beyin bt anjiografi ücreti

Beyin BT Anjiyografi

Beyin BT Anjiyografi Nedir ?

Beyin BT anjiyografi beyin içindeki küçük bir anevrizmayı veya arteriyovenöz malformasyonu (kan damarları arasındaki anormal iletişim) tanımlamak için durumların teşhis edilmesine yardımcı olmak üzere beyin BT anjiyografisi (BTA) gerçekleştirir.

Beyin BT anjiyografi sırasında, teknisyen  sizi BT masasına, genellikle sırt üstü veya daha az yaygın olarak, yan tarafınıza veya karnınıza gelecek şekilde konumlandırarak başlayacaktır. Doğru pozisyonu korumanıza ve işlem  sırasında hareketsiz kalmanıza yardımcı olmak için kayışlar ve yastıklar kullanılabilir.

Kontrast madde kullanılırsa damar yoluna bağlı bir otomatik enjeksiyon pompası kontrollü bir oranda kontrast madde verecektir. Bazı durumlarda, özellikle çocuklarda ve küçük damarları olan hastalarda, kontrast bir şırınga kullanılarak elle enjekte edilir. Kontrastın değerlendirilen vücut kısmına ulaşmasının ne kadar süreceğini belirlemek için başlangıçta IV yoluyla az miktarda kontrast madde enjekte edilebilir.

Tarama sırasında masa, görüntülemenin başlangıç ​​noktasında konumlanır ve daha sonra gerçek BT taraması gerçekleştirilirken nispeten hızlı bir şekilde makinenin açıklığından hareket eder.

Tarama sırasında nefesinizi tutmanız istenebilir. İster nefes ister vücut hareketleri olsun, herhangi bir hareket, görüntülerde bozulmalara yol açabilir. Bu görüntü kalitesi kaybı, hareketli bir nesnenin çekilmiş bir fotoğrafında görülen bulanıklığa benzeyebilir.

İşlem  tamamlandığında, teknisyenin görüntülerin doğru yorumlama için yeterince yüksek kalitede olduğunu doğrulamasını beklemeniz istenecektir.

BT anjiyografi incelemesinin tamamı birkaç saniye içinde tamamlanabilir. Teknisyenin sizi masaya oturtması, IV damar yolunu kontrol etmesi veya yerleştirmesi, işlemin başlangıç ​​ve bitiş noktalarını doğrulamak için ön görüntüleme yapması ve tarayıcıyı ve kontrastı ayarlaması gerekeceğinden, tarayıcı odasındaki fiili süreniz daha uzun olacaktır. 

İlginizi Çekebilir  Arteriyel Doppler 

Beyin BT anjiyografi çekimine nasıl hazırlanırım?

Beyin BT anjiyografi işleminize  rahat, bol giysiler giymelisiniz. İşlem sırasında giymeniz için size bir önlük verilebilir.

Özellikle işleminizde  kontrast madde kullanılacaksa, birkaç saat öncesinden herhangi bir şey yiyip içmemeniz istenebilir.

Aldığınız tüm ilaçları ve herhangi bir alerjiniz olup olmadığını teknisyeninize bildirmelisiniz. Kontrast maddeye karşı bilinen bir alerjiniz varsa,  radyoloğunuz alerjik reaksiyon riskini azaltmak için ilaçlar (genellikle bir steroid) reçete edebilir. Bu ilaçların genellikle kontrast madde uygulamasından 12 saat önce alınması gerekir.

Hamile olma ihtimalleri varsa, kadınlar her zaman BT teknisyenlerini bilgilendirmelidir. Ayrıca yakın zamanda geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya diğer tıbbi durumlar hakkında da doktorunuzu bilgilendirin.

Beyin BT anjiyografi çekiminin faydaları nelerdir?

Anjiyografi ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Ameliyat gerekli kalırsa daha doğru bir şekilde yapılabilir.

BT anjiyografi, potansiyel olarak düzeltici tedavinin yapılmasına izin vererek kan damarlarının daralmasını veya tıkanmasını tespit edebilir.

BT anjiyografi, özellikle küçük kan damarlarında, manyetik rezonans görüntülemeden (MR) daha kesin anatomik ayrıntı verebilir.

BT anjiyografi daha hızlıdır, non-invazivdir ve daha az komplikasyona sahiptir.

BT anjiyografi, kateter anjiyografiye göre daha düşük maliyetli bir tetkiktir. Kontrast madde büyük bir atardamar veya damara yerleştirilen bir kateter yerine bir kol damarına enjekte edildiğinden potansiyel olarak daha az rahatsızlık vardır.

BT incelemesinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.

Standart BT taramalarında kullanılan röntgenlerin ani yan etkileri yoktur.

Beyin BT Anjiyografi riskleri nelerdir?

Radyasyona maruz kalmayla ilişkili bazı riskler her zaman vardır. Bununla birlikte, doğru bir teşhisin yararı genellikle riskten daha ağır basacaktır.

Röntgen kontrast maddesine alerji öykünüz varsa, doktorunuz alerjik reaksiyon olasılığını azaltmak için BT anjiyografiden birkaç saat önce veya bir gün önce steroid gibi özel ilaçlar almanızı önerebilir. Diğer bir seçenek ise MR gibi iyotlu kontrast madde enjeksiyonu gerektirmeyen farklı bir tetkikten geçmektir.

İlginizi Çekebilir  Homosistein testi

Böbrek yetmezliği riski taşıyan ve halihazırda sınırda böbrek fonksiyonuna sahip olan hastalarda, iyotlu kontrast madde verilmesi potansiyel olarak böbrek fonksiyonuna daha fazla zarar verebilir. Bu riskle ilgili daha fazla bilgi almak için sizi sevk eden doktorunuza ve radyoloji uzmanına  danışın.

Kadınlar, hamile olma ihtimalleri varsa her zaman doktorlarına ve röntgen veya BT teknisyenine bildirmelidir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz