apo c2 testi fiyatları

Apolipoprotein CII Testi

ApoCII; Apoprotein CII; ApoC2; Lipoprotein lipaz eksikliği – apolipoprotein CII; Şilomikronemi sendromu – apolipoprotein CII

Apolipoprotein CII (apoCII), gastrointestinal sistemin emdiği büyük yağ partiküllerinde bulunan bir proteindir. Aynı zamanda , çoğunlukla trigliseritlerden (kanınızdaki bir tür yağ) oluşan çok düşük yoğunluklu lipoproteinde ( VLDL ) bulunur.

Apolipoprotein CII ve Kalp hastalıkları 

Belki de yemeniz gerekenden daha sık fast food yiyorsunuz ya da her hafta önerilen iki buçuk saatlik egzersizinizi yapmıyorsunuz. Veya sigara içiyor olabilirsiniz veya tansiyonunuz çok yüksek olabilir. Her ne sebeple olursa olsun, kalp hastalığına yakalanma riskiniz konusunda endişeli olabilirsiniz. Pekala, birkaç test bu riski öğrenmenize yardımcı olabilir, böylece onu azaltmak için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya başlayabilirsiniz. Koroner risk profili, kolesterol ve trigliserit seviyenizi ölçen bir grup kan testidir. Bu seviyeleri bilmek neden önemlidir? Çünkü hamburger ve patates kızartması gibi yiyecekleri yemekten kanınızda bu maddelerden çok fazla varsa, damarlarınızı tıkayabilirler. Sonunda atardamarlarınız o kadar tıkanabilir ki kalp krizi veya felç geçirebilirsiniz. 

Erkekler 35 yaşına kadar kolesterollerini test ettirmelidir. Kadınlar 45 yaşına kadar kontrol ettirmelidir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, felç veya yüksek tansiyon gibi bir durumunuz varsa, ne olursa olsun kolesterolünüzü şimdi kontrol ettirin. yaşınız. Kolesterolünüzü ölçmek için doktorunuz size bir kan testi yapacaktır. 

Kandaki kolesterol seviyeleri

Trigliserit seviyenizi de kontrol ettiriyorsanız, testten 8 ila 12 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz söylenebilir. Kalp riskinize bağlı olarak, doktor sadece toplam kolesterol seviyenizi veya LDL’nizle birlikte toplam kolesterolünüzü veya kötü kolesterol, HDL veya iyi kolesterol ve trigliseritleri ölçebilir. Ortalama kalp hastalığına yakalanma riskiniz varsa, hedefiniz toplam kolesterolün desilitrede 200 miligramdan az, LDL kolesterolün desilitrede 130 miligramdan az olması, HDL kolesterol, erkekseniz desilitre başına 40 miligramdan, kadınsanız 50 miligramdan daha yüksek – ne kadar yüksekse o kadar iyi ve trigliseridler de 150’den azsa, o kadar düşük o kadar iyi. Artrit gibi bazı hastalıklar kolesterol seviyenizi yükseltebilse de, genellikle yüksek kolesterole sahip olmak, kalp hastalığı ve felç için yüksek risk altında olduğunuz anlamına gelir. Kalbinizi sağlıklı tutmak için daha çok çalışmanız gerektiğinin bir işareti. Kolesterol seviyeleriniz normalse, bu harika! Bu, doğru beslendiğiniz, egzersiz yaptığınız ve sağlığınıza iyi baktığınız anlamına gelir. Yaklaşık beş yıl boyunca başka bir kolesterol testi yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak kolesterol seviyeniz yüksekse veya zaten kalp hastalığınız, yüksek tansiyonunuz veya şeker hastalığınız varsa, Kolesterol seviyenizi daha sık kontrol ettirmeniz gerekecek. Kolesterol ve trigliserit seviyelerinizi yakından takip etmek, sağlığınızın sorumluluğunu üstlenmenin ve onu daha iyi hale getirmenin bir yoludur.

İlginizi Çekebilir  Sigmoidoskopi: Bağırsak Sağlığını Anlamak İçin Detaylı Bir Bakış

Apolipoprotein CII Testi Nasıl Yapılır?

Bir kan örneği gereklidir .

Testten 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz söylenebilir.

Kan almak için iğne batırıldığında, biraz ağrı hissedebilirsiniz veya sadece bir batma hissedebilirsiniz. Daha sonra iğnenin girdiği yerde biraz zonklama olabilir.

Apolipoprotein CII Testi Neden Yapılır?

ApoCII ölçümleri, yüksek kan yağlarının türünü veya nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Test sonuçlarının tedaviyi iyileştirip iyileştirmediği açık değildir. Yüksek kolesterol veya kalp hastalığınız yoksa veya ailede bu rahatsızlıkların öyküsü yoksa bu test sizin için önerilmeyebilir.

Apolipoprotein CII Testi Sonuçları

Normal aralık 3 ila 5 mg/dL’dir. Ancak, apoCII sonuçları genellikle var veya yok olarak rapor edilir.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun.

Yüksek apoCII seviyeleri, ailede lipoprotein lipaz eksikliği öyküsüne bağlı olabilir . Bu, vücudun normal olarak yağları parçalamadığı bir durumdur.

Düşük ApoCII seviyeleri, ailesel apoprotein CII eksikliği adı verilen nadir bir duruma sahip kişilerde de görülür. Bu , vücudun normal olarak yağları parçalamadığı başka bir durum olan şilomikronemi sendromuna neden olur.

Apo C-II eksikliği

Homozigot apo C-II eksikliği daha sonra ortaya çıkma eğilimindedir ve LPL eksikliğinden biraz daha hafiftir . Apo C-II, apo C-II eksikliği olan bireylerin yaklaşık %50’sinde saptanabilir, ancak üretilen protein LPL’yi aktive edemez. Trigliseritten zengin lipoproteinlerin konsantrasyonlarının , apo C-II’nin yokluğunda bile LPL’nin onları hidrolize edebileceği bir düzeye ulaşması mümkündür: bu, birincil eksiklikte görülenle karşılaştırıldığında hastalığın daha hafif formunu açıklayabilir.

Anormal gen için zorunlu heterozigot olan akrabalar genellikle normal lipid ve lipoprotein konsantrasyonlarına sahiptir. Bu, apo C-II konsantrasyonunda %50’ye varan bir azalmanın, şilomikron ve VLDL klirensi oranından ödün vermediği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  İdrar kültürü testi 

Apolipoprotein C-II’nin İşlevinin Detayları

Apolipoprotein C-II, lipoprotein lipaz için bir kofaktör görevi görür. Bu durum pankreatik lipaz aktivitesi için gerekli olan kolipazın durumuna benzer. Şilomikronlar veya VLDL’ler bir organın kılcal damarlarından geçtiğinde lipoprotein lipaz ile karşılaşırlar. Bu enzimin etkisiyle açığa çıkan yağ asitlerinin yaklaşık yarısı doku tarafından alınır, geri kalanı ise dolaşımda kalır ve (albümine bağlı olarak) karaciğere geri döner. apo C-II, şilomikronların ve VLDL’lerin yapısının bir parçasıdır.

Hipertrigliseridemili hastada TG içermesi beklenir, ancak çok az veya hiç apo C-II içermez. Çalışmanın sonuçları, lipazın eklenmesinden sonra normal VLDL’lerden serbest yağ asitlerinin sabit bir şekilde salındığını, ancak anormal VLDL’lerden saptanabilir bir salınım olmadığını göstermektedir.

Yorum ekleyebilirsiniz