aso testi ücretleri

ASO testi

ASO testi nedir ?

Anti Streptolysin O Titre (ASO) kan testi, hastanın yakın zamanda A Grubu Streptoccus bakterisinden strep enfeksiyonu geçirip geçirmediğini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu kan testi, strep enfeksiyonundan kaynaklanan sorunları teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılır.

ASO  testi ne için yapılır?

Anti-Streptolysin (ASO) testi, son zamanlardaki streptokok enfeksiyonunu ve romatizmal ateş ve glomerülonefriti içeren streptokok sonrası komplikasyonları belirlemek için kullanılır. İnsan serumunda ASO antikorlarının varlığı ve seviyesi, enfeksiyonun kapsamını ve derecesini doğrudan yansıtır. Yüksek ASO seviyeleri, kızıl, akut romatoid artrit, bademcik iltihabı  mevcut olabilir.

ASO  testine nasıl hazırlanmalıyım ?

Bu test için bazı önemli hazırlık adımları, testten en az 6 saat önce katı veya sıvı hiçbir şey tüketmemeyi içerir. Bazı antibiyotikler kandaki ASO seviyesini birkaç saatliğine düşürür. Bu, yanlış sonuç olasılığını artıracaktır. Bu tür ilaçların tüketiminden kaçınılmalıdır. Günlük olarak aldığınız tüm ilaçlar için doktorunuza danışınız. Bunun dışında rutin kan testi için rahat giyinmeniz yeterlidir.

ASO testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki bir damardan alınan kan örneğinde ASO düzeyi ölçülerek yapılır.

ASO testi sonuçları 

ASO titresi normal aralığı yetişkinler için 200’ün altında bir değerdir, 5 yaşın altındaki çocuklar için 100’ün altındaki bir ASO test değeri normal kabul edilir. Negatif bir ASO seviyesi veya çok düşük bir ASO seviyesi, muhtemelen yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirmediğiniz anlamına gelir. Vücudunuz, enfekte olduktan bir hafta ile bir ay sonra ASO antikorları üretmeye başlar. Hastalığı geliştirdikten üç ila beş hafta sonra, kanınızda en fazla antikora sahip olacaksınız. Ondan sonra azalmaya başlayacaklar. ASO antikorları, enfeksiyondan sonra birkaç ay boyunca kanınızda saptanabilir durumda kalacaktır. 

İlginizi Çekebilir  Enteroskopi: Bağırsak Sağlığının Anahtarı

ASO antikor düzeyleriniz yüksekse, muhtemelen yakın zamanda strep enfeksiyonu geçirmişsiniz demektir. Seviyeleriniz daha sonra tekrar alınırsa ve daha yüksekse, muhtemelen yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirmişsiniz demektir. Seviyeleriniz bundan bir süre sonra tekrar alınırsa ve düşüyorsa, enfeksiyonunuzun temizleniyor olabileceği anlamına gelir.  

ASO antikorları enfeksiyonun bir haftasında üretildiğinden, tanıyı doğrulamak için iki hafta sonra testin tekrarlanması gerekebilir. Genel bir kural olarak, artan antikorlar enfeksiyonun yeni olduğunu gösterirken, azalan antikorlar enfeksiyonun azaldığını gösterir.

ASO  testi ile ilgili bilmem gereken herhangi bir risk  varmı?

Riskler minimumdur, ancak kan alınırken veya kan çekildikten sonra hafif bir ağrı yaşanabilir. 

İğnenin battığı yerde aşırı kanama, damarı bulmakta güçlük çekiyorsa birden fazla delinme, 

hematom (deri altında kan birikmesi), bazı durumlarda bayılma

Romatizmal ateş

Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle boğaz ağrısı veya cilt enfeksiyonundan sonraki haftalarda, bakterilerin boğazda veya ciltte artık bulunmadığı durumlarda istenir.

Romatizmal ateş şunları içerebilecek semptomlar üretir:

Deri döküntüsü, ateş, birden fazla eklemde ağrı ve özellikle dirseklerde, bileklerde, ayak bileklerinde ve dizlerde, bazen bir eklemden diğerine hareket eden eklem şişmesi, hızlı sarsıntılı hareketler (Sydenham koresi)

Bazen kalp iltihaplanabilir (kardit); bu herhangi bir belirti vermeyebilir ancak nefes darlığına, kalp çarpıntısına veya göğüs ağrısına da yol açabilir.

Deri altında küçük, ağrısız nodüller

Glomerülonefrit şunları içerebilecek semptomlar üretir: 

Yüksek kan basıncı,  yorgunluk, azalmış enerji, şişlik (ödem), azalmış idrar çıkışı, eklem ağrısı, kanlı idrar, döküntü

Ancak diğer durumlarda bu belirtiler görülebilir.

Test, yaklaşık iki hafta arayla alınan örneklerle, akut ve nekahat dönemi ASO titreleri için iki kez gerçekleştirilebilir. Bu, antikor seviyesinin yükselip yükselmediğini, düştüğünü veya aynı kaldığını belirlemek için yapılır.

İlginizi Çekebilir  CA-125 kan testi nedir?

Bazı antibiyotiklerin ve kortikosteroidlerin kullanılması ASO antikorlarının seviyesini azaltabilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz