antitrombin III testi ücreti

Antitrombin III Testi

Antitrombin III antijen kan testi nedir? 

Tekrarlayan kan pıhtısı oluşumunun (tromboz) nedenini araştırmak için öncelikle aşırı pıhtılaşma bozukluklarına yönelik diğer testlerle birlikte antitrombin testi istenir. Daha önce “antitrombin III” olarak anılan antitrombin antijeni, birkaç pıhtılaşma faktörünün bir inhibitörüdür. Düşük konsantrasyonlarda Antitrombin Antijeni olan hastalar, kalıtsal veya edinilmiş bir protrombotik duruma sahip olabilir. Antijenik test, Tip I’yi Tip II eksikliğinden ayırır. Antitrombin III testi, bir kişi heparin antikoagülasyonuna beklendiği gibi yanıt vermediğinde ve istenen antikoagülasyon seviyesini elde etmek için alışılmadık derecede yüksek heparin dozları gerektiğinde de kullanılır.

Artan kan pıhtılaşması ile ilişkili rahatsızlık ve durumların örnekleri arasında Derin ven trombozu, Flebit (damar iltihabı) ve Pulmoner emboli (akciğerlere giden kan pıhtısı) yer alır.

Antitrombin III seviyesi

Antitrombin seviyeniz normalden düşükse, muhtemelen bir antitrombin eksikliğiniz vardır. Bu, sizi DVT ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer koşulları geliştirme riskine sokar:

flebit veya damarların iltihabı,  tromboflebit veya pıhtı oluşumuna neden olan damarların iltihabı, pulmoner emboli veya akciğerde kan pıhtısı, kan pıhtısı kalbin atardamarlarına giderse kalp krizi gelişme riski olabilir.

Antitrombin III testi neden yapılır?

Doktorunuz , tekrarlayan kan pıhtılarınız varsa veya kan inceltici ilaç işe yaramazsa bu testi isteyebilir.

Antitrombin III testine nasıl hazırlanırım?

10-12 saat açlık gerekir. Numune alımından 3 gün önce anabolik steroidler, Gemfibrozil, Warfarin (Coumadin), heparin tedavisi, asparaginaz, östrojenler, gestoden ve oral kontraseptiflerden kaçının. Herhangi bir ilacı kesmeden önce doktorunuza danışın.

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde antitrombin III düzeyine bakılarak yapılır.

İlginizi Çekebilir  Amino asit kantitatif testi

Kan almak için iğne takıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece batma hisseder. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morluk olabilir.

Antitrombin III Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normalden düşük AT III, kan pıhtılaşma riskiniz yüksek olduğu anlamına gelebilir. Bu, kanınızda yeterli AT III olmadığında veya kanınızda yeterli AT III bulunduğunda, ancak AT III düzgün çalışmadığında ve daha az aktif olduğunda ortaya çıkabilir.

Riskler

Venler ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan örneği almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Diğer riskler şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

 

Yorum ekleyebilirsiniz