böbrek ve mesane taşları hakkında

Böbrek ve Mesane Taşları

Böbrek ve mesane taşları, idrarda bulunan mineral ve proteinlerden yapılan katı kristal birikimleridir. Bazı mesane durumları ve idrar yolu enfeksiyonları, taş geliştirme şansınızı artırabilir.

Doktorunuz, durumunuzu teşhis etmeye yardımcı olması için abdominal ve pelvik BT, intravenöz pyelogram veya abdominal veya pelvik ultrason kullanabilir. Bir taş idrar akışını ve böbreğin drenajını engellerse, doktorunuz üreteral stentleme veya nefrostomi kullanarak idrar akışını eski haline getirebilir.

Böbrek ve mesane taşları nelerdir?

Böbrek veya mesane taşları, idrarda bulunan minerallerden ve proteinlerden yapılan katı kristal birikimleridir. Mesane divertikülü , genişlemiş prostat, nörojenik mesane ve idrar yolu enfeksiyonu, bir kişinin mesane taşı geliştirme şansının artmasına neden olabilir.

Böbrek taşı üretere  veya üretraya takılırsa , sırtta veya yanlarda sürekli şiddetli ağrıya, kusmaya, hematüriye (idrarda kan), ateşe veya titremeye neden olabilir.

Mesane taşları yeterince küçükse, belirgin bir semptom göstermeden kendi başlarına geçebilirler. Bununla birlikte, büyüdüklerinde mesane taşları sık idrara çıkma, ağrılı veya zor idrara çıkma ve hematüriye neden olabilir.

Böbrek ve mesane taşları nasıl teşhis edilir ve değerlendirilir?

Görüntüleme, doktorunuza böbrek veya mesane taşları hakkında yeri, boyutu ve böbreklerin işlevi üzerindeki etkisi gibi değerli bilgiler sağlamak için kullanılır. Doktorunuzun sipariş edebileceği bazı görüntüleme türleri şunları içerir:

Abdominal ve pelvik BT : Bir taşın yerini belirlemek için en hızlı tarama yöntemidir. Bu prosedür böbreklerin, üreterlerin, mesanenin ve üretranın ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir, bir taşı tanımlayabilir ve idrar akışını engelleyip engellemediğini ortaya çıkarabilir.  

İntravenöz pyelogram (IVP) : Üriner sistemi değerlendirmek için damarlara enjekte edilen iyotlu kontrast madde kullanılarak böbreklerin, üreterlerin ve idrar kesesinin röntgen muayenesidir Röntgen hakkında daha fazla bilgi için Güvenlik sayfasına bakın.

İlginizi Çekebilir  E vitamini testi nedir?

Abdominal ve Pelvik ultrason : Böbreklerin ve mesanenin resimlerini sağlamak için ses dalgalarını kullanır ve idrar akışının tıkanmasını belirleyebilir ve taşları tanımlamaya yardımcı olabilir.

Böbrek ve mesane taşları nasıl tedavi edilir?

Bir taş idrar akışını ve böbreğin drenajını engellerse, çeşitli olası tedaviler vardır. Doktorunuzun seçebileceği bir seçenek:

Üreteral stentleme veya nefrostomi : Üreteral stent, böbrekten mesaneye idrar akışını eski haline getirmek için bir ürolog tarafından üretere vidalanan ince, esnek bir tüptür.

Üreteral stentlemenin mümkün olmadığı veya istenmediği durumlarda girişimsel bir radyolog tarafından nefrostomi yapılır. Hastanın sırtındaki deriden böbreğe bir tüp yerleştirilir ve tüp harici bir drenaj torbasına bağlanır. İşlem genellikle floroskopi ile yapılır.

Yorum ekleyebilirsiniz