Anti Tiroglobulin Antikor Testi Nedir?

‌Tiroid bezi boynun ön tarafında bulunan kelebek şeklinde küçük bir organdır. Metabolizmayı kontrol eden ve vücudun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan hormonlar yapmak da dahil olmak üzere birçok önemli rolü vardır. Tiroid bezi , tiroid hormonları tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) yapımına yardımcı olan tiroglobulin adı verilen bir protein üretir.

Alternatif isimler 

Tiroglobulin antikoru; Tiroidit – tiroglobulin antikoru; Hipotiroidizm – tiroglobulin antikoru; Tiroidit – tiroglobulin antikoru; Graves hastalığı – tiroglobulin antikoru; Az aktif tiroid – tiroglobulin antikoru

Antitiroglobulin antikoru, tiroglobulin adı verilen bir proteine ​​​​karşı antikorları ölçmek için yapılan bir testtir. Bu protein tiroid hücrelerinde bulunur.

Tiroid ve Bağışıklık Sistemi Antikorları

‌Bağışıklık sistemi, vücudu istilacı tehditlerden korumak için birlikte çalışan bir grup bez, hücre ve organdır. Beyaz kan hücreleri ve lenf düğümleri bu sistemin bir parçasıdır, ancak bademcikler, dalak, kemik iliği, gastrointestinal sistem ve cilt  de bunlardandır. Tehditler çoğunlukla bakteriler, virüsler, kimyasallar, parazitler ve diğer istenmeyen organizmalar gibi yabancı maddelerdir. 

Bağışıklık sistemi, yabancı istilacılardaki proteinlere bağlanan proteinler olan antikorlar üretir. Bağışıklık sistemi bazen vücudun bir bölümünün yabancı olduğunu düşünebilir ve o zaman hasar meydana gelebilir.‌

‌Otoimmün bozukluklar , tiroid de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyebilir. Otoimmün bir durum, bağışıklık sisteminizin zararlı veya yabancı olmasalar bile kendi vücut hücrelerinizdeki proteinlere saldırmasıdır. 

Bağışıklık sisteminiz tiroglobulin proteinlerinizin yabancı olduğunu düşündüğünde, tehditten kurtulmak için antikorlar gönderir. Tiroid otoimmün bozukluğunuz varsa veya doktorunuz tiroidinizle ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsa, antitiroglobulin antikor testi olarak bilinen bir test isteyecektir. 

İlginizi Çekebilir  Boyun BT 

Antitiroglobulin Antikor Testi Nedir?

‌‌Tiroid antikor testi veya tiroglobulin antikor testi olarak da adlandırılan bu kan testi, kanınızda tiroglobulin antikorları olup olmadığını kontrol eder. Nüfusun yüzde 10’una kadarının kanında her zaman küçük miktarlarda bu antikor olabilir. Kanınızda bu antikorların çok olması, tiroidinizin olması gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelir. ‌‌

Ayrıca tiroid hormon seviyesi daha yüksek veya daha düşük  olabilir. Sağlıklı tiroidlerde, yetişkinlerin çoğunda desilitrede 5 ila 11 mikrogram T4 tiroksin ve desilitrede 0,1 ila 0,2 mikrogram T3 triiyodotironin bulunur.‌‌

Doktorunuz size bir tiroid rahatsızlığı veya tiroid otoimmün bozukluğu teşhisi koyduysa, muhtemelen kanınızda çok fazla antitiroglobulin antikoru vardır. ‌‌

Aşağıdaki durumlarda kanınızda antitiroglobulin antikorları olabilir:

‌‌Hipotiroidizm. Vücudunuz metabolizma hızınız için yeterli tiroid hormonu üretmez veya salmaz.

‌Hipertiroidizm . Vücudunuz kan dolaşımınıza çok fazla tiroid hormonu salgılar.

‌Guatr . Guatrınız olduğunda, tiroid beziniz iltihaplanır veya hormon üretimi için yeterli iyot bulunmaz. ‌

‌Antitiroglobulin antikorlarına sahip olmak, lupus, Graves hastalığı veya Hashimoto tiroiditi gibi bir otoimmün bozukluğunuz olduğu anlamına gelebilir. Hashimoto tiroiditi aynı zamanda Hashimoto hastalığı olarak da adlandırılır. Ayrıca Tip 1 diyabet, tiroidit, tiroid kanseri veya tiroid nodülleriniz olduğu anlamına da gelebilir.  

Trioglobulin ve Tiroid Hormon Sorunlarının Belirtileri Nelerdir?

‌‌Aşağıdaki belirtilerden bazıları varsa tiroidinizle ilgili bir sorununuz olabilir:

‌Anksiyete veya sinirlilik, uyku problemi, kronik yorgunluk, ısıya veya soğuğa karşı hassasiyet, unutkanlık, zayıf konsantrasyon, kilo alımı veya kilo kaybı, kas zayıflığı veya titreme, saçlarda kuruluk, boğuk ses, göz tahrişi dahil görme sorunları‌, sık ve yoğun adet dönemleri.

Antitiroglobulin Antikor Testi nasıl yapılır ?

‌‌Antitiroglobulin antikor testi için geldiğinizde, bir hemşire veya laboratuvar teknisyeni sizi bir sandalyeye rahatça oturtacaktır. 

İlginizi Çekebilir  25-hidroksi D Vitamini Testi

İlk olarak, basıncı artırmak ve alt kolunuzdaki damarların belirginleşmesine yardımcı olmak için üst kolunuzun etrafına elastik bir bant sarılır. Ardından bölge sterilize edilir ve kelebek iğne adı verilen küçük bir iğne damarınıza yerleştirilir. Bu iğne bir şırıngaya veya test tüpü şişesine takılır, böylece antitiroglobulin antikor testi için yeterli kan alınabilir. ‌

‌Sağlık personeli işini bitirdikten sonra elastik bandı çözer, iğneyi çıkarır ve kanamayı durdurmak için yaraya baskı uygular. İğne yerini bir bantla kapatır.

Hemşire, kanı test için laboratuara gönderir. Doktorunuz hazır olur olmaz sonuçları alacaktır. 

Sonraki adımlar

Sonuçlarınız çok az antitiroglobulin antikoru gösterdiyse veya hiç göstermediyse, ciddi bir otoimmün bozukluğunuz veya başka bir tiroid sorununuz olma ihtimali yoktur. ‌‌

Test sonuçlarınız yüksek miktarda antitiroglobulin antikorunuz olduğunu gösterirse, doktorunuz muhtemelen daha fazla test yaptırmanızı isteyecektir. Sağlık durumunuzu belirlemeye yardımcı olmak için belirli koşullar için kan testleri veya diğer genel testler isteyebilirler. Sağlık durumunuzu öğrendikten sonra, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak tedaviye başlayabilirsiniz.

Anti Tiroglobulin Antikor Testi Neden Yapılır?

Bu test olası tiroid problemlerini tespit etmeye yardımcı olur.

Antitiroglobulin antikorları, bağışıklık sisteminin neden olduğu tiroid bezi hasarının bir işareti olabilir. Tiroidit şüphesi varsa bunlar ölçülebilir.

Tiroid kanseri tedavisinden sonra tiroglobulin antikor düzeylerini ölçmek, doktorunuzun kanserin tekrar ortaya çıkıp çıkmadığı yönünden için sizi izlemek için en iyi testin ne olduğuna karar vermesine yardımcı olabilir.

Anti Tiroglobulin Antikor Normal Sonuçları

Negatif bir test sonucu normal bir sonuçtur. Kanınızda tiroglobuline karşı antikor bulunmadığı anlamına gelir.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında sağlayıcınızla konuşun.

İlginizi Çekebilir  Progesteron Testi

Anti Tiroglobulin Antikor Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Pozitif bir test, kanınızda antitiroglobulin antikorlarının bulunduğu anlamına gelir. Şunlarla birlikte bulunabilirler:

Graves hastalığı veya aşırı aktif tiroid, hashimoto tiroiditi, subakut tiroidit, etkin olmayan tiroid, sistemik lupus eritematoz, tip 1 diyabet, hamile kadınlar ve otoimmün tiroiditi olanların akrabalarında da bu antikorlar bulunabilir.

Antitiroglobulin antikorları için pozitif bir testiniz varsa, bu, tiroglobulin seviyenizi doğru bir şekilde ölçmeyi zorlaştırabilir. Tiroglobulin seviyesi, tiroid kanserinin tekrarlama riskini belirlemek için önemli bir kan testidir.

Anti Tiroglobulin Antikor Testi Fiyatları  2023 

Anti Tiroglobulin Antikor Testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurudan kuruma farklılık göstermektedir. Anti Tiroglobulin Antikor Testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz