anti insülin antikor testi ücreti

Anti İnsülin Antikor Testi

Anti insülin antikor testi nedir?

Anti-insülin antikor testi, vücudunuzun insüline karşı antikor üretip üretmediğini kontrol eder.

Antikorlar, vücudun bir virüs veya nakledilen organ gibi “yabancı” bir şey tespit ettiğinde kendini korumak için ürettiği proteinlerdir.

Anti-insülin antikor test nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde anti insülin antikorlarının düzeyi ölçülerek yapılır. 

Özel bir hazırlık gerekli değildir.

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morluk olabilir. Bu yakında ortadan kalkar.

Anti-insülin antikor testi neden yapılır?

Bu test şu durumlarda yapılabilir:

tip 1 diyabet tanısı veya risk altında olduğunuz

İnsüline karşı alerjik bir yanıtınız var gibi görünüyorsa, insülin artık diyabetinizi kontrol etmiyor gibi görünüyorsa, kan şekeri seviyeniz, açıklanamayan hem yüksek hem de düşük sayılarla çok değişkenlik gösterir.

Anti-insülin antikor testi normal sonuçları

Normalde, diyabet için insülin tedavisi görmediyseniz, kanınızda insüline karşı antikor yoktur.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun.

Anti-insülin antikor testi  anormal sonuçları

İnsüline karşı IgG ve IgM antikorlarınız varsa, vücudunuzdaki insülin, çıkarılması gereken yabancı bir proteinmiş gibi tepki verir. Bu, insülini daha az etkili hale getirebilir veya hiç etkili olmayabilir. Bunun nedeni, antikorun, insülinin hücrelerinizde doğru şekilde çalışmasını engellemesidir. Sonuç olarak, kan şekeriniz alışılmadık derecede yüksek olabilir. İnsülin kullanan birçok insanda saptanabilir antikorlar bulunur, ancak bu antikorlar semptomlara neden olmaz.

İlginizi Çekebilir  Eritropoietin Testi: Kandaki Eritropoietin Seviyelerinin Ölçümü

Antikorlar ayrıca, yemeğiniz emildikten çok sonra bir miktar insülin salgılayarak insülinin etkisini uzatabilir. Bu sizi düşük kan şekeri riskine sokabilir.

Test, insüline karşı yüksek düzeyde IgE antikoru gösteriyorsa, vücudunuz insüline karşı alerjik bir yanıt geliştirmiştir. Bu, insülin enjekte ettiğinizde cilt reaksiyonları için sizi riske atabilir. Ayrıca kan basıncınızı veya nefesinizi etkileyen daha şiddetli reaksiyonlar geliştirebilirsiniz.

Antihistaminikler veya düşük doz enjekte edilebilir steroidler gibi diğer ilaçlar reaksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Reaksiyonlar şiddetliyse, antikorları kanınızdan uzaklaştırmak için duyarsızlaştırma adı verilen bir tedavi sürecine veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Anti-insülin antikor testi  riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Ven ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan örneği almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan aldırmanın diğer riskleri azdır, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz