apandisit tedavi ücretleri

Apandisit nedir?

Apandisit 

Apandisit, sağ alt karın bölgesinde kalın bağırsağa bağlı kapalı bir doku tüpü olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Apendiks dışkı, yabancı cisimler veya bir tümör ile enfekte olduğunda veya bloke olduğunda iltihaplanma meydana gelebilir.

Doktorunuz durumunuzu değerlendirmek için abdominal veya pelvik ultrason, karın ve pelvis BT, pelvis MR  veya röntgen kullanabilir. Apandisit için en yaygın tedavi, apendiksin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Apendiks yırtılır ve bir apse oluşturursa, doktorunuz enfekte sıvıyı vücudunuzdan çıkarmak için perkütan apse drenajı önerebilir.

Apandisit nedir?

Apandisit, apendiksin iltihaplanmasından kaynaklanan bir durumdur. Karnın sağ alt kısmında kalın bağırsağa bağlı kör uçlu (kapalı) bir doku tüpüdür. Enflamasyon, apendiks enfekte olduğunda veya bloke olduğunda ortaya çıkar. Blokajlar şunlardan kaynaklanabilir:

dışkı, yabancı cisimler (dışarıdan sokulan nesneler veya maddeler), tümör.

Apandisitin erken bir belirtisi, genellikle karnın ortasında, bazen de sağ tarafta ağrıdır. Ağrı ilk başta donuk olabilir, ancak daha keskin veya şiddetli hale gelebilir.

Bazı kişiler, özellikle çocuklar, iştahsızlık yaşarlar.

Durum ilerledikçe, genellikle karnın sağ alt kısmında şiddetli ağrı hissedilir.

Apendiks daha fazla iltihaplandıkça, semptomlar şunları içerebilir:

karın, rektum veya sırtta şiddetli veya kötüleşen ağrı veya kramp, karında şişlik veya hassasiyet, şiddetli mide bulantısı veya kusma, ishal veya kabızlık, gazı çıkaramama

Apandisit teşhisi zor olabilir çünkü bir dizi başka durum benzer semptomlara neden olabilir. Apandisitli herkes bu semptomların hepsini göstermez.

Apandisit nasıl teşhis edilir ve değerlendirilir?

Apandisiti değerlendirmek için birkaç test kullanılabilir:

Abdominal veya pelvik ultrason  yapılabilir. Ultrason, karın ve/veya pelvisin içinin resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir tür görüntüleme muayenesidir.

İlginizi Çekebilir  Covid-19 Antikor testi nedir?

Karın ve pelvisin BT taraması yapılabilir. BT taraması sırasında, karın ve pelvisin içinin resimlerini çekmek için x-ışınları kullanılır.

Genç hastalarda veya hamile kadınlarda pelvis MR  yapılabilir. MR, güçlü bir mıknatıs kullanarak vücudun resimlerini elde eder.

Bazı durumlarda, karın veya göğüs röntgeni  ilk görüntüleme çalışması olabilir. Kabızlık ve hatta bazen pnömoni, apandisit ile görülene benzer karın ağrısına neden olabilir.

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit için en yaygın tedavi, apendektomi veya apandisi tamamen çıkarmak için yapılan ameliyattır.

Yorum ekleyebilirsiniz