ayak mr ücreti 2023

Ayak MR

Ayak MR çekimi nedir?

Ayağın MR çekimi; Ayağın tendonları, kasları, kıkırdakları, bağları ve kemikleriyle ilgili tıbbi durumların teşhis edilmesine yardımcı olan non-invaziv prosedürdür.

Ayak  MR  çekimi için nasıl hazırlanmalıyım?

Ayak  MR invaziv olmayan bir prosedürdür, bu nedenle gerekli olan fazla hazırlık yoktur. Bununla birlikte, MR’a girerken metal nesneler takılmamalıdır.

Hastalar saat, takı ve saç tokası gibi metal nesneleri çıkarmalıdır. Bazı makyaj malzemeleri ve saç spreyleri de metal parçacıklar içerir, bu nedenle test bitene kadar bu ürünleri kullanmamanız önerilir. İşitme cihazı veya kaza sonucu metal iğneler gibi cerrahi olarak implante edilmiş bir metal cihazınız varsa, taramadan önce doktorunuza bunları söylemelisiniz.

Klostrofobiniz varsa sevk eden doktorunuza durumunuzu bildirmelisiniz. Test için sakinleştirici öneriyorlarsa, testten önce belirli bir süre yemek yiyip içememek gibi bazı ilişkili kurallar olabilir.

Ayak MR çekimi nasıl yapılır?

Ayak MR çekimi,teknisyen bir  hastane önlüğü veya bol giysiler giyerek sizden tarama makinesine girecek bir masaya uzanmanızı isteyecektir. Pozisyonunuzu aldıktan sonra, teknisyen odadan çıkacak ve makine yüksek sesler çıkarmaya başlayacaktır. Teknisyenin sesini makinede bulunan bir hoparlörden duyabileceksiniz, o da sizinle bir mikrofon aracılığıyla konuşabilecektir.

Ayak MR çekimini doktorum neden ister ?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız bir  ayak MR çekimine ihtiyacınız olabilir: bir veya iki ayakta ağrı, şişme, kızarıklık veya sıcaklık, uyuşma veya karıncalanma, sertlik veya ayaklarda duyu azalması. ayak ağrısının bazı yaygın nedenleri arasında plantar fasiit, Morton nöroması, kemik kırıkları, artrit ve yırtık bağlar. Doktorunuz, fizik muayene ve tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesine dayalı olarak bir MR çekimine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilecektir. 

İlginizi Çekebilir  Coombs Testi

Bu koşulların her birinin semptomları değişebilir, bu nedenle  bir ayak ağrısı yaşıyorsanız doktorunuz ağrının nedenini görmek için ayak MR çekimini sizden isteyebilir.

Ayak MR çekimi ile Ayak Röntgeni arasındaki fark nedir?

Ayak  MR çekimi, ayaktaki hasarı ve sorunları tespit etmede röntgenden çok daha doğrudur. Vücudun çeşitli açılarından net ve ayrıntılı görüntüler oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Öte yandan röntgen, tek bir düz görüntü üretmek için radyasyon kullanır. 

MR, bağ ve tendon hasarı, stres kırıkları ve hatta yumuşak doku tümörleri gibi sorunları tespit edebilir. Röntgen, ayaktaki kemik ve eklemlerdeki hasarı tespit etmek için iyi olsa da, yumuşak dokular hakkında bir MR kadar ayrıntılı bilgi vermez.

Ayak  MR çekimi Riskleri Nelerdir?

MR  radyasyona maruz kalma riski taşımaz. Hastalar işlem için manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullandıktan sonra hiçbir yan etkisi belirtilmemiştir.

Güçlü manyetik alan sizin için zararlı değildir. Ancak vücudunuzda implant varsa  tıbbi cihazların arızalanmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.

Ayak MR çekimine  ihtiyacım var mı?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız bir MR ayak taramasına ihtiyacınız olabilir: bir veya iki ayakta ağrı, şişme, kızarıklık veya sıcaklık, uyuşma veya karıncalanma, sertlik veya ayaklarda duyu azalması. 

Ayak ağrısının bazı yaygın nedenleri arasında plantar fasiit, Morton nöroması, kemik kırıkları, artrit ve yırtık bağlar. Doktorunuz, fizik muayene ve tıbbi geçmişinizin gözden geçirilmesine dayalı olarak bir MR taramasına ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilecektir. 

Bu koşulların her birinin semptomları değişebilir, bu nedenle herhangi bir ayak veya ayak bileği ağrısı yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir. Ağrının nedenini ve MR ayak taramasının gerekli olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun. 

İlginizi Çekebilir  Enteroskopi: Bağırsak Sağlığının Anahtarı

MR ayak taraması, ayaktaki kemiklerin, kasların ve bağların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanan ağrısız bir teşhis testidir. Kırıklar, kas yırtıkları, enfeksiyonlar ve tümörler gibi çok çeşitli durumların teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz, ayak ağrınızı teşhis etmek için bir MRG’nin en iyi hareket tarzı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, MR taraması yaptırmayı düşünüyorsanız, bunun sizin için doğru seçenek olup olmadığını tartışmak için önce doktorunuza danışın. 

 

Yorum ekleyebilirsiniz