anti ds dna testi ücreti

Anti ds-DNA antikor testi

Anti ds-DNA antikor testi nedir?

Anti Ds-DNA antikoru, lupus veya daha uygun bir şekilde SLE’yi teşhis etmek için kullanılan bir tür DNA kan testidir. Bir hastanın ANA test sonucu pozitifse ve lupusunkine benzer semptomlar gösteriyorsa, ELISA testi yaptırması önerilir. ELISA veya daha uygun bir şekilde enzime bağlı immünosorbent tahlili genellikle kandaki bu antikorları tespit etmek için kullanılır.

Bağışıklık sistemi tarafından üretilen bu antikorlar, çift sarmallı DNA’nın antijenlerini hedefler. ANA anti-nükleer antikorlar, hücre çekirdeğinin temel kısımlarını, özellikle de genetik materyali hedefler. Bu ayrıca hücre veya doku hasarına yol açabilir. Kanda anti-ds DNA bulunması “lupus” adı verilen bir hastalığın sonuçlandırılmasına yardımcı olur.

Sistematik lupus eritematozus  (SLE), sistemin bağışıklık sisteminin kontrolden çıktığı ve bunun yerine sağlıklı dokulara saldırdığı bir otoimmün hastalıktır.

Anti Ds-DNA antikor testini neden yaptırmalıyım ?

ELISA DNA testi prosedürü, lupusu diğer otoimmün hastalıklardan ayırmaya yardımcı olur. DNA analizi ayrıca lupus ve lupus nefriti saptanan hastalarda hastalığın şiddetinin ölçülmesine de yardımcı olur.

Kas ağrısı, saç dökülmesi, kilo kaybı, kireçlenme, halsizlik, ateş, halsizlik, ayaklarda veya ellerde uyuşma ve hatta organ iltihabı veya hasarı yaşıyorsanız; lupus olduğundan şüphelenilmektedir. Bu durumda ihtiyacınız olan şey bir DNA kan testidir.

Lupus nefriti, iltihaplanma ve böbrek sorunlarına yol açabilen ciddi bir lupus hastalığı şeklidir. 

Anti Ds-DNA antikoru nasıl yapılır?

Bir DNA testinin nasıl yapılacağı söz konusu olduğunda, enzime bağlı immünosorbent tahlili veya ELISA yapılır. Bu anti-ds DNA testinde yabancı maddeleri tespit etmek için antikorlar ve renk modifikasyonlarından yararlanılır. DNA testi prosedürü, antijen içeren test aparatına eklenecek kan örneğinin toplanmasını içerir.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR 

Kanınızın belirli antijenlere karşı antikorları olması durumunda, her ikisi de birbirine bağlanır. Daha sonra, renk değişikliklerini aramak için uyumlu antijenlere ve antikorlara bir enzim eklenecektir. Laboratuvar teknisyeni renkte bir değişiklik fark ederse, kanınızda anti-ds DNA’sı var demektir.

Anti Ds-DNA antikor testi için nasıl hazırlanırım?

Anti-ds DNA testi için gerekli olan herhangi bir hazırlık yoktur.

Anti Ds-DNA antikor testi ne zaman talep edilir?

Bir kişi SLE’ye bağlı olabilecek belirti ve semptomlar gösterdiğinde ve ANA testi pozitif olduğunda, özellikle ANA “homojen” veya “benekli” bir floresan model olarak ortaya çıktığında, bir anti-ds DNA testi istenir.  SLE, SLE vakalarının yaklaşık %95’inde görülen pozitif ANA ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bununla birlikte, pozitif ANA diğer birçok durumda görülürken pozitif anti-dsDNA, SLE için oldukça spesifiktir. Anti-dsDNA, ANA için daha spesifik olduğundan, test genellikle ANA negatif olduğunda istenmeyecektir.

SLE’nin bazı belirti ve semptomları şunları içerir:

Kas ağrısı, bir veya daha fazla eklemde artrit benzeri ağrı, burun ve yanak bölgelerinde sıklıkla bir kelebeği andıran kırmızı döküntü (malar döküntü), ateş, kalıcı yorgunluk, ultraviyole ışığa duyarlılık, saç ve kilo kaybı, böbrekler, akciğerler, kalp, kalp zarı, merkezi sinir sistemi ve kan damarları dahil olmak üzere organ ve dokularda iltihaplanma ve hasar

Anti-dsDNA testi, SLE teşhisi konan bir kişide hastalık ilerlemesini veya alevlenmeleri izlemek için periyodik olarak istenebilir. İlk test sonucu negatif olduğunda ancak klinik belirtiler ve semptomlar devam ettiğinde tekrarlanabilir.

Anti-dsDNA Testi Fiyatları 2023 

İstanbulda anti-dsDNA testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Anti-dsDNA testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz