normalde, rutin bir mamografi testinin sonuçları negatif çıkar, bu da çoğu hastada herhangi bir anormallik olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, mamografiye giren kadınların küçük bir yüzdesi ileri tetkik için çağrılabilir.

Sadece takip testlerinden geçme düşüncesi bile herkes için korkutucu olabilir. Ancak panik yapmamanızı öneririz. Sonuçta, anormal mamografi sonuçları mutlaka meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu durumda, radyolog daha yakından bakmayı gerektiren dansite artışı tesbit edebilir.

Anormal Mamografi Sonuçları

Mamografide anormal her bulgu, endişelenecek bir şey değildir. Sadece bir kist, iyi huylu bir meme durumu, zararsız bir yumru, yoğun meme dokusu veya kanserli olmayan bir tümör olabilir.

Ayrıca, bazı durumlarda, testten alınan görüntüde bazı bozulmalar olabilir, bu nedenle doğru sonuçlar vermez. Böyle bir senaryoda, doktorun daha net görüntü elde etmesi için testi tekrarlamanız gerekir.

İlk kez bir  mamografi çekiyorsanız , doktor iki sonuç grubunu karşılaştırmak için birkaç hafta sonra bir takip mamografisi için sizi tekrar arayabilir.

Anormal Mamografi Sonrası Yapılan Testler

Yapmanız gereken takip mamografi testinin türü, ilk bulgulara bağlıdır. En yaygın testler aşağıdakileri içerir:

Tanısal mamografi: Tanısal   bir mamografi, ilk tarama mamografisinde olduğu gibi hala memenin bir röntgeni olsa da teknisyenin gereken tüm görüntüleri almasını sağlamak için inceleme sırasında bir radyolog da bulunur.

Meme ultrasonu: Meme ultrasonu , memeyi kanser yönünden taramak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan ağrısız bir tıbbi prosedürdür. Takip mamografileri açısından, bu test, iyi huylu bir kist ile potansiyel olarak kanserli olan katı bir kitleyi ayırt etmeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kalça MR  nedir? 

Meme MRG:  Meme manyetik rezonans görüntüleme veya  MRG , incelenen alanın ayrıntılı görüntülerini üretmek için büyük mıknatıslar ve radyo dalgalarının bir kombinasyonunu kullanan güçlü bir tanı testidir.

Biyopsi:  Biyopsi, radyoloji uzmanı tarafından ileri testler için etkilenen bölgeden az miktarda dokunun çıkarılmasını gerektiren minimal invaziv bir prosedürdür. Takip mamogram testleri için önerilen biyopsi türleri arasında ince iğne biyopsisi, tru-cut biyopsi ve cerrahi biyopsi bulunur.

Anormal mamografi sonuçlarıyla ilgili haberler almak herkes için yıkıcı olabilir. Ancak bu sonuçlar meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu durumda, anormal bulgular henüz tanımlanmamış zararsız şişliklerdir.

Doktorunuza danışmanın yanı sıra, profesyonel bir radyoloji uzmanından ikinci bir görüş almaktan zarar gelmez. Emar Tomografi Görüntülemede, benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılamak için birinci sınıf teşhis hizmetleri sunuyoruz. Radyoloji uzmanlarımız, çok çeşitli takip mamografi testleri gerçekleştirme konusunda oldukça deneyimlidir.  Randevu almak veya mamografi hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için 05378576593 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz