vitamin b5 testi fiyatları

B5 Vitamini Testi 

B5 vitamini nedir ? 

Pantotenat veya pantotenik asit olarak da bilinen  B5 vitamini , vücutta üretilemediği veya depolanamadığı için çok çeşitli hayvan ve bitki kaynaklarından emilmelidir. Protein ve yağların metabolize edilmesinde, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde ve  sinir sisteminin düzgün çalışmasında rol oynar.

Enerji için yağların ve karbonhidratların parçalanmasında rol oynamanın yanı sıra, B5 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra adrenal bezlerde, böbreklerin üzerinde oturan küçük bezlerde üretilen seks ve stresle ilgili hormonların üretiminde kritik öneme sahiptir. B5 Vitamini ayrıca sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasında önemlidir ve vücudun diğer vitaminleri, özellikle B2’yi (riboflavin olarak da adlandırılır) kullanmasına yardımcı olur.

B5 vitamini testi , bu vitaminin kanınızdaki miktarını ölçer.

B5 vitamin testini neden yaptırmalıyım?

Kronik alkolizm ,  çölyak hastalığı veya yetersiz beslenme gibi sizi vitamin eksikliği riskine sokan bir durumunuz varsa doktorunuz bu testi isteyebilir.

B5 vitamini eksikliği çok nadir olmasına rağmen, bunun belirtileri şunları içerebilir:

Yorgunluk, sindirim sorunları ( hazımsızlık ),  kusma, uykusuzluk, depresyon, ayaklarda karıncalanma veya yanma hissi (parestezi),  yaraların yetersiz iyileşmesi.

Bireyler ayrıca, ilişkili semptomlar yaşadılarsa bir eksiklik teşhisini taramak veya doğrulamak için bu B5 Vitamini Kan Testini isteyebilirler. Ek olarak, bu test, bireylerin kanlarında toksisite olarak da bilinen aşırı düzeyde B5 vitamini olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir. B5 vitamini eksikliği gibi, B5 vitamini toksisitesi de nadirdir. Bununla birlikte, aşırı B5 vitamini seviyeleri, diyet takviyelerinin aşırı kullanımından kaynaklanabilir. Tedavi edilmediği takdirde, aşırı B5 vitamini düzeyine sahip bireyler, ishal, mide sorunları, baş ağrıları, aşırı stres ve artan kanama riski gibi ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

İlginizi Çekebilir  Hemogram Kan Testi Sağlığınızı Anlamanın Anahtarı

B5 vitamin testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde B5 vitamininin düzeyi ölçülerek yapılır.

Bazı durumlarda aç kalmanız gerekir ve test yapılmadan en az 24 saat önce vitamin takviyesi almaktan kaçınmanız gerekebilir. Doktorunuz  size verdiği talimatları izleyin.

B5 vitamini içeren gıdalar şunları içerir: 

Avokado, yumurtalar, baklagiller ve mercimek, süt, mantarlar, patates (beyaz ve tatlı), hayvansal ürünlerde bulunan proteinler, lahana ailesine ait sebzeler (brokoli ve lahana)

Tam tahıl gevreği, maya

B5 vitamin testinin riskleri nelerdir?

İğne batırılıp çıkarıldığında biraz acı hissedebilirsiniz, aslında hızlı bir işlemdir. Kan alımından sonra kısa bir süre morarma ve hafif kanama ve hafif ağrı yaşayabilirsiniz.

B5 Vitamin Testi Fiyatları 2023 

İstanbulda B5 vitamin testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. B5 vitamin testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz