anti düz kas antikor tesi fiyatları

Anti Düz Kas (ASMA) Antikoru Testi

Anti düz kas (ASMA) antikoru testi nedir?

Anti Düz Kas antikoru (ASMA) kan testi, düz kas antikorunun kanda olup olmadığını tespit eder ve hepatitli bir kişinin durumunun değerlendirilmesine yardımcı olur. ASMA testi, karaciğer iltihabının otoimmün olup olmadığını belirlemek için yararlıdır. Vücuttaki, genellikle karaciğerdeki düz kas hücrelerine saldıran otoantikorları tespit eden bir kan testidir.

Otoantikorlar, vücudunuz tarafından kendi vücut hücrelerinize saldıran antikorlardır. Anti-düz kas antikoru, bağışıklık sistemi kendi kendine ve öz olmayanı yeterince tanımlayamadığında insan vücudunda üretilen ANA’ya (anti-nükleer antikorlar) benzer. Bu, otoantikorların vücudun hücrelerine izinsiz girdiği zamandır. Otoimmün hepatitlere ve primer biliyer kolanjit (PBC) gibi diğer karaciğer hastalıklarına neden olur, düz kaslara karşı anti-düz kas antikoru tipi antikorlar oluşur. Bunlar üzerindeki testler, bir insanın kanında otoantikorların varlığını belirlemek için yapılır. Bu antikorlar aktin, troponin ve tropomiyosine karşı yönlendirilebilir. Hepatitli hastalardan sıklıkla teste gitmeleri istenir. Doktorlar, hasta otoimmün bozukluğun belirtilerini gösteriyorsa bu testi yaptırmanızı önerir.

Anti düz kas (ASMA) antikoru nedir?

ASMA’lar ilk olarak 1965 yılında kronik aktif hepatitli kişilerde keşfedildi. 

Genellikle bağışıklık sisteminiz, vücudunuzu savunmak için yapılan antikorlarla parazit veya virüs gibi yabancı cisimlere saldırır. ASMA’lar gibi otoantikorlar, kendi hücre ve dokularınızın yabancı cisimler olduğunu düşünür ve bağışıklık sisteminize onları öldürmesini söyler.

Düz kas antikorları olarak da bilinen ASMA’lar, vücudun belirli bölgelerindeki düz kas dokularına saldırır. ASMA testi, kanda bu antikorları arar.

İlginizi Çekebilir  Hemoglobin elektroforezi

ASMA hangi durumlarda pozitif bulunur ?

‌Düz kas antikorları aşağıdaki gibi tıbbi durumlarda bulunabilir:‌ 

Hepatit, bulaşıcı hastalıklar, romatizmal bozukluklar‌, kanser

ASMA’ların en yaygın hedefi, otoimmün hepatit ve primer biliyer siroz gibi hastalıklara yol açan karaciğerdeki düz kas dokularıdır.

Erken teşhis edildiğinde, otoimmün hepatit, immünosupresif ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Otoimmün hepatit herhangi bir popülasyonda ortaya çıkabilmesine rağmen, kadınlarda daha yaygındır.

Otoimmün Hepatit için Test Olmam Gerekiyor mu?

Otoimmün hepatit semptomlarınız varsa doktorunuzla düz kas antikor testi hakkında konuşmalısınız. Bu semptomlar :

Mide bulantısı,iştahtaki değişiklikler, gözlerin ve cildin sararması , karın ağrısı, eklem ağrısı, deride döküntüler veya eklemlerde ağrı. 

ASMA Testi Nasıl Yapılır?

ASMA testi için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Doktorunuzun muayenehanesinde, klinikte veya laboratuvarda kan alınabilir‌.

Anti düz kas (ASMA) antikoru normal sonuçları

Normal sonuçlar, kanınızda önemli ASMA’ların tespit edilmediği anlamına gelir. Sonuç bir titre olarak rapor edilebilir. Negatif titre veya normal aralık, 1:20’den az seyreltme olarak kabul edilir.

Anti düz kas (ASMA) antikoru anormal sonuçları

Tespit edilen ASMA seviyeleri titre olarak rapor edilir.

Pozitif AMSA sonuçları 1: 40’lık bir dilüsyondan büyük veya buna eşittir.

Otoimmün karaciğer hastalığı ile birlikte, ASMA’lar için pozitif çıkan bir test ayrıca şunlardan da kaynaklanabilir:

kronik hepatit C enfeksiyonu, enfeksiyöz mononükleoz, bazı kanserler

Bir ASMA testine ek olarak bir F-aktin antikor testi, diğer koşullara göre otoimmün hepatiti saptama yeteneğini geliştirebilir.

Test sonuçları, özellikle yapılmış olabilecek diğer testlerle ilgili olarak yorum gerektirdiğinden, spesifik sonuçlarınız hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Otoimmün hepatit teşhisi, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla karaciğerinizdeki sağlıklı hücrelere saldıran antikorlar ürettiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Batın Abdomen MR 

Herkes otoimmün hepatite sahip olabilir, ancak Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Otoimmün hepatit sonunda şunlarla sonuçlanabilir:

karaciğer yıkımı, siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği, karaciğer nakli ihtiyacı

 

Yorum ekleyebilirsiniz