ayak bileği mr fiyatları

Ayak Bileği MR

Ayak bileği yaralanması en yaygın spor yaralanmalarından biridir. Ancak, ayak bileği yaralanmaları genellikle sporcularda bulunurken, günlük aktivitelerden de kaynaklanabilir. 

Ayak bileği MR, ayak bileği rahatsızlıklarını tespit etmek ve teşhis etmek için yararlı bir araçtır. Tendon, bağ ve kıkırdak yaralanmalarının yanı sıra kırık kemikler, tümörler ve enfeksiyonlar gibi şeyleri tespit edebilir.

Bir ayak bileği, bir röntgen filminden çok daha ayrıntılı bir görüntü alma ve ayak bileğinin dilim adı verilen çok sayıda enine kesit resmini çekme yeteneğine sahiptir. Bu yüksek kaliteli görüntüler, ayak bileği bölgesinin 3 boyutlu bir temsilini oluşturmak için birleştirilebilir.

Ayak bileği MR, bir doktorun sorunun ne olduğunu keşfetmesine yardımcı olabilir ve sonuç olarak, teşhis koymasına ve en iyi tedavi planını belirlemesine yardımcı olabilir.

Ayak bileği MR taramaları nasıl yapılır?

Ayak bileği MR, ayak bileği bölgesinin ayrıntılı bir resmini gösteren bir manyetik rezonans görüntüleme testidir. Bu tarama türü, bir röntgen filminden daha fazla ayrıntı içerir ve bağlar, tendonlar ve kaslar gibi bir röntgenin gösteremeyeceği şeyleri gösterir.

MR, hızlı bir şekilde art arda çok sayıda enine kesit görüntüsü üretir; bu eksenel görüntüler, tarama bittikten sonra 3B oluşturma kullanılarak birleştirilebilir. Alanın 3 boyutlu gösterimi, doktorların düz bir görüntüde göremeyecekleri şeyleri görmelerine ve çok küçük sorunları bile belirlemelerine yardımcı olur.

Ayak Bileği MR çekimii genellikle hızlı ve kolaydır ve hastalar testten tamamen normal hissederek çıkarlar. Bununla birlikte, kontrast MR adı verilen farklı bir MR türü vardır. Bu tür testler ayak bileği taramalarında nadiren kullanılır, ancak bazı doktorlar tercih edebilir. Bir hastaya, genellikle IV veya baryumlu bir yemek yoluyla kontrast madde verilmesini içerir ve bu kontrast  doktorların sorunları daha net tanımlamasına yardımcı olur. Bu tür bir tarama muhtemelen normal bir MR den daha uzun sürecektir.

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Taraması: Sağlığınız İçin Önemli Bilgiler

MR biraz daha karmaşık hale getirebilen bir diğer faktör, hastaya tarama için sakinleştirici verildiği zamandır. Test makinesi karanlık ve dar olduğundan, bu genellikle yalnızca hasta çok klostrofobik olduğunda yapılır. Bir hasta test için sakinleştirilirse, test sonrası için ayrılan bir miktar iyileşme süresine ihtiyaç duyacaktır.

Ayak bileği MR’ını doktorum neden ister?

Doktorunuz ayak bileğinde bir bağ veya tendonla ilgili bir sorundan şüphelenirse, şüphelerini doğrulamak için neredeyse her zaman bir MR önerecektir. Bununla birlikte, ayak bileği MR’ları  sadece bağ ve tendon yaralanmaları veya yırtıklarından çok daha fazlasını tespit edebilir. Aşağıda, bir ayak bileği MR’nın tespit edebileceği bazı durumlar bulunmaktadır:

Artrit, ayak bileği kırıkları, gerilme kırıkları, tendon veya bağın kısmi yırtılması, anterior talofibular bağın, posterior talofibular bağın ve/veya lateral kollateral bağın yaralanması, peroneal tendonların veya fleksör hallucis longus tendonunun yırtıkları, lezyonlar veya tümörler, yan ayak bileği burkulmaları, posterior tibial tendon anormallikleri, tarsal tünel sendromu, iltihaplanma, enfeksiyon, aşil tendon yaralanması, plantar fasiit, posterior tibial tendon disfonksiyonu, avasküler nekroz.

Aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, bir ayak bileği MR’ına  ihtiyacınız olabilir.

Ayak bileğinde şişlik, ayak bileğinde hassasiyet, ayak bileğinde morarma, ayak bileğinde ağrı, ayak bileği bölgesini etkileyen bir yaralanma, bileğin hareketsizliği, ayak bileği sertliği.

Ayak bileği MR  taraması için nasıl hazırlanmalıyım?

Bir ayak bileği MR invaziv olmayan bir prosedürdür, bu nedenle gerekli olan fazla hazırlık yoktur. Bununla birlikte, MR’lara metal nesneler takılmamalıdır.

Hastalar saat, takı ve saç tokası gibi metal nesneleri çıkarmalıdır. Bazı makyaj malzemeleri ve saç spreyleri de metal parçacıklar içerir, bu nedenle test bitene kadar bu ürünleri kullanmamanız önerilir. İşitme cihazı veya kaza sonucu metal iğneler gibi cerrahi olarak implante edilmiş bir metal cihazınız varsa, taramadan önce doktorunuza bunları söylemelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Antidiüretik Hormon Kan Testi: Detaylı Bir Rehber

Klostrofobiniz varsa sevk eden doktorunuza durumunuzu bildirmelisiniz. Test için sakinleştirici öneriyorlarsa, testten önce belirli bir süre yemek yiyip içememek gibi bazı ilişkili kurallar olabilir.

Ayak bileği MR Çekimi  

Teknisyen görüntülerinizi çekerken  bu süre zarfında çok hareketsiz kalmanız önemlidir. En ufak bir hareket bile görüntülerde bulanıklık yaratabilir. Daha sonra sorununuza bağlı olarak, teknisyen birkaç kez geri gelip sizi farklı konumlandırabilir, böylece farklı alanların görüntülerini alabilirler.

Ayak bileği MR görüntülemenin  faydaları nelerdir?

Ayak bileği MR’ları, geleneksel bir röntgen filminin yapamadığı birçok durumu tanımlayabilen gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Ayak bileği taramalarının yaygın olarak kullanılmasının bazı nedenleri aşağıdadır.

Bir MR’ın kesinliği, başka türlü belirgin olamayacak çok küçük anormallikleri yakalayabilecekleri anlamına gelir.

Geleneksel röntgenlerin yapamadığı, bilek içindeki yumuşak dokularla ilgili sorunları belirleyebilirler.

MR, non-invazivdir ve herhangi bir radyasyon içermez, yani çok güvenli bir prosedürdürler.

Sonuçlar hızlıdır, bu da tedavinin hızlı bir şekilde başlatılabileceği anlamına gelebilir.

Ayak bileği MR ne kadar sürer?

Ayak bileği MR nispeten hızlıdır ve taramanın kendisi yalnızca 15-20 dakika sürer. 

Ayak bileği MR’ı rahatsız edici midir?

Ayak bileği MR, invaziv olmayan bir prosedürdür. Bu nedenle, bir hasta tarama sırasında rahatsız hissetmelidir. Bununla birlikte, hastanın ayak bileği yaralıysa ve görüntüleri düzgün bir şekilde yakalamak için belirli bir açıda ayarlanması gerekiyorsa, o zaman hafif bir rahatsızlık hissedebilirler. MR  sırasında herhangi bir zamanda ağrı veya herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, teknisyene her zaman haber vermelisiniz.

Ayak Bileği  MR Taraması Riskleri Nelerdir?

MR  radyasyona maruz kalma riski taşımaz. Hastalar işlem için manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullandıktan sonra hiçbir yan etkisi belirtilmemiştir.

Güçlü manyetik alan sizin için zararlı değildir. Ancak vücudunuzda implant varsa  tıbbi cihazların arızalanmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  MR Anjiyografi

 

Yorum ekleyebilirsiniz