bt enterografi fiyatları

BT Enterografi

BT enterografi

Bilgisayarlı tomografi (BT) enterografi, ince bağırsağın ve karın ve pelvis içindeki yapıların ayrıntılı görüntülerini üretmek için sıvı alımından sonra özel röntgen ekipmanı ve kontrast madde enjeksiyonu kullanır. Genellikle iltihaplanma, kanama, tıkanıklıklar ve Crohn hastalığı gibi bağırsaktaki sorunları belirlemek ve bulmak için kullanılır. BT taraması hızlı, ağrısız, noninvaziv ve doğrudur. BT enterografi, diğer ince bağırsak görüntüleme prosedürlerine kıyasla bağırsak duvarının tüm kalınlığını daha iyi görselleştirebilir.

Hamile olma ihtimaliniz varsa doktorunuza söyleyin ve yakın zamanda geçirdiğiniz hastalıkları, tıbbi durumları, aldığınız ilaçları ve alerjileri tartışın. Önceden birkaç saat hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenecektir. Kontrast maddeye karşı bilinen bir alerjiniz varsa, doktorunuz alerjik reaksiyon riskini azaltmak için ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar muayenenizden 12 saat önce alınmalıdır. Takılarınızı evde bırakın ve bol, rahat giysiler giyin. Bir önlük giymeniz istenebilir.

BT enterografi nedir?

BT enterografi, karın ve pelvisteki diğer yapıların yanı sıra ince bağırsağın  yüksek çözünürlüklü görüntülerinin alınmasına yardımcı olan sıvı alımından sonra intravenöz kontrast madde ile yapılan özel bir bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme türüdür.

Daha yaygın olarak BT taraması olarak bilinen bilgisayarlı tomografi, tanısal bir tıbbi görüntüleme testidir. Geleneksel röntgenler gibi, vücudun içinin birden fazla görüntüsünü üretir.

BT taraması, birden çok düzlemde yeniden biçimlendirilebilen görüntüler üretir. Üç boyutlu görüntüler bile üretebilir. Doktorunuz bu görüntüleri bir bilgisayar monitöründe inceleyebilir, filme veya 3 boyutlu yazıcıyla yazdırabilir veya CD veya DVD’ye aktarabilir.

İç organların, kemiklerin, yumuşak dokuların ve kan damarlarının BT görüntüleri, geleneksel röntgen ışınlarından daha fazla ayrıntı sağlar. Bu özellikle yumuşak dokular ve kan damarları için geçerlidir.

BT enterografinin yaygın kullanımları nelerdir?

Doktorlar, aşağıdakileri belirlemek ve bulmak için BT enterografi kullanır:

ince bağırsak iltihabı, ince bağırsaktaki kanama kaynakları, ince bağırsak tümörleri, apseler ve fistüller, bağırsak tıkanıklığı.

İlginizi Çekebilir  Hamilelik Testi , Beta HCG

BT enterografi, etkili tedaviyi yönlendirmek için Crohn hastalığını teşhis etmek ve yerini, ciddiyetini ve beklenmeyen komplikasyonlarını belirlemek için de kullanılır.

BT enterografi çekimi hakkında

Birçok yönden BT taraması, diğer röntgen muayeneleri gibi çalışır. Farklı vücut bölümleri x-ışınlarını farklı miktarlarda emer. Bu fark, doktorun bir röntgen veya BT görüntüsünde vücut bölümlerini birbirinden ayırt etmesini sağlar.

Geleneksel bir röntgen muayenesi, incelenen vücut kısmına az miktarda radyasyon yönlendirir. Özel bir elektronik görüntü kayıt plakası görüntüyü yakalar. Röntgende kemikler beyaz görünüyor. Kalp veya karaciğer gibi yumuşak dokular gri tonlarında görünür. Hava siyah görünür.

BT taramasıyla, birkaç x-ışını ışını ve elektronik x-ışını detektörü etrafınızda döner. Bunlar vücudunuzda emilen radyasyon miktarını ölçer. Bazen muayene masası tarama sırasında hareket edebilir. Özel bir bilgisayar programı, vücudunuzun iki boyutlu enine kesit görüntülerini oluşturmak için bu büyük hacimli verileri işler. Sistem, görüntüleri bir bilgisayar monitöründe görüntüler. BT görüntüleme bazen somunu ince dilimler halinde keserek bir somun ekmeğe bakmakla karşılaştırılır. Bilgisayar yazılımı görüntü dilimlerini yeniden bir araya getirdiğinde, sonuç, vücudun içinin çok ayrıntılı çok boyutlu bir görünümüdür.

Neredeyse tüm BT tarayıcıları, tek bir dönüşte birden çok dilim elde edebilir. Bu çok dilimli (çok dedektörlü) BT tarayıcılar, daha kısa sürede daha ince dilimler elde eder. Bu daha ayrıntılı olarak sonuçlanır.

BT enterografi çekimi hazırlığı 

İşlemden önce, kontrast madde içeren sıvı solüsyondan birkaç bardak içmeniz istenecektir. İçmeniz gereken toplam sıvı miktarı yaklaşık 1 ila 1,5 litredir. Bu miktarda kontrast madde içemeyeceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Uzun ince bağırsağı doldurmak için kontrast maddeyi yaklaşık bir saat boyunca içeceksin. Sıvı ince bağırsağı genişletir, böylece anormallikler daha iyi görülebilir.

Teknisyen, sizi BT muayene masasına, genellikle sırt üstü düz bir şekilde konumlandırarak başlar. Muayene sırasında doğru pozisyonu korumanıza ve hareketsiz kalmanıza yardımcı olmak için kayışlar ve yastıklar kullanabilirler.

Muayene türüne bağlı olarak muayenede kontrast madde kullanılabilir. Eğer öyleyse, yutulacak, intravenöz yoldan (IV) enjekte edilecek veya nadiren lavmanla uygulanacaktır.

İlginizi Çekebilir  Deri Lezyonu Biyopsisi: Dermatolojik Sorunların Anahtarı

Ardından, taramalar için doğru başlangıç ​​konumunu belirlemek üzere tablo tarayıcıda hızla hareket edecektir. Ardından, gerçek BT taraması için masa makinede yavaşça hareket edecektir. BT taramasının türüne bağlı olarak, makine birkaç geçiş yapabilir.

BT enterografi çekimi nasıl yapılır ?

Teknisyen, tarama sırasında nefesinizi tutmanızı isteyebilir.  Nefes alma ve vücut hareketleri de dahil olmak üzere herhangi bir hareket, görüntülerde kusurlara neden olabilir . Bu görüntü kalitesi kaybı, hareketli bir nesnenin çekilmiş bir fotoğrafında görülen bulanıklığa benzeyebilir.

Muayene tamamlandığında, teknoloji uzmanı sizden görüntülerin radyolog tarafından doğru yorumlanması için yeterince yüksek kalitede olduğunu doğrulayana kadar beklemenizi isteyecektir.

Tarama ağrısız olmasına rağmen, birkaç dakika hareketsiz kalmaktan veya IV yerleştirilmesinden biraz rahatsızlık duyabilirsiniz. Hareketsiz kalmakta zorlanıyorsanız, çok gerginseniz, endişeliyseniz veya ağrı çekiyorsanız, BT çekimini stresli bulabilirsiniz. Teknisyen veya hemşire, bir doktorun yönlendirmesiyle, BT incelemesini tolere etmenize yardımcı olacak bazı ilaçlar önerebilir.

Muayene iyotlu kontrast madde kullanıyorsa, doktorunuz sizi kronik veya akut böbrek hastalığı açısından tarayacaktır. Doktor kontrast maddeyi intravenöz (damar yoluyla) verebilir, bu nedenle hemşire iğneyi damarınıza soktuğunda bir iğne batması hissedeceksiniz. Kontrast enjekte edildiğinde sıcak veya kızarık hissedebilirsiniz. Ayrıca ağzınızda metalik bir tat olabilir. İdrar yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak bunlar kontrast enjeksiyonunun yan etkileridir ve hızla geçer.

Oral kontrast maddeyi yutarsanız, tadı biraz rahatsız edici bulabilirsiniz. Ancak çoğu hasta kolaylıkla tolere edebilir. Bir lavman alırsanız, karın dolgunluğu hissi yaşamayı bekleyebilirsiniz. Ayrıca sıvıyı dışarı atmak için artan bir ihtiyaç hissedebilirsiniz. Eğer öyleyse sabırlı olun; hafif rahatsızlık uzun sürmeyecek.

BT tarayıcısına girdiğinizde, vücudunuza yansıtılan özel ışık çizgileri görebilirsiniz. Bu çizgiler, muayene masasında doğru konumda olmanızı sağlamaya yardımcı olur. Modern BT tarayıcılarda hafif uğultu, tıklama ve vızıltı sesleri duyabilirsiniz. Bunlar, BT tarayıcının genellikle sizin göremediğiniz dahili parçalarının görüntüleme işlemi sırasında etrafınızda dönmesiyle oluşur.

BT incelemesinden sonra, teknoloji uzmanı intravenöz hattınızı çıkaracaktır. İğnenin açtığı minik deliği küçük bir pansumanla kapatacaklar. Normal aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  CA 15-3 kan testi nedir ?

Enterografi muayeneniz için alacağınız oral kontrast madde vücut tarafından emilmez ve dışkı yoluyla dışarı atılır. Bu nedenle, muayeneden birkaç saat sonra gevşek dışkı olacaktır. Oral kontrast madde mide bulantısı, ishal ve karın kramplarına neden olabilir. Bu hafif yan etkiler şiddetli hale gelirse veya kısa sürede geçmezse doktorunuza söylemelisiniz.

BT enterografi faydaları ve riskleri nelerdir?

Faydalar

BT taraması ağrısızdır, noninvazivdir ve doğrudur.

BT’nin en büyük avantajı kemik, yumuşak doku ve kan damarlarını aynı anda görüntüleme yeteneğidir.

Geleneksel röntgen ışınlarından farklı olarak, BT taraması akciğerler, kemikler ve kan damarlarının yanı sıra birçok doku türünün çok ayrıntılı görüntülerini sağlar.

BT incelemeleri hızlı ve basittir. Acil durumlarda, hayat kurtarmaya yardımcı olacak kadar hızlı bir şekilde iç yaralanmaları ve kanamayı ortaya çıkarabilirler.

BT’nin çok çeşitli klinik problemler için uygun maliyetli bir görüntüleme aracı olduğu gösterilmiştir.

İnce bağırsağın diğer görüntüleme prosedürleriyle karşılaştırıldığında, BT enterografi bağırsak duvarının tüm kalınlığını görselleştirebilir ve çevredeki yumuşak dokuları değerlendirebilir. Bazıları invaziv olan diğer incelemeler, yalnızca ince bağırsağın iç astarını görüntüleyebilmektedir.

BT enterografinin, gelecekteki tıbbi bakımınızı belirlemeye yardımcı olabilecek belirli durumları/hastalıkları teşhis ettiği ve/veya ekarte ettiği gösterilmiştir.

BT enterografi karın içindeki diğer organların görülmesini sağlar.

BT hasta hareketine MRG’den daha az duyarlıdır, MR’dan farklı olarak, herhangi bir şekilde implante edilmiş bir tıbbi cihaz, BT taraması yaptırmanızı engellemez, BT incelemesinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz, BT taraması için kullanılan röntgenlerin ani yan etkileri olmaz.

Riskler

Radyasyona maruz kalma nedeniyle her zaman küçük bir risk vardır. Bununla birlikte, doğru bir teşhisin yararı, BT taramasının içerdiği riskten çok daha fazladır.

Kadınlar hamile olma ihtimalleri varsa her zaman doktorlarına ve röntgen veya BT teknisyenine söylemelidir.

Doktorlar, doğmamış bebek için potansiyel risk nedeniyle tıbbi olarak gerekli olmadıkça, genellikle hamile kadınlar için BT taramasını önermezler.

IV kontrast üreticileri, kontrast madde verildikten sonra annelerin bebeklerini 24-48 saat emzirmemeleri gerektiğini belirtmektedir.

Çocuklar radyasyona karşı daha hassas olduklarından, yalnızca teşhis için gerekliyse BT çektirmeleri gerekir. Gerekmedikçe BT tekrarı yaptırmamalıdırlar. Çocuklarda BT taramaları her zaman düşük doz tekniği ile yapılmalıdır.

Yorum ekleyebilirsiniz