b1 tiamin testi ücreti

B1 Vitamini Tiamin Testi

B1 Vitamini Nedir?

B vitaminlerinin tümü hücre metabolizması, merkezi sinir sisteminin normal işleyişi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için çok önemlidir. B1 vitamini, vücutta sinir sistemi (aksonal iletim) ve kas işlevi (bu hücrelerde elektrolit akışı), karbonhidrat metabolizması, enzimatik işlemler ve sindirim için gerekli hidroklorik asit üretimi dahil olmak üzere bir dizi işlevde yer alır.

Vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışması için çeşitli vitaminlere ihtiyacı vardır. Bunlardan biri de B1 vitaminidir. Tiamin olarak da bilinen B1, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Bu test kanınızdaki B1 vitamini seviyesini ölçer.

B1 vitamini veya tiamin suda çözünür ve gıdalarda, multivitaminlerde ve bireysel takviyelerde bulunabilir. Vücudun adenozin trifosfat B1 vitamini işlevi, enerjinin hücreler içinde taşınmasını içerir. Vücudun tüm hücrelerine enerji depolamak ve taşımak için vücut tarafından gerekli olan bir vitamindir. Vücut tarafından üst, ince bağırsakta emilen renksiz bir organosülfür bileşiğidir. B1 vitamini eksikliği sinir sistemi, kalp ve beyin hasarına neden olur.

B1 Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

Koldaki damardan alınan  kan örneğinde B1 vitamini seviyesi ölçülerek yapılır.

B1 vitamini kan testi özel bir hazırlık yapılmasını gerektirmez. Ancak aldığınız reçetesiz ilaçları, bitkisel takviyeleri, sahip olduğunuz alerjileri veya zamanınız olabilecek ilaçları doktorunuza bildirmelisiniz. 

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B1 vitamini eksikliği ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. 

Baş ağrısı, tükenmişlik, sinirlilik, depresyon, karın rahatsızlığı, kollarda ve bacaklarda karıncalanma hissi, kas zayıflığı, bulanık görüş, mide bulantısı ve kusma, kalp atış hızında değişiklik, nefes darlığı

B1 Vitamini Kaynakları

Buğday tohumu, baklagiller (fasulye gibi), biftek, sakatatlar, domuz eti, kümes hayvanları, tam tahıl gevreği, fındık, kepek, patates, bira mayası, şeker pekmezi, pirinç

İlginizi Çekebilir  Antitrombin III Testi

B1 Vitamini testinin kullanım alanları 

Düşük olan test sonuçları B vitamini eksikliğine işaret edebilir, ancak bunun yetersiz tedarikten mi yoksa mevcut B vitaminlerini absorbe edememe veya kullanamamaktan mı kaynaklandığını göstermez. Birisi eksik olduğunda, kişi genellikle birden fazla vitamin eksikliği yaşar. Test sonuçları normalse, bir kişinin semptomlarının başka bir nedenden kaynaklanma olasılığı daha yüksektir. Yüksek B vitamini seviyesi, vitamin toksisitesi ile ilişkilendirilebilir. Bu nadiren meydana gelir ve meydana geldiğinde, genellikle yüksek dozda vitamine maruz kalmaktan kaynaklanır. B1 Vitamini genellikle metabolik bozukluklar, beyin rahatsızlıkları, katarakt, böbrek hastalığı ve ağrılı menstrüasyon için etkilidir. İnsanlar, düşük tiamin seviyeleri (tiamin eksikliği sendromları) ile ilgili durumlar için tiamin alırlar. Pellagra veya gebelikle ilişkili beriberi ve sinir iltihabı (nevrit) dahil. Tiamin ayrıca iştahsızlık, ülseratif kolit ve devam eden ishal gibi sindirim sorunları için de kullanılır.

B1 Vitamini Sağlığı Nasıl Artırır?

Enerji üretimini artırır : Şeker, B1 vitamini ile karıştığında vücudunuzun kullanması için enerji haline gelir. B1, diğer enzimleri desteklerken bu işlemin daha hızlı yapılmasına yardımcı olur.

Sepsis etkilerini azaltır. Bir enfeksiyona ciddi bir yanıt olan sepsis, B1 vitamini düzeyleriniz düşükse ölümcül olabilir: C vitamini ile birlikte, tiamin sepsisin etkilerini azaltabilir. Ayrıca genellikle enfeksiyondan kaynaklanan böbrek yetmezliği riskini de azaltabilir.

Depresyonla savaşmaya yardımcı olur : Bir antidepresanla birlikte B1 vitamini takviyesi almak depresyona iyi gelir. B1 Vitamini, ruh halinizi dengelerken semptomları daha hızlı hafifletmeye yardımcı olur. B1 vitamini eksikliği de düşük ruh halleriyle ilişkilendirilmiştir.

Böbrek ve dolaşım problemlerini önler : Bir doz B1 ve B12 vitamini diyabetli kişilerde sinir ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve ağrı kesici ihtiyacını azaltabilir.

Kalp hastalığı riskini en aza indirir :Tiamin, asetilkolin üretiminin anahtarıdır. Bu, vücudunuzun sinirleri ve kasları arasında mesajlar iletmesine yardımcı olan elementtir. Bu iletişim olmadan, kalbiniz olması gerektiği gibi çalışmaz. B1 vitamini eksikliği, düzensiz kalp fonksiyonunun bir nedenidir. ‌

İlginizi Çekebilir  Endometrial Biyopsi: Kadın Sağlığı ve Tanı İncelemesinin Önemi

Hafızayı geliştirir: Yeterince tiamin almak konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Tutum ve beyin fonksiyonları üzerindeki olumlu etkisinden dolayı “moral vitamini” olarak da bilinir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz