ca 125 testi fiyatları

CA-125 kan testi nedir?

CA 125 testi, kandaki CA 125 proteininin (kanser antijeni 125) miktarını ölçer.

Bu test, tedavi sırasında ve sonrasında belirli kanserleri izlemek için kullanılabilir. Bazı durumlarda test, hastalık riski çok yüksek olan kişilerde yumurtalık kanserinin erken belirtilerini aramak için kullanılabilir.

CA 125 testi, genel olarak yumurtalık kanseri taraması için yeterince doğru değildir çünkü birçok koşul bu proteinin seviyesini artırabilir.

CA 125’te artışa neden olabilecek durumlar arasında menstrüasyon ve rahim fibroidleri gibi kanserli olmayan birçok durum yer alır. Bazı kanserler ayrıca yumurtalık, endometriyal, peritoneal ve fallop tüpü kanserleri dahil olmak üzere CA 125 seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

CA-125 kan testi nedir?

Bu test, kandaki CA-125 (kanser antijeni 125) adlı bir proteinin miktarını ölçer. Yumurtalık kanseri olan birçok kadında CA-125 seviyeleri yüksektir. Yumurtalıklar, yumurtaları (yumurtaları) depolayan ve dişi hormonları üreten bir çift dişi üreme bezidir. Yumurtalık kanseri, bir kadının yumurtalığında kontrolsüz hücre büyümesi olduğunda meydana gelir. 

Yüksek CA-125 seviyeleri yumurtalık kanseri dışında başka durumların da bir işareti olabileceğinden, bu test hastalık açısından düşük risk altındaki kadınları taramak için kullanılmaz. CA-125 kan testi, çoğunlukla yumurtalık kanseri teşhisi konmuş kadınlara yapılır. Kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığını veya tedaviyi bitirdikten sonra kanserinizin nüks edip etmediğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Diğer isimler: kanser antijeni 125, glikoprotein antijeni, yumurtalık kanseri antijeni, CA-125 tümör belirteci

CA 125 kan testi neden yapılır ? 

Doktorunuz  çeşitli nedenlerle bir CA 125 testi isteyebilir:

İlginizi Çekebilir  Kemik dansitometrisi , kemik ölçümü (DEXA )

Kanser tedavisini izlemek için. Yumurtalık, endometriyal, periton veya fallop tüpü kanseriniz varsa, doktorunuz durumunuzu ve tedavinizi izlemek için düzenli olarak CA 125 testi isteyebilir.

Ancak böyle bir izlemenin yumurtalık kanseri olanlar için sonucu iyileştirdiği gösterilmemiştir ve ek ve gereksiz kemoterapi veya diğer tedavi turlarına yol açabilir.

Yüksek risk altındaysanız yumurtalık kanseri taraması yapmak için. Ailenizde güçlü bir yumurtalık kanseri geçmişi varsa veya yumurtalık kanseri riskini artıran kalıtsal bir geniniz varsa, doktorunuz bu kanseri taramanın bir yolu olarak bir CA 125 testi önerebilir.

Bazı doktorlar , çok yüksek risk altındakiler için her 6 ila 12 ayda bir transvajinal ultrason ile birlikte CA 125 testini önerebilir.

Ancak yumurtalık kanseri olan bazı kişilerde CA 125 düzeyi yükselmeyebilir. 

Kanser nüksünü kontrol etmek için. Yükselen CA 125 seviyeleri, yumurtalık kanserinin tedaviden sonra geri geldiğini gösterebilir. CA 125’in düzenli olarak izlenmesinin yumurtalık kanseri olanlar için sonuçları iyileştirdiği gösterilmemiştir ve ek ve gereksiz kemoterapi veya diğer tedavi turlarına yol açabilir.

Sağlık uzmanınız yumurtalık kanseri veya başka bir kanser türü olduğundan şüphelenirse ek testler yaptırabilirsiniz. Bu kanserleri değerlendirmede yardımcı olabilecek diğer testler arasında bir transvajinal veya pelvik ultrason, serum insan epididim proteini 4 (HE4), BT ve MR bulunur. 

CA 125 testi nasıl yapılır ?

Bir sağlık görevlisi, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınır. İğne içeri girdiğinde veya dışarı çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Kan örneği analiz için bir laboratuvara gönderilir. Her zamanki aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

CA-125 kan testi için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

İlginizi Çekebilir  Büyüme Hormonu Baskılama Testi

Kanınız sadece CA 125 için test ediliyorsa , testten önce her zamanki gibi yiyip içebilirsiniz.

CA 125 kan testi sonuçları 

CA 125 seviyeniz beklenenden yüksekse, kanserli olmayan bir durumunuz olabilir veya test sonucu yumurtalık, endometriyal, periton veya fallop tüpü kanseriniz olduğu anlamına gelebilir. Doktorunuz, teşhisinizi belirlemek için başka testler ve prosedürler önerebilir.

Yumurtalık, endometriyal, peritoneal veya fallop tüpü kanseri teşhisi konduysa, azalan CA 125 seviyesi genellikle kanserin tedaviye yanıt verdiğini gösterir. Yükselen bir seviye, kanserin geri dönüşünü veya devam eden büyümesini gösterebilir.

Yumurtalık kanseri tedavisi görüyorsanız, tedaviniz boyunca birkaç kez test edilebilirsiniz. Testler CA-125 seviyelerinizin düştüğünü gösteriyorsa, bu genellikle kanserin tedaviye yanıt verdiği anlamına gelir. Seviyeleriniz yükselir veya aynı kalırsa, kanserin tedaviye yanıt vermediği anlamına gelebilir.

Yumurtalık kanseri tedavinizi bitirdiyseniz, yüksek CA-125 seviyeleri kanserinizin geri geldiği anlamına gelebilir.

Yumurtalık kanseri tedavisi görmüyorsanız ve sonuçlarınız yüksek CA-125 seviyeleri gösteriyorsa, bu bir kanser belirtisi olabilir. Ancak aynı zamanda kanserli olmayan bir durumun işareti de olabilir, örneğin:

Endometriozis , normalde rahim içinde büyüyen dokunun rahim dışında da büyüdüğü bir durum. Çok acı verici olabilir. Ayrıca hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), bir kadının üreme organlarının enfeksiyonu. Genellikle gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanır .

Rahim fibroidleri , rahimde kanserli olmayan büyümeler

Karaciğer hastalığı

Gebelik

Adet , döngünüz sırasında belirli zamanlarda

Yumurtalık kanseri tedavisi görmüyorsanız ve sonuçlarınız yüksek CA-125 seviyeleri gösteriyorsa, doktorunuz tanı koymaya yardımcı olması için muhtemelen daha fazla test isteyecektir. 

Doktorunuz  yumurtalık kanseriniz olabileceğini düşünürse, sizi kadın üreme sistemi kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan bir jinekolojik onkoloğa sevk edebilir.

CA-125 kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

CA-125 kan testi ile birlikte HE4 adı verilen bir tümör belirteci testi yapılabilir. Bir HE4 testi çoğunlukla, epitelyal yumurtalık kanseri adı verilen yaygın bir yumurtalık kanseri türü için tedavi görmüş kadınları izlemek için kullanılır. Bazı araştırmalar, HE4’ün bu tip kanserin geri gelip gelmeyeceğini tahmin etmede CA-125’ten daha doğru olabileceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Plevral Sıvı Analizi: Solunum Sistemimizin Gizemli Dünyası

CA 125 Kan Testi Fiyatları  2023 

CA 125  kan testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurudan kuruma farklılık göstermektedir. CA 125 kan testi fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz