apolipoprotein b 100 teti ücreti

Apolipoprotein B100 Testi

Apolipoprotein B100 nedir?

Apolipoprotein B100 (apoB100), kolesterolün vücudunuzda hareket etmesinde rol oynayan bir proteindir. Düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) bir şeklidir.

Vücudun apoB100 üretimini yönlendiren gendeki mutasyonlar (değişiklikler), ailesel hiperkolesterolemi adı verilen bir duruma neden olabilir. Bu, ailelerden geçen (kalıtsal) bir yüksek kan kolesterolü şeklidir. Apolipoprotein B100 (apoB100), çok düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (VLDL’ler), orta yoğunluklu lipoproteinlerin (IDL’ler) ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL’ler) bir yapı taşıdır. Bu ilgili moleküllerin tümü, kan dolaşımında yağları ve kolesterolü taşır.

Düşük yoğunluklu lipoproteinler, kandaki kolesterolün birincil taşıyıcılarıdır. Apolipoprotein B-100, bu partiküllerin, özellikle karaciğerde, hücrelerin yüzeyindeki spesifik reseptörlere bağlanmasına izin verir. Reseptörler, düşük yoğunluklu lipoproteinleri, kolesterolü serbest bırakmak için parçalandıkları hücreye taşır. Kolesterol daha sonra hücre tarafından kullanılır, depolanır veya vücuttan çıkarılır.

Apolipoproteinler, lipidlerin kanda taşınmasıyla bir bağlantısı olan, yapısal olarak ilişkisiz bir protein grubudur. Apolipoproteinler, artı fosfolipidler, kolesterol ve trigliseritler, lipid/hidrofobik merkezi ve (apolipo)protein kaplaması olan küresel partiküller oluşturur. Apolipoprotein kaplama, suda çözünürlüğü destekler ve lipoprotein reseptörleri için bir ligand görevi görür. HDL apolipoproteinler A, C, D, E, J, L ve M içerebilirken LDL, apolipoproteinler B ve E içerir.

Lipoproteinler aşağıdakilerden oluşur:

Proteinler (apolipoproteinler),  fosfolipidler,  trigliseritler, kolesterol

Lipoproteinler, mevcut ana lipoproteinde ve farklı lipid bileşenlerinin nispi içeriklerinde değişiklik gösterir. ApoB, çoğu aterojenik lipoprotein partikülünün önemli bir bileşenidir.

ApoB 100, şilomikronlar, VLDL, IDL, LDL ve LP(a) partiküllerinde bulunur. Bütün bu partiküller aterojeniktir. Bu parçacıkların her biri tek bir apoB molekülü içerir. Bu nedenle, apoB ölçümleri, aterosklerotik süreçte yer alan ana lipoprotein partiküllerinin toplam yükünü temsil eder.

İlginizi Çekebilir  D vitamini testi

Genellikle, apoB’nin yüzde 85-90’ı LDL partiküllerini temsil eder. Böylece, apoB, LDL-P’ye benzer şekilde partikül konsantrasyonunu yansıtır. ApoB ölçümleri yaygın olarak bulunmamakla birlikte, tahlil standardize edilmiştir ve aç bir örnek gerektirmez.

Apo B içeren lipoproteinler, arterlerin duvarına girme olasılığı en yüksek olanlardır. Kolesterolü arter duvarına sokma yeteneğine sahiptirler ve eğer artan sayıda mevcutlarsa, aterosklerozun ana başlatıcı faktörü olabilirler. ApoB içeren lipoprotein partiküllerinin arter duvarında tutulması, sürecin önemli bir parçasıdır.

Apolipoprotein B-100 Testi Nasıl Yapılır?

ApoB testi basit bir kan testidir. Bir laboratuvar teknisyeni veya hemşire  , analiz için kullanmak üzere   kolunuzdan kan alır.

Doktorunuz lipit paneli gibi başka testler isterse, testinizden 12 saat önce aç kalmanız gerekebilir. Açlık sırasında  sadece su içmek önemlidir. Doktorunuz bunun gerekli olup olmadığını size söyleyecektir.

Apolipoprotein B-100 testini neden yaptırmalıyım?

Ailenizde kalp sorunları öyküsü varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Zaten kalp krizi gibi kalp sorunlarınız varsa da bu teste ihtiyacınız olabilir. Kanınızda kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere yüksek düzeyde yağ varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Yüksek yağ seviyeleri kalp problemleri riskinizi artırabilir.Bu test bazen tedavinin kanınızdaki yüksek yağ seviyelerini düşürmek için ne kadar iyi çalıştığını görmek için de kullanılır.

Apolipoprotein B100 Test sonuçlarımı ne etkileyebilir?

Testiniz şunlardan etkilenebilir:

Yeme alışkanlıklarınız, özellikle diyetiniz yağ oranı yüksekse, statinler gibi kolesterolü düşüren ilaçlar almak, diyabet gibi bazı kronik hastalıklara sahip olmak.

ApoB İçin Normal Aralık:

Düşük veya orta riskli bireylerde genellikle  100 mg/dL’den az  olması arzu edilir olarak kabul edilir.

Kardiyovasküler hastalığı veya diyabeti olanlar gibi yüksek riskli bireylerde 80 mg/dL’den az olması arzu edilir.

Apoprotein B100 (ApoB 100) sonucunuzun çok yüksek olması ne anlama gelir?

Daha yüksek seviyeler, kanınızda yüksek lipid (yağ) seviyelerine sahip olduğunuz anlamına gelir (=hiperlipidemi).

İlginizi Çekebilir  Emar nedir ? Emar çekimi nasıl yapılır ?

Yüksek apoB100 seviyeleri ile ilişkili olabilecek bozukluklar/durumlar/hastalıklar şunları içerir:

Aterosklerotik damar hastalığı, kalp krizi

ApoB Nasıl Düşürülür:

Birçok doktor, apoB’yi düşürmek için LDL-C’yi düşürmek için yaptıklarıyla aynı genel önlemleri önerecektir. Bu nedenle, sebze, lif ve tekli ve çoklu doymamış (omega-3) yağ asitlerinin artan tüketimi ile birlikte doymuş yağ ve kolesterol miktarının azaltılması sıklıkla önerilir.

ApoB seviyeleri, kolesterol düşürücü ilaçlar (statinler) tarafından da düşürülebilir.

Yorum ekleyebilirsiniz