bence jones protein testi fiyatı

Bence-Jones Proteini Testi

Bence-Jones Proteini Testi Nedir ?

Bence-Jones protein idrar testi, esas olarak bir kan kanseri olan multipl miyelomu teşhis etmek ve izlemek için kullanılır. Anormal Bence-Jones test sonucu, lenfatik sistemin kanserleri olan malign lenfomalarla da bağlantılıdır.

Multipl miyelom, plazma hücrelerinin kanseridir. Bunlar, bulaşıcı mikroplarla savaşmaya yardımcı olmak için antikor adı verilen özel moleküller üreten bağışıklık sistemi hücreleridir. Plazma hücrelerinin çoğu kemik iliğinde yaşadığından, multipl miyelom tümörleri her zaman olmamakla birlikte genellikle kemikte bulunur.

Kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği yerdir. 

Multipl miyelom kemik iliğini kalabalıklaştırdığından, çeşitli kan eksikliklerine neden olabilir:

Anemi, zayıflığa ve bitkinliğe yol açabilen kırmızı kan hücresi eksikliği

Trombositopeni, kan pıhtılaşması için gerekli olan trombosit adı verilen kan trombositlerinin eksikliği. Bu durum bu nedenle aşırı kanama veya morarmaya neden olur.

Lökopeni, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilen beyaz kan hücrelerinin eksikliği

Multipl miyelom yer kaplar ve normal kemik iliği için daha az yer bırakır. Bu, aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir:

Sağlıklı plazma hücreleri, multipl miyelom tarafından dışlanabilecek bir tür kan hücresidir. Çeşitli enfeksiyonlarla savaşmak için antikor üreten çeşitli plazma hücreleri yerine, miyelom tümörleri “monoklonal” antikorlar üretir. Monoklonal , hepsinin aynı türden olduğu anlamına gelir, bu da onları etkisiz ve hatta zararlı hale getirir. Sadece enfeksiyonlarla savaşmazlar, aynı zamanda böbreklere de zarar verebilirler. Bu monoklonal proteinler, iki hafif zincir ve iki ağır zincirden oluşur. Bence-Jones proteinleri, bu monoklonal antikorların hafif zincir kısmıdır. Multipl miyelom vakalarının çoğunda idrarda ortaya çıkarlar.

Miyelom hücreleri ayrıca osteoklastlara veya kemiği parçalayan hücrelere fazla mesai yapmalarını söyleyen kimyasal sinyaller üretir. Multipl miyelom böylece kemikleri zayıflatabilir ve kırıklara yol açabilir. Kemik materyalinin parçalanması ayrıca kanda normalden daha yüksek kalsiyum seviyelerine yol açabilir. Hiperkalsemi adı verilen bir durum olan yüksek kan kalsiyumu birçok soruna neden olabilir. Bunlar aşırı susama ve idrara çıkmadan dehidrasyona, böbrek problemlerine ve aşırı durumlarda komaya kadar uzanır.

İlginizi Çekebilir  Özofagus Manometrisi: Tanı ve Tedavi Rehberi

Bence-Jones proteini, önemi belirsiz monoklonal gamapatiniz (MGUS) varsa idrarınızda da olabilir. Bu durumda, plazma hücreleriniz olması gerekenden daha fazla 1 çeşit antikor üretir. Ancak bir tümör oluşturmazlar veya hasar verecek kadar antikor üretmezler. MGUS genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak MGUS’unuz varsa, multipl miyelom için daha yüksek risk altındasınız. Ayrıca, beyaz kan hücrelerini etkileyen bir kanser olan lenfoma için daha yüksek risk altındasınız. Ayrıca amiloidoz için daha yüksek risk altındasınız. Bu, dokularda belirli proteinlerin birikmesidir.

Bence jones testini neden  yaptırmalıyım?

Aşağıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz, multipl miyelomu kontrol etmek için Bence-Jones protein testi ve başka prosedürler yaptırabilirsiniz:

Özellikle sırt, kalça veya kafatasında kemik ağrısı ve hatta kırılma

Muhtemelen kemiğin parçalanmasından kaynaklanan yüksek kan kalsiyumu

Kanda düşük sayıda kırmızı veya beyaz kan hücresi veya trombosit

Ağrı, uyuşma veya halsizlik dahil olmak üzere sinir sistemi sorunları. Bunlara kemiklerin bozulması ve sinirlerin sıkışması veya sinirlere zarar veren miyelomun ürettiği toksinler neden olabilir.

İnme benzeri semptomlar, kafa karışıklığı ve baş dönmesi. Bu belirtiler derhal bir doktorun dikkatine sunulmalıdır. Miyelom hücreleri bazen kanın kalınlaşmasına neden olan kimyasallar ürettikleri için multipl miyelomun semptomları da olabilirler. Bu, beyne giden kan akışını sınırlayabilir.

Miyelomdan kaynaklanan böbrek hasarının neden olabileceği bacaklarda güçsüzlük ve şişlik

Miyelomun bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanabilecek enfeksiyonlara karşı artan bir hassasiyet.

Bence jones  testi nasıl yapılır?

İdrar genellikle 24 saatlik bir süre boyunca toplanır. İdrarı büyük bir kap içerisinde biriktirilir buzdolabı içerisinde saklanılır.

Yorum ekleyebilirsiniz